Menu Zamknij

11 czerwca 2014 roku – nowe informacje z Polski i świata

 

Ostatnie wieści z kraju:

  • W Niemczech burze zabiły 6 osób, później przekroczyły zachodnie granice Polski. Pamiętajmy, iż podczas takiego zjawiska nie powinniśmy chować się pod drzewami, a nawet starajmy się pod nimi nie przechodzić. Najlepiej schować się do auta lub domu. Na budynkach istotna jest obecność piorunochronów!

  • Nie oszukujmy się, nie istnieją takie środki, które spalą nasz tłuszcz, nie powodując przy tym szkód w naszym organizmie. Ćwiczenia fizyczne i racjonalna dieta to podstawa do osiągnięcia i zachowania dobrej formy i figury. Wszelkie skrajności szkodzą zdrowiu, a nawet życiu. Niestety, w internecie roi się od sprzedawców, którzy zapewniają o zdumiewających właściwościach produktów odchudzających.

  • Godziny spędzone w korku przez tych, którzy chcieli przekroczyć granicę polsko-niemiecką w Świecku (woj. lubuskie). Przyczyną wczorajszych utrudnień był wypadek po stronie niemieckiej, zamknięcie mostu w Słubicach, jak również wstrzymanie ruchu pojazdów ciężarowych w Niemczech, które miało miejsce jeszcze dzień wcześniej (w poniedziałek). W Niemczech (kilkanaście kilometrów od granicy) zderzyły się ze sobą tiry.

  • We wczorajszym wydaniu „Gazeta Wyborcza” polski pomysł w sprawie unii energetycznej określiła jako „czarny sen Putina”.

  • Wicepremier Janusz Piechociński (PSL) rzekł w programie „Polityka przy kawie”, iż już na etapie rozważania na temat umowy dotyczącej Pendolino był sceptyczny, ale to nie on podejmował w tej sprawie decyzję. Minister gospodarki wspomniał, iż w stosunku do poprawiającej się infrastruktury drogowej, kolejowa jest zmuszona przygotować nową ofertę, gdyż inaczej straci klientów. Na razie zakupione pociągi nie mają homologacji, więc jedyne, co robią, to stoją.

  • Przestępczość pośród radzieckich żołnierzy, jak również ataki Polaków na pomniki wdzięczności Armii Czerwonej – tematy omawiane w wydanej przez gdański IPN publikacji poświęconej obecności Armii Czerwonej w naszym kraju. Tytuł zbioru artykułów napisanych przez historyków to „Armia Czerwona/Radziecka w Polsce w latach 1944-1993. Studia i szkice”.

  • Kościół to struktura feudalna – zauważył Wojciech Cejrowski w programie „Dziś wieczorem” (TVP) nie demokracja… Ksiądz nie ma prawa się buntować przeciw zwierzchnikowi. Tak jest w Kościele, każdy ma swojego szefa.

  • Poseł Kamiński sprawia kłopot całej izbie – mówił Rafał Grupiński (PO). Wczoraj odbyło się utajnione posiedzenie Sejmu w sprawie uchylenia immunitetu byłemu szefowi CBA. Mariusz Kamiński (PiS) zachował immunitet.

  • Projekt zmian, w tym w kodeksie karnym tyczącym się walki z pijanymi kierowcami, przyjęty przez rząd. Mowa o np. stosowaniu skutecznych (surowych) kar i o instalowanie blokad alkoholowych w samochodach ludzi skazanych za jazdę po pijanemu. Jazda bez uprawnień (prawa jazdy) ma być przestępstwem! Poinformował o tym premier – Donald Tusk. Symultanicznie już proceduje się projekty poselskie.

  • Ojciec zapomniał o dziecku, które pozostawił w nagrzanym od słońca aucie i udał się najprawdopodobniej do pracy. W sumie dziewczynka była tam 8 godzin. 3-latka zmarła. Rodzina jest w szoku.

  • Policyjny śmigłowiec w zastępstwie za maszynę Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego? Tak, albowiem ratowniczy Sokół musi przejść przez skrupulatny remont. Powrócić ma w Tatry 15 grudnia. Powiadomił o tym naczelnik tatrzańskich ratowników – Jan Krzysztof.

Ostatnie wieści z zagranicy:

  • Z przyczyn formalnych przełożony został w Grodnie na Białorusi proces szefowej stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej. Weronika Sebastianowicz rzekomo jest winna nielegalnej zbiórki świątecznych paczek dla AK-owców. Grozi jej kara grzywny równowartości 1400 zł. Kolejna rozprawa wyznaczona na 17 czerwca.

  • Szef polskiej dyplomacji – Radosław Sikorski rzekł w Petersburgu, najlepiej dla Rosji, jeśli ta chce pokazać chęć deeskalacji konfliktu na Ukrainie, byłoby, gdyby powstrzymała napływ separatystów i broni przez granicę rosyjsko-ukraińską. Uczestniczył on w spotkaniu z szefami MSZ Niemiec i Rosji, czyli z Frankiem-Walterem Steinmeierem i z Siergiejem Ławrowem. Było to spotkanie w ramach tzw. Trójkąta Królewieckiego, które poświęcone było kryzysowi na Ukrainie.

  • Prezydent Ukrainy polecił utworzenie bezpiecznego korytarza dla ludności cywilnej chcącej opuścić teren operacji antyterrorystycznej.

  • Manewry Floty Bałtyckiej, Wojsk Powietrznodesantowych i Sił Powietrznych Federacji Rosyjskiej w obwodzie kaliningradzkim(w części Rosji znajdującej się między Polską a Litwą). O manewrach powiadomiło wczoraj Ministerstwo Obrony FR.

  • Nieoczekiwane wstrzymanie budowy bułgarskiego odcinka (najpotężniejszego projektu regionalnego) na Bałkanach z udziałem Rosji – gazociągu South Stream. Bułgaria pamięta spór gazowy z Rosją z 1998 roku, gdy to Gazprom obniżył dostawy gazu. Wówczas straciła ona zyski płynące z przesyłania gazu do Turcji.

  • Próba porwania samolotu lecącego we wtorek z Kutaisi (Gruzja) do Mińska (Białoruś). Plany porywaczy udaremniono. Poinformował o tym białoruski Państwowy Komitet Bezpieczeństwa (KGB) na swojej stronie w internecie. 41-latek (obywatel Gruzji) oddał się w ręce KGB.

Translate »