Menu Zamknij

1 lipca 2014 roku – początek nowego miesiąca

 

Ostatnie wieści z kraju:

  • Od dzisiaj odszkodowania, które przysługują w razie choroby w związku ze służbą lub wypadkiem w jej czasie, mają być jednakowe dla wszystkich funkcjonariuszy mundurowych, niezależnie od stopnia służbowego. Ustawa ta obejmuje funkcjonariuszy siedmiu formacji: policji, straży granicznej, straży pożarnej, AW, ABW, CBA oraz BOR.

  • Watykan za decyzjami abp. Henryka Hosera w sprawie Wojciecha Lemańskiego. Dawny proboszcz parafii w podwarszawskiej Jasienicy zostaje teraz kapelanem w zakładzie opieki zdrowotnej dla dzieci i młodzieży w Zagórzu. Wprzódy Stolica Apostolska poparła zakaz wypowiadania się w mediach ks. Lemańskiego i tylko od tego duchowny może się odwołać. Proboszczem w Jasienicy ma być nowy administrator parafii – ks. Krzysztof Kozyra. Kościół ma zostać otwarty 27 lipca tego roku.

  • Dziś startuje wymiana kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Nowe nie będą bezterminowe! Otrzymają je wyłącznie osoby niepełnosprawne ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnego się poruszania. Zmiany te mają zmniejszyć nadużycia związane z użytkowaniem kart parkingowych dla niepełnosprawnych, które dotąd nie miały określonego terminu.

  • Długa walka ratowników i lekarzy nie przyniosła oczekiwanego efektu. W niedzielny wieczór zmarł estoński zawodnik, który to po wypadku w motorowodnych mistrzostwach świata w Chodzieży został przywieziony do szpitala ciężkim stanie.Z uwagi na smutne wydarzenia imprezę przerwano.

  • Stanisław Kociołek prawomocnie uniewinniony w sprawie Grudnia’70. Dwaj byli żołnierze zawodowi skazani na kary w zawieszeniu. Tak orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie. Tym samym oddalono apelacje od wyroku wydanego w czerwcu 2013 roku przez sąd okręgowy, który uznał za „bezprawną i przestępczą” decyzję władz PRL o zastosowaniu broni przeciwko protestującym robotnikom, którzy nie mogli pogodzić się z drastycznymi wzrostami cen. Sąd wówczas niejednogłośnie uniewinnił od zarzutu „sprawstwa kierowniczego” zabójstwa pracujących byłego premiera PRL. 80-letni dziś Kociołek oskarżony był o to, iż w telewizji 16 grudnia nakłaniał strajkujących w Gdyni do powrócenia na stanowiska pracy, choć dobrze wiedział, iż rankiem 17 grudnia wojsko doprowadzi do blokady stoczni.

  • Muzułmański Związek Religijny w RP wydał wczoraj oświadczenie, w którym wyraził niepokój wywołany zbezczeszczeniem meczetu i mizaru w Kruszynianach (Podlaskie). Ma nadzieję, iż śledztwo szybko wykryje sprawców. Sprawą zajęła się też Prokuratura Okręgowa w Białymstoku.

  • Łódzka prokuratura przedstawiła nowe zarzuty byłemu prezesowi Amber Gold – Marcinowi P. (zarzut wprowadzenia w błąd klientów)oraz jego żonie – Katarzynie P. Małżeństwo jest podejrzane np. o dokonanie oszustw o znacznej wartości. Śledztwo jest przedłużone do końca bieżącego roku.

  • Testowe fragmenty e-podręczników do przedmiotów przyrodniczych dla szkoły podstawowej i gimnazjum zostały wczoraj udostępnione na www.epodreczniki.pl i zostały przygotowane na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Tylko jedno zdjęcie z podręcznika od przyrody do kl. IV (1.5 Gęstość wody i lodu – Galeria 1. Efekty odmiennej rozszerzalności cieplnej wody) mogłoby zawierać inne butelki i nie kojarzyć się z pewnym napojem procentowym. Ponadto łatwo spostrzec w Polsce pewną przypadłość, a mianowicie lubimy zapisywać 1.5. (kropkę na koniec) zamiast 1.5 (bez kropki). Przyczyna najprawdopodobniej tkwi w używaniu przez poniektórych wyłącznie jednego programu do pisania tekstu.

  • Mniejsze opłaty roamingowe i mniejsze opłaty za płatności kartą (warto zainteresować się kogo to dotyczy).

  • Europosłanka Lidia Geringer de Oedenberg wystąpiła z SLD, ale nie zrzeka się mandatu, jakby tego chcieli niektórzy politycy tej partii.

  • Czy faktycznie minister spraw wewnętrznych przejął kontrolę nad strategiczną spółką – Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych? Czy robi to, zmieniając jej zarząd? Mowa tutaj o kontroli nad firmą, która produkuje dowody osobiste polskich obywateli, prawa jazdy Polaków, znaki akcyzy czy banknoty.

Ostatnie wieści z zagranicy:

  • We francuskim porcie Saint-Nazaire zacumował wczoraj rosyjski okręt z czterystoma marynarzami mającymi odbyć przeszkolenie w obsługiwaniu okrętem desantowym typu Mistral, który to Francja sprzedaje Rosji i to pomimo krytyki ze strony sojuszniczych państw oraz potępienia Rosji za jej działania na ukraińskim terenie. Decyzji Paryża nie zmieniły też naciski Waszyngtonu. To 1. tak spory kontrakt na importowanie sprzętu wojennego, który zawarła Moskwa po upadku ZSRR.

  • Strajk kolejarzy wprowadził wczoraj paraliż kolei w Belgii. Protestujący sprzeciwiają się złym warunkom pracy i brakom kadrowym.

  • Komisja Europejska akceptuje udzielenie przez Bułgarię pomocy finansowej bankom. Powiadomiło o tym wczoraj przedstawicielstwo KE w Sofii.

    Dziennik „Sueddeutsche Zeitung” nazwał głowę Ukrainy – Petra Poroszenkę prezydentem „odczarowanym”, który jest „księciem bez ziemi”. Wedle gazety plan rozwiązania sytuacji konfliktowej na Ukrainie pozostaje „daleki od realizacji”.

  • Rosyjskie MSZ zażądało wczoraj od ukraińskich władz przeprowadzenia śledztwa w sprawie śmierci rosyjskiego operatora telewizyjnego (Kanału Pierwszego). 68-letni mężczyzna zginął od kuli sił ukraińskich, więc Moskwa chce surowego ukarania winnych. Anatolij Klan został postrzelony, kiedy w składzie ekipy telewizyjnej udał się do jednej z jednostek wojskowych w Doniecku. Celem było stworzenie reportażu. Po otrzymaniu postrzału – co zadziwia – nadal martwił się o kamerę. Niestety, rana okazała się śmiertelna.

  • Prezydent Poroszenko ponownie nie przedłużył rozejmu.

  • Partnerzy Rosji w Unii Celnej, czyli Białoruś oraz Kazachstan odmówili podwyższenia ceł na towary sprowadzane z Ukrainy. Tego domaga się od nich Moskwa, której zależy na takiej odpowiedzi na podpisanie przez Kijów umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską.

  • Były prezydent Francji – Nicolas Sarkozy został zatrzymany. Wcześniej zatrzymano jego prawnika, którego podejrzewa się o wykorzystywanie wpływów.

 

Translate »