Ostatnie wieści z kraju:
-
Obecnie w Polsce nie ma zagrożenia Ebolą, nie ma żadnego przypadku zachorowania bądź podejrzenia zachorowania na gorączkę krwotoczną. Powiadomił o tym wczoraj Główny Inspektor Sanitarny – Marek Posobkiewicz, który zapewnił, iż młódź, która na przełomie lipca i sierpnia wróciła z Liberii, nie miała dostępu do osób chorych, ani do ciał ludzi zmarłych na chorobę wywołaną wirusem Ebola.
-
Wrocławscy licealiści (dziewięcioro uczniów salezjańskiego liceum) powrócili z walczącej z ebolą Liberii (byli tam wolontariuszami), a służby sanitarne nic o tym nie wiedziały. Poinformowała Panorama TVP2. „Świadomość epidemii i zagrożeń była obecna zarówno we mnie, jak i w uczestnikach oraz przede wszystkim w rodzicach. Nikt nie był przymuszony” – zapewniał w programie „Po przecinku” w TVP Info salezjanin ks. Jerzy Babiak (organizator misji). Młodzi opiekowali się dziećmi z afrykańskiej Liberii, gdzie szaleje ebola. Licealiści wrócili do kraju paręnaście dni temu.
-
Minister spraw zagranicznych – Radosław Sikorski powiadomił we wtorek, iż wezwał do MSZ rosyjskiego ambasadora – Aleksandra Aleksiejewa w związku ze „skandalicznymi słowami” lidera nacjonalistycznej Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji – Władimira Żyrinowskiego. Żyrinowski rzekł w poniedziałek w państwowej telewizji Rossija 24, iż w wypadku konfliktu wojennego między Federacją Rosyjską i Zachodem o Ukrainę kraje bałtyckie i Polska „zostaną zmiecione z powierzchni ziemi”. Przekonany jest, iż prezydent Rosji podjął już decyzję o rozpoczęciu III wojny światowej. Dodał ponadto, iż przywódcy „karzełkowatych państw” winni się zastanowić, na co je narażają. Radosław Sikorski zaznaczył, iż Żyrinowski to nie szeregowy poseł, tylko wicemarszałek rosyjskiej Dumy. Zapytany o to, czy MSZ traktuje jego słowa poważnie, odpowiedział, że na tyle poważnie, że zaproszony został ambasador Federacji Rosyjskiej.
-
Eksplozja w zakładach azotowych w Kędzierzynie-Koźlu (Opolszczyzna). Doszło do niewielkiego rozszczelnienia i wybuchu wodoru na wydziale amoniaku. Poinformował o tym rzecznik Grupy Azoty – Grzegorz Kulik. 2 pracowników lekko ranionych odłamkami szkła.
-
Największa międzynarodowa organizacja walcząca z pedofilią w Kościele (SNAP) zakłada oddziały w Polsce. Zamierza w każdej archidiecezji albo województwie zbierać wieści na temat ofiar i oprawców. Więcej na ten temat napisała „Gazeta Wyborcza”.
-
Brak komfortu, zawód i nerwy. Tak wyglądała jazda w korkach na autostradzie A1. Teraz jest pozew, który złożyła prawniczka ze Śląska, która w lipcu, wracając znad morza, utkwiła w długiej kolejce do bramek. Domaga się zwrotu kosztów za przejazd, gdyż wg niej zarządca autostrady wadliwie wykonał usługę. Nim podjęła kroki sądowe, wysłała do zarządcy A1 wezwanie do zapłaty 29,90 zł. Jednakże zarządca odmówił zwrotu pieniędzy. Dlatego mecenas postanowiła wkroczyć na drogę sądową. Nadmienia, iż nie chodzi o pieniądze, ale o zasadę. Zresztą trudno wierzyć w to, iż pani mecenas robiłaby to dla prawie 30 zł.
-
250 ludzi wyruszyło wczoraj z Białegostoku w 29. Ogólnopolskiej Pieszej Pielgrzymce Prawosławnej na Świętą Górę Grabarkę koło Siemiatycz (Podlaskie). Organizator to Bractwo Młodzieży Prawosławnej Diecezji Białostocko-Gdańskiej.
Ostatnie wieści z zagranicy:
-
Ukraiński premier zaznaczył, iż Ukraina może zaakceptować pomoc humanitarną jeno od Międzynarodowego Czerwonego Krzyża. Natomiast konferencja prezydenta Rosji została przesunięta. Zrezygnowano z pozwolenia na transmitowanie jego wypowiedzi na żywo. Podobno tylko nieliczni mogą nagrywać to przemówienie.
-
Kijów powiadomił o trwającej ofensywie swoich wojsk przeciw separatystom. Odbite zostały następne miejscowości. We wtorek udało się wyzwolić: Pierwomajsk, Kamyszewacha, Kalinowo.
-
800-1000 dawek eksperymentalnej, jednakże nie całkowicie jeszcze przebadanej, szczepionki do walki z epidemią wirusa Ebola w Afryce prześle Kanada. Ogłosiła to minister zdrowia tego kraju – Rona Ambrose. Ma trafić ona do potrzebujących za pośrednictwem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Pacjent musi zgodzić się na przyjęcie tej szczepionki, inaczej jej nie otrzyma.
-
Francja zapowiedziała, iż wyśle broń Kurdom, którzy zmagają się z agresją islamistów na północny Iraku. Szacuje się, iż ofensywa sunnickich radykałów wypędziła z domów już 1,2 mln ludzi.
-
Około 200 ludzi było w pociągu pasażerskim, gdy ten wykoleił się w Szwajcarii. Trzy wagony wypadły z torów i zawisły nad przepaścią. Wstępne informacje policyjne wskazują, iż rannych zostało 7 osób (w tym 5 ciężko). Przyczyną wypadku, który miał miejsce blisko miasta Tiefencastel (wschód państwa), było osunięcie się ziemi z powodu ulewnych opadów, które ostatnimi czasy nawiedziły Szwajcarię. Pociąg jechał z Chur do Sankt Moritz. Trasa została zablokowana, uruchomiona była komunikacja zastępcza.