12 sierpnia imieniny obchodzą: Digna, Innocenty, Joanna, Julian, Klara, Lech, Łukasz oraz Wiktoria.
Święta 12 sierpnia: Dzisiejszy dzień to Międzynarodowy Dzień Młodzieży. Zimbabwe ma dziś Święto Armii, Zambia – Święto Obrony, Tajlandia zaś – Urodziny Królowej Sirikit.
Rocznice związane z 12 sierpnia:
-
1654 – Zwycięstwo wojsk litewskich w bitwie pod Szkłowem w wojnie polsko-rosyjskiej. Wówczas z obszaru Polski widać było całkowite zaćmienie Słońca.
-
1821 – Początek uniwersytetu w Buenos Aires.
-
1833 – Początek miasta Chicago.
-
1831 – Henryk Dembiński dowódcą powstania listopadowego.
-
1896 – Gdańsk i wyjazd w trasę pierwszego tramwaju elektrycznego.
-
1964 – Nadia Constantopoulou z Grecji zwyciężczynią konkursu piosenki w czasie trwania 4. Konkursu Sopot Festival.
-
1881 – Spłonięcie Teatru Narodowego w Pradze.
-
1883 – W zoo w Amsterdamie padła kwagga właściwa (ostatnie zwierzę z tego podgatunku zebry stepowej). Od tego dnia Equus quagga quagga stała się wymarła, choć jeszcze na początku XIX wieku żyła w sporych stadach na południu Afryki. Z powodu smacznego mięsa i cennej skóry została wytępiona przez ludzkość.
-
1923 – Otwarcie Stadionu Olimpijskiego w Kijowie.
-
1928 – Zakończenie IX Letnich Igrzysk Olimpijskich w Amsterdamie.
-
2011 – Stacja kolejowa Baby (okolice wsi Kiełczówka w powiecie piotrkowskim) i wykolejenie pociągu pasażerskiego relacji Warszawa Wschodnia-Katowice. Śmierć poniósł mężczyzna, a z 81 rannych zmarła w szpitalu kobieta.
Narodzeni 12 sierpnia:
-
1890 – Janusz Dziewoński – aktor z Polski.
-
1897 – Łucja Charewiczowa – polska historyk.
-
1902 – Antoni Kocjan – polski żołnierz AK, konstruktor lotniczy.
-
1910 – Lena Żelichowska – aktorka z Polski.
-
1912 – Jerzy Edigey – pisarz z Polski.
-
1914 – Aleksander Rejman – polski pomolog, prorektor uniwersytetu przyrodniczego SGGW (Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego) w Warszawie.
-
1916 – Antonina Wyrzykowska – polska działaczka społeczna (Sprawiedliwa wśród Narodów Świata).
-
1919 – Henryk Klejne – kompozytor z Polski.
-
1920 – Bogusława Czuprynówna – polska aktorka.
-
1924 – Juliusz Roland – polski aktor.
-
1929 – Zbigniew Zielonka – polski pisarz.
-
1935 – Marian Berkowicz – polski poeta.
-
1938 – Eugeniusz Szulborski – polski prozaik, poeta i satyryk.
-
1939 – Władysław Cywiński – inżynier elektronik z Polski, taternik i przewodnik tatrzański.
-
1943 – Zdzisław Reszelewski – polski krytyk literacki, tłumacz i poeta.
-
1945 – Roman Talarczyk – aktor z Polski.
-
1949 – Barbara Wysoczańska – polska florecistka.
-
1950 – Eliza Grochowiecka – polska piosenkarka.
-
1951 – Andrzej Blumenfeld – polski aktor.
-
1956 – Artur Barciś – polski aktor.
-
1959 – Jerzy Kornowicz – polski kompozytor.
-
1967 – Joanna Hofman – polska aktorka.
-
1970 – Krzysztof Zawadzki – polski aktor.
Zmarli 12 sierpnia:
-
1503 – Anna Jagiellonka – królewna polska, księżna pomorska, księżniczka litewska.
-
1827 – William Blake – angielski poeta, rysownik, malarz i rytownik.
-
1941 – Henryk Dembiński – człowiek ten, pomimo takiego samego imienia i nazwiska, nie uczestniczył w powstaniu listopadowym, gdyż urodził się o wiele później. Za to był działaczem społecznym i publicystą, a także członkiem KPP i PPS. Studiował filozofię i prawo na Uniwersytecie Wileńskim.
