Ostatnie wieści z kraju:
-
Do rozszczelnienia rury z gazem doszło w gminie Nadarzyn we wsi Wolica. Trasa katowicka na tej wysokości była całkowicie zablokowana. Ruchem kierowała policja.
-
Policja szuka mężczyzny, który poważnie ranił 61-letnią kobietę. Zaatakował ją na przystanku autobusowym w Gliwicach. Zadał jej aż 7 ciosów nożem. Na szczęście dwóch młodych mężczyzn przejeżdżało samochodem obok przystanku i zauważyło kobietę trzymającą się za brzuch, wychodzącą zza wiaty. Udzielili jej pierwszej pomocy, wezwali pogotowie i policję. Kobieta cudem nie utraciła życia (oprawca nie zdołał nożem naruszyć narządów wewnętrznych), obecnie przebywa w szpitalu. Kobiecina straciła sporą ilość krwi, ale jej życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Rozpoczęła się policyjna obława na agresora. Istnieją obawy, iż człowiek ten znów zaatakuje.
-
W chwili wystartowania projektu Liberia nie była dotknięta epidemią Eboli, a granice zaś były otwarte. O planowanym wyjeździe wiedział Główny Inspektor Sanitarny w Warszawie, który pouczył o panującej w Liberii sytuacji. Nie sugerował jednak pozostania w Polsce. Tak mówił na konferencji prasowej ks. Jerzy Babiak – organizator licealistów z Wrocławia do Liberii. Dodał też, iż o wyjeździe przez stronę e-konsulat poinformowany został MSZ. Teraz Liberia owładnięta jest epidemią. Sprawą wyjazdu zajmuje się wrocławska prokuratura. Każde przeziębienie licealistów musi być teraz zgłoszone.
-
Rodzice i dwie siostry amerykańskiego żołnierza – Michaela Ollisa, który zginął w Afganistanie, ratując życie polskiego oficera, przylecieli do Polski. W czwartek spotkali się z ministrem obrony narodowej – Tomaszem Siemoniakiem. W minionym roku prezydent Polski nadał Michaelowi Ollisowi Gwiazdę Afganistanu, szef MON zaś – Złoty Medal Wojska Polskiego.
-
Wczoraj minęły 23 lata od symbolicznego pierwszego połączenia polski z internetem? Uniwersytet Warszawski utrzymuje, iż jego fizycy jako pierwsi w Polsce (17 sierpnia 1991 roku) połączyli komputer do globalnej sieci i wysłali elektroniczną wiadomość. Fizycy z Krakowa już mówią, iż rok wcześniej wysłali pierwsze e-maile z Instytutu Fizyki Jądrowych CERN w Genewie (autorem Grzegorz Polok). Zapomina się jednak, że pierwsze połączenia z internetem w Polsce to były połączenia BBS.
-
W Polskim Radiu RDC prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Międzynarodowych Przewoźników i Spedytorów „Podlasie” – Waldemar Jaszczur wyznał, iż sytuacja po wprowadzeniu rosyjskiego embarga nie jest wesoła. Bankructwo wisi nad wieloma przewoźnikami, którzy mieli stałą linię Polska-Rosja czy też Europa-Rosja. Pytanie, czy dobrym pomysłem jest wiązanie się ekonomiczne z niepewnym krajem? Okazało się także, iż samochody, które wjechały na teren Federacji Rosyjskiej przed 1 sierpnia, a nie przeszły odprawy celnej, zostały zawrócone.
-
26 ludzi zginęło, a 339 rannych w 275 wypadkach drogowych, ponadto zatrzymano 1078 pijanych kierowców. Taki bilans słyszeliśmy z pierwszych trzech dni wydłużonego weekendu (czwartek, piątek, sobota). To nadal zbyt dużo ofiar i ludzi nieodpowiedzialnych za siebie i los swoich rodaków.
-
Motocykliści ze stowarzyszenia Warsaw Chapter Poland wystartowali w niedzielę i będą teraz podążać szlakiem 1. misji kurierskiej Jana Karskiego do polskiego rządu na emigracji. Harleyowcy w trakcie tegoż rajdu po Europie będą opowiadać historię legendarnego emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego. Trasa wyprawy ma ok. 5 tys. km i przebiega ze stolicy Polski do Angers we Francji. Wypad ten zakończy się 30 sierpnia. Organizatorami jest Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi oraz stowarzyszenie Warsaw Chapter Poland.
-
Tworzenie prawa w naszym kraju jest coraz bardziej przejrzyste, chociaż proces ten wciąż ma słabe punkty, np. dotyczące konsultacji społecznych. Sejm to słabe ogniwo. Rząd jednak znacznie poprawił standardy. Tak wynika z raportu Helsińskiej fundacji Praw Człowieka.
-
Ukraina próbuje odzyskać tereny, które jej wschodni sąsiad chce jej wyszarpnąć. Toteż dziwił się gość programu „Minęła dwudziesta” (TVP Info) – prof. Roman Kuźniar, że poniektórzy w Niemczech i we Francji powstrzymują Ukrainę przed tym, co należy do jej obowiązków. Doradca prezydenta RP ds. międzynarodowych (politolog) zaznaczył, iż rozmawiać z Moskwą można, ale dobrze i skutecznie.
Ostatnie wieści z zagranicy:
-
Prawy Sektor grozi marszem na Kijów. Tymczasem coraz więcej ciężkiego sprzętu we wschodniej Ukrainie (ściąganego od Rosji).
-
Ukraiński MiG-29 zestrzelony w niedzielny ranek w rejonie Ługańska (wschód Ukrainy) przez separatystów. Powiadomił o wydarzeniu rzecznik operacji militarnej. Pilot się katapultował. Odnaleziony, został przewieziony do „bezpiecznego miejsca”.
-
Minister spraw zagranicznych Ukrainy – Pawło Klimkin apelował wczoraj w wywiadzie dla rozgłośni Deutschlandfunk do UE i NATO o pomoc wojskową dla swojego kraju. Zarzucił też separatystom brak chęci do dialogu nawet w grupie kontaktowej złożonej z reprezentantów Rosji, Ukrainy i OBWE.