13 sierpnia imieniny obchodzą: Diana, Helena, Hipolit, Jan, Kasjan i Kasjana, Maksym oraz Radomiła.
Święta 13 sierpnia: Dzisiaj mamy Międzynarodowy Dzień Osób Leworęcznych. W Tunezji jest Dzień Kobiet, a Laos ma Święto Wolnego Laosu.
Rocznice związane z 13 sierpnia:
-
1940 – W Apolonce (w pobliżu Częstochowy) hitlerowcy rozstrzelali 91 Polaków.
-
1976 – Kartki na cukier.
-
1991 – Początek drugiego etapu 4. pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski.
-
2011 – Koncert w amerykańskim Indianapolis podczas nawałnicy, przez którą scena plenerowa runęła na publiczność. Zginęło 7 osób, a 45 zostało rannych.
Narodzeni 13 sierpnia:
-
1831 – Emma Ostaszewska – polska pianistka i działaczka społeczna.
-
1934 – Ludwik Kurella – polski malarz.
-
1858 – Ludwik Stasiak – polski rysownik, dziennikarz, malarz, wydawca i historyk sztuki.
-
1873 – Józef Haller – polski generał, polityk i minister obrony.
-
1902 – Waldemar Babinicz – polski pisarz.
-
1904 – Wacław Tułodziecki – polski minister oświaty, pedagog.
-
1929 – Augustyn Bloch – polski kompozytor.
-
1930 – Ludwik Kasprzyk – polski inżynier budownictwa ogólnego oraz działacz kulturalny, społecznik.
-
1931 – Leopold Matuszczak – aktor z Polski.
-
1933 – Rosław Szaybo – grafik z Polski.
-
1935 – Bolesław Abart – aktor z Polski.
-
1938 – Piotr Marczewski – polski kompozytor, dyrygent i pianista.
-
1941 – Krystyna Chmielewska – polska aktorka i pedagog.
-
1945 – Sławoj Leszek Głódź – biskup polowy WP, arcybiskup gdański.
-
1950 – Krzysztof Kolberger – aktor z Polski.
Zmarli 13 sierpnia:
-
1902 – Hieronim Derdowski – polski poeta, dziennikarz, humorysta i działacz emigracyjny.
-
1927 – Mieczysław Szczuka – polski taternik i artysta plastyk.
-
1929 – Bolesław Namysłowski – polski botanik.
-
1944 – Polegli w powstaniu warszawskich, np.: Marek Długoszowski – polski żołnierz AK, Józef Orwid – polski aktor, Olgierd Ostkiewicz-Rudnicki – polski żołnierz AK, Michał Światopełk-Mirski – polski żołnierz AK, Tadeusz Konczyński – polski pisarz.
-
1953 – Ryszard Ordyński – polski reżyser filmowy.
-
1974 – Maria Ossowska – polska etyk, socjolog.
-
1982 – Adam Ważyk – polski pisarz.
-
1984 – Zbigniew Kubikowski – polski pisarz.
-
1990 – Zbigniew Dolecki – polski pisarz.
-
1994 – Zdzisława Bytnarowa – polska podporucznik AK, pedagog, powstaniec warszawski i matka Jana Bytnara.
-
1996 – Daniela Makulska – aktorka z Polski.
-
1999 – Maria Krüger – polska pisarka.
-
2012 – Alicja Bienicewicz – polska aktorka.
Ostatnie wydarzenia:
-
Rząd zajmuje się dzisiaj wnioskiem do prezydenta o przedłużenie o pół roku misji Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie.
-
Rząd zajmie się także projektem nowelizacji Kodeksu karnego, aby znieść szczególną ochronę prawnokarną konstytucyjnych organów RP (w tym Sejmu, Senatu, Trybunału Konstytucyjnego, rządu, sądów i prokuratury).
-
Śledztwo w sprawie antylitewskiego transparentu, który został rozwinięty, gdy Lech Poznań kończył mecz z Żalgirisem Wilno.
-
W Lublinie zniszczeniu uległ znak, który informuje przechodniów, że plac ma imię Lecha Kaczyńskiego.
-
Trzy osoby straciły życie, a jedna jest ciężko ranna. Wszystko przez wypadek, który miał miejsce dzisiaj rano na drodze krajowej nr 8.
-
Pierwszy tunel (pod dnem Wisły) centralnego odcinka II linii warszawskiego metra już wydrążony.
-
Grupa fotografów, w czasie tegorocznych obchodów rocznicy wybuchu powstania warszawskiego, zrealizowała w Muzeum Powstania Warszawskiego projekt o nazwie „Portret Powstańców Warszawskich”, dzięki czemu powstało aż przeszło 860 zdjęć portretowych.
- Problematyka wyjścia na wolność groźnych przestępców (pedofilów i zabójców dzieci), którzy wychodzą na wolność, mimo wyroku (kary śmierci) otrzymanego w czasie komuny (kary śmierci zamienionej na początku lat 90. na 25 lat), dalej jest aktualna. Pytanie, czy w wolnej Polsce dzieci mają mniejsze prawa od przestępców, którzy im zagrażają? Czyje dobro powinno być ważniejsze? Rodzicom odbiera się dzieci za klapsy, a wypuszcza się tych, którzy krzywdzą je bardziej i zabijają? Niektórzy z tych więźniów nie kryją się z tym, że wrócą do tego, co robili wcześniej.
- Czy Polska zwróci 30,4 mln euro UE za (rzekome) niewłaściwe gospodarowanie funduszami unijnymi w rolnictwie w latach 2007-2008? Wedle Polskiego Radia Unia Europejska może się tego domagać od naszego kraju. Sprawa ma się wyjaśnić w południe… Edycja o 12.15: KE potwierdziło informacje Polskiego Radia. Polski rząd zwróci wymienioną wyżej kwotę Unii Europejskiej. Polska, choć to nie jest żadne pocieszenie, nie jest jedynym krajem, w którym doszło do naruszeń.
Inne informacje:
-
Partia Zielonych w Niemczech w latach 80. domagała się legalizacji pedofilii, zezwolenia na kontakty seksualne dorosłych z nieletnimi. Za takimi nielegalnymi praktykami byli nie tylko członkowie tej partii. Podobne skłonności miały miejsce w liberalnej FDP.
-
Rząd Irlandii myśli o zmniejszeniu emerytur o 10 euro na tydzień. Potrzebuje tych pieniędzy, aby możliwe było osiągnięcie na 2014 rok celów fiskalnych.
-
Niemcy i obława na drapieżnego żółwia, który zdążył już zaatakować jedno dziecko, a inne ranić w nogę. Żółw jest niebezpieczny dla ludzi! Zwierzę to (dokładniej żółw sępi) występuje tylko na południu Stanów Zjednoczonych. Do Niemiec musiał go przetransportować człowiek i to pomimo tego, iż w sąsiadującym z Polską kraju hodowla takiego żółwia jest zabroniona.
-
Brytyjscy rodzice nadają swoim synom imię Harry.
-
Turyści uwięzieni przez 9 godzin w kolejce górskiej? To nie film. To spotkało w niedzielę 76 ludzi na Krymie. Kolejka zatrzymała się około 15.30. Akcja ratownicza skończyła się w nocy. Na szczęście wszyscy są cali.
Pogoda: Umiarkowanie. W niektórych miejscach możliwe opady (Warszawa, Olsztyn, Gdańsk, Sopot, Łódź…) i burze (Sanok, Przemyśl…). Od 10 st. w nocy do ok. 20-23 st. C w dzień, a nawet do 30 st. C. (koło Sanoka). Wiatr: 7-18km/h.