Ostatnie wieści z kraju:
-
Od dzisiaj rozpoczyna się Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem.
-
Brytyjski zespół – Depeche Mode dzisiaj w Łodzi w hali widowiskowo-sportowej Atlas Arena!!! Koncert w ramach światowej trasy „The Delta Machine Tour”, która promuje album „Delta Machine”. Jako support wystąpi duńska grupa Choir Of Young Believers. Fani polscy proszą, aby przynieść ze sobą balony w kolorze czarnym, które zostaną wypuszczone z rąk przy utworze „Black Celebration”.
-
W internecie start wirtualnego Biura Interwencji Onkologicznej: onkolodzy.net
-
200. rocznica narodzin znanego etnografa – Oskara Kolberga i wyjątkowy prezent dla właścicieli urządzeń mobilnych – aplikacja, która pozwala na zapoznanie się z miejscami związanymi z tym utalentowanym człowiekiem. Oczywiście program nie zawiera jedynie „suchych” faktów.
-
Zwycięstwo Majdanu, według m.in. prezydenta Polski, to dopiero początek najtrudniejszej walki ze słabościami wewnętrznymi, w tym słabościami gospodarki.
-
Podług reżysera – Jerzego Hoffmana (program „Sąsiedzi” TVP Info) przemówienie Julii Tymoszenko na Majdanie było populizmem.
-
Ambasador Ukrainy w Polsce – Markijan Malski wyraził nadzieję, iż w niedalekiej przyszłości w Kijowie zostanie stworzony nowy rząd. Podziękował też za wsparcie Polski w proeuropejskich dążeniach Ukrainy i za pomoc humanitarną. Rzekł, że teraz wszystko jest zależne od decyzji ludzi, Majdanu i Rady Najwyższej oraz rozmów między partiami politycznymi.
-
Sumienie ambasadora jest absolutnie czyste? Tak twierdzi w TVP Info ambasador Ukrainy w Polsce – Markjian Malskyj.
-
Jeno sprawne egzemplarze radzieckiego czołgu IS-2 oraz radzieckiej katiuszy brały udział w niedzielnym widowisku w stolicy nazwanym „Bitwą o Poznań”. To 69. rocznica ukończenia walk o to miasto.Do wzięcia udziału w tymże widowisku zaproszono około dwustu rekonstruktorów z Polski, Rosji oraz Niemiec.
-
Na Ukrainie powinien powstać szybko rząd techniczny. Musi zacząć działać natychmiast, skoczyć na głęboką wodę – mówił w TVP Info Marek Siwiec, europoseł Twojego Ruchu, który w niedzielę powrócił z Kijowa.
-
Premier Donald Tusk przebywa dzisiaj w Białymstoku i Supraślu. Spotka się z dziećmi i rodzicami w „Domu Powrotu”, który prowadzony jest przez stowarzyszenie „Droga”. Odwiedzi również wydział nauki o zdrowiu Uniwersytety Medycznego i rozbudowywany uniwersytecki szpital kliniczny. W południe weźmie udział w otwarciu, po kilku latach renowacji, zabytkowych pomieszczeń w prawosławnym klasztorze.
-
W Warszawie odbyła się wczoraj manifestacja solidarności z Ukrainą.
-
Nazwiska następnych zidentyfikowanych ofiar stalinowskich represji zostaną ujawnione, według „Rzeczpospolitej”, w Belwederze.
-
Po zniesieniu obowiązku posiadania licencji przewodnika może być nim każdy, kto ma wystarczająco dużo wiedzy o Krakowie. Jaki wynika z tego problem? Więcej w „Dzienniku Polskim”.
Ostatnie