Menu Zamknij

11 sierpnia 2014 roku – informacje u nas i na świecie

 

 

Ostatnie wieści z kraju:

  • Nie było łatwo, ale walczyłem do końca i udało się – rzekł w TVP Info Rafał Majka, czyli zwycięzca wyścigu kolarskiego Tour de Pologne. Teraz czeka go jazda do Holandii, a potem do Kolorado.

  • Rosja ma dylemat, a każde rozwiązanie jest dla Putina fatalne – przekonywał na antenie TVP Info generał Stanisław Koziej, czyli szef BBN.

  • Przewozili kamizelki kuloodporne na Ukrainę, a dzisiaj mają proces. Przedstawiciele Fundacji Otwarty Dialog muszą się stawić w sądzie w Tomaszowie Lubelskim.

  • 16 tys. map rowerowych Gdańska przygotował magistrat, by je rozdać. To już drugi taki rowerowy plan miasta, który za darmo wydaje samorząd.

  • Niepełnosprawność wcale nie oznacza rezygnacji z uprawiania sportu, a bywa, że nawet nie trzeba wykluczać aktywności tego ekstremalnego. Udowodnili to biorący udział w pikniku spadochronowym w Gliwicach „Nie chodzę – latam!”. Na co dzień poruszają się za pomocą wózków inwalidzkich, tym jednak razem skakały ze spadochronem przy doświadczonych instruktorach. Organizatorem tego pikniku jest katowickie Stowarzyszenie „Aktywne Życie”.

  • Wczoraj nawałnica, powódź w Zakopane. Ucierpiała kobieta, którą przygniótł namiot zerwany przez wiatr (na Równi Krupowej). 16-letniego wędkarza porwał nurt wzburzonego Białego Dunajca. Pod wodą znalazły się między innymi: targ pod Gubałówką, piwnice kamienicy przy Krupówkach, parkingi przy Nowotarskiej. Dodatkowo na zakopiance (Stróża) utworzyło się ogromne rozlewisko.

  • Niezbędne są środki czystości, nowa odzież i sprzęt do oczyszczenia. Najbardziej jednak potrzebne są pieniądze na odbudowę domów. Przed kościołami krakowskiej archidiecezji zbiera się (w minioną i przyszłą niedzielę) pieniądze dla poszkodowanych przez nawałnice, które w zeszłym tygodniu nawiedziły Małopolskę. W oddziałach Caritas trwa zbiórka darów.

 

 

Ostatnie wieści z zagranicy:

  • Lokalne władze w Wielkiej Brytanii za absencję uczniów w szkołach nakładają kary. Te jednak nie są w stanie odstraszyć rodziców, którzy zabierają swoje dzieci na wakacje w trakcie roku szkolnego. Liczba kar wzrosła w ostatnim roku o 70%. Problem w tym, że dotyczy to też polskich uczniów, więc temat poruszany jest również na forach internetowych brytyjskiej Polonii. W Polsce lipiec i sierpień to wakacyjny czas. Natomiast tam w lipcu trwa jeszcze rok szkolny. Rodzice chcąc dzieci posyłać na wakacje do Polski, muszą liczyć się z nieprzyjemnymi konsekwencjami. W niektórych hrabstwach liczba nakładanych kar wzrosła ponad dwukrotnie.

  • Dwoje polskich turystów (małżeństwo na urlopie z dziećmi) spadło z klifu, w toku robienia zdjęć, na wieczornym spacerze na przylądku Cabo da Roca (okolice miasta Sintra). Ofiary poniosły śmierć na miejscu. Dzieci (5 i 6 lat) robiły rodzicom zdjęcia blisko urwiska. Obecnie są pod opieką psychologów. Zważywszy na uwarunkowania terenu akcja ratunkowa była skomplikowana. Ciała wydobyto dzień później (w niedzielę). Pracowała straż, służby lotnicze i policja. W niedzielę słyszeliśmy, iż wg kpt. Dario Moreiry z policji morskiej w Cascais miejsce to nie było ogrodzone. W poniedziałek zaś słyszymy, że turyści często przechodzą przez ogrodzenie i tak też mogli zrobić rodzice tychże dzieci.

  • Niewielki irański samolot pasażerski (wykonywał on kurs krajowy) rozbił się w niedzielny ranek niedługo po starcie z lotniska Mehrabad w Teheranie. Śmierć poniosło 39 ludzi, a 9 zostało rannych.

  • Zidentyfikowano kolejne 42 ofiary katastrofy malezyjskiego samolotu(w sumie zidentyfikowano 65). W tymże boeingu 777 znajdowało się 298 osób.

  • Rosja przekazała Ukrainie (z soboty na niedzielę na przejściu granicznym Czertkowo w obwodzie rostowskim na południu Rosji) 5 oficerów, których uprzednio aresztowała, gdyż byli oni podejrzewani o stosowanie zakazanych metod prowadzenia wojny z separatystami na południowym wschodzie kraju.

  • Potencjalna rosyjska „misja humanitarna” na Ukrainie była tematem rozmów m.in. szefów dyplomacji Stanów Zjednoczonych i Rosji (Jona Kerry;ego i Siergieja Ławrowa). USA i Wlk. Brytania są zgodne, iż rosyjska „misja humanitarna” byłaby „nieusprawiedliwiona i nielegalna”. Bez zgody ukraińskiego rządu nie może być mowy o legalnej interwencji.

  • Izraelski premier – Benjamin Netanjahu oznajmił wczoraj, iż nie ma mowy o rozmowach z palestyńskim Hamasem do momentu, kiedy trwają ataki rakietowe i moździerzowe ze strefy Gazy. Mediatorem w rozmowach jest Egipt. Podług Hamasu szanse na szybkie porozumienie w kwestii rozejmu są nieduże.

 

Translate »