Menu Zamknij

14 kwietnia 2014 roku – w kraju i na świecie

Ostatnie wieści z kraju:

  • Z dwudniową wizytą do Polski przybywa dzisiaj prezydent Mołdawii – Nicolae Timofti.

  • Premier Donald Tusk oraz szef MON Tomasz Siemoniak odwiedzają 32. Bazę Lotnictwa Taktycznego w Łasku (w Łódzkiem). Spotkają się tam z polskimi i amerykańskimi żołnierzami stacjonującymi w bazie, jak również z jej dowództwem.

  • Ukraina jest naszym sąsiadem, toteż – wg szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza – jest rzeczywista groźba, jednakże należy pamiętać, iż Polska nie jest stroną konfliktu, gdyż ten jest rosyjsko-ukraiński. Zaznaczył także, że rząd jest przygotowany na różne warianty.

  • Czterech żeglarzy zginęło na kanale Cieplicówka (pobliże Elbląga) w pożarze jachtu. Ogień pojawił się po tym, jak maszt żaglówki zahaczył o linię energetyczną. Poinformowała o tym elbląska straż pożarna.

  • Górale z Beskidów i z Tatr jadą na kanonizację Jana Pawła II do Watykanu. Wśród nich jest setka osób z chórów i orkiestry ze Szczyrku i Łodygowie.

  • 30-lecie Związku Młodzieży Europejskich Mniejszości Narodowych (JEV) w Opolu! W czasie zjazdu poruszone zostaną takie tematy jak prawa mniejszości w Europie.

  • W Maratonie Warszawskim brało udział aż 20 000 ludzi z czterdziestu krajów. Zwycięzcą okazał się Etiopczyk – Tadese Tola. Uzyskał on czas 2.06.57. Drugim był Kenijczyk – Levy Matebo Omari. Trzeci zaś Henryk Szost z Polski (WKS Grunwald Poznań). Wyścig zaczął się o 9.30 nad Wisłą. To była druga edycja Warsaw Marathon. Około 12 000 osób pobiegło na dystansie 10 km. Zwyciężył Kenijczyk – Martin Mukule.

Ostatnie wieści z zagranicy:

  • Około 3 000 ludzi zgromadziło się w niedzielę na Prospekcie Andrieja Sacharowa w centrum Moskwy, ażeby zaprotestować przeciwko tłumieniu wolności słowa w Rosji. Wyrażano także sprzeciw wobec blagierskiej propagandzie Kremla, która usprawiedliwia interwencję na Ukrainie. Wśród uczestników znajdowali się znani dziennikarze, twórcy kultury i naukowcy. Przyznali oni dziennikarzom, którzy pomagają w propagowaniu imperialnej polityki rosyjskiej, specjalne premie (antypremie). W kilku nominacjach zwyciężył komentator tv państwowej Rossija oraz dyrektor generalny państwowej agencji informacyjnej Rossija – Siegodnia Dmitrij Kisielow.

  • Prorosyjscy separatyści w obwodach: donieckim, ługańskim odrzucili dzisiaj postawione przez władze ultimatum dotyczące złożenia broni i opuszczenia okupowanych budynków państwowych. Termin upłynął o 8 rano polskiego czasu.

  • P.o. prezydenta Ukrainy – Ołeksandr Turczynow nie wykluczył dzisiaj przeprowadzenia referendum w sprawie jedności państwa. Mogłoby się ono odbyć podczas wyborów prezydenckich 25 maja.

  • Może być już za późno, aby powstrzymać kroki prowadzące do wojny na wschodzie Ukrainy. Jeżeli trwające tam napięcie będzie wciąż się utrzymywało, Stany Zjednoczone powinny zacząć dostarczać tam broń – ocenił tak „Washington Post”, który dodatkowo pytał: „Ile jeszcze działań musi podjąć Rosja, aby sprowokować odpowiedź” świata zachodniego? Natomiast „Wall Street Journal” mówi o „drugiej inwazji Rosji” na Ukrainie.

  • W Chile pożoga zniszczyła pięćset domów.

 

Translate »