-
1944 – Polegli w powstaniu warszawskim, w tym: Stefania Kudelska – senatorka RP i poseł na Sejm Rp. i żołnierze AK: Zygmunt Brzosko (podporucznik), Wojciech Morbitzer (podporucznik i podharcmistrz), Jerzy Świderski (plutonowy) oraz Andrzej Sobolewski (podporucznik). Tego dnia, jednak nie w powstaniu warszawskim, zmarł Stanisław Rostworowski – polski dowódca wojskowy, pisarz i generał.
-
1965 – Wanda Gentil-Tippenhauer – polska malarka zakochana w Tatrach i narciarstwie.
-
1968 – Bolesław Romanowski – polski dowódca okrętów podwodnych, komandor.
-
1982 – Piotr Erlich – polski aktor.
-
1994 – Barbara Grabowska – polska aktorka.
-
1999 – Zygmunt Maciejewski – polski aktor.
-
2008 – Halina Wyrodek – polska aktorka i piosenkarka.
Ostatnie wydarzenia:
-
Czy powstanie w Ossowie Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku?
-
Pielgrzymi przebywają na Jasną Górę. Pamiętajmy, iż w czwartek jest święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.
-
Pierwszy z dwudziestu pociągów Pendolino kupionych przez PKP Intercity wprost z fabryki Savigliano przybył do Wrocławia.
-
16-letnia dziewczyna, która była w okolicach 6-7 tygodnia ciąży uległa w sobotę wypadkowi drogowemu i, po przetransportowaniu ją do szpitala, zmarła. Uratowano zaś jej dziecko, które narodziło się przez cesarskie cięcie. W tym zderzeniu aut, daewoo matiza z volkswagenem golfem w Orzeszu (Śląsk), osiem osób trafiło do szpitala. W tym także 10-letnia dziewczynka, która po badaniach wyszła do domu.
-
Podczas XI Festiwalu Pierogów w Krakowie wygrały pierogi z serem i poziomkami ze sklepu Pigi. Natomiast publiczności najbardziej smakowały pierogi św. Marcina, które zostały przyrządzone z gęsiną i miętą. Do konkursu stanęło czternaście restauracji.
-
Polska zwyciężyła 6:2 z Hongkongiem na uroczystym otwarciu mistrzostw świata bezdomnych piłkarzy.
-
„Pogotowie dla Zwierząt” odebrało około 50 koni hodowcy z Posadowa (powiat gostyński). Wszczęto dochodzenie w sprawie okrutnego obchodzenia się ze zwierzętami.
-
Chociaż pracoholicy robią najbardziej to, co lubią – pracują. Pamiętajmy i o tych ludziach. Mając takiego znajomego, musimy pamiętać, iż on nie spędza z nami wolnego czasu, gdyż nie wie, jak ma to robić. Takiego człowieka stopniowo można próbować kierować ku równowadze życiowej. Nigdy nie rzucajmy na głęboką wodę!
Inne informacje:
-
Pewne ambasady USA ponownie otwarte.
-
Znowuż zachodni koncern farmaceutyczny (tym razem francuskie Sanofi) pojawia się w chińskim śledztwie. Producent ten – wg mediów w Chinach – miał dawać łapówki co najmniej 500 lekarzom.
-
Zakłady Mięsne Carnis-Koło Bronisław Rowecki SP.J. oraz Zakład Przemysłu Mięsnego Biernacki SP. z o.o. to miejsca, w którym polskie służby weterynaryjne będą badać przebieg produkcji mięsa. Wszystko dzięki temu, że Rosyjska Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego poinformowała o wykryciu bakterii E. coli. Zresztą takie naruszenia nie powinny być w ogóle dopuszczone przez służby weterynaryjne Polski. Rosja przygląda się także firmie Torex Sp. z o. o. oraz przedsiębiorstwom z innych krajów.
-
Ojciec Edwarda Snowdena, czyli człowieka, który był współpracownikiem służb wywiadowczych USA, wraz z prawnikiem poinformowali o otrzymaniu rosyjskich wiz, dzięki czemu udadzą się do Rosji.
Pogoda: Umiarkowanie, od 14 st. C. w nocy do 24 st. C. w dzień. O 8.00 termometr pokazuje 15 st. C. o 10.00 zaś już 19 st. C. Godzinę przed, jak i godzinę po 12.00 termometr będzie wskazywał okolice 21 st. C. Natomiast o 17.00 temperatura będzie w granicach 22-24st. C. O godz. 19.00 temperatura – w okolicach 20-21 st. C. O godzinie 21.00 temperatura spadnie do 17-19 st. C., by o północy termometr mógł pokazywać około 15-16 st. C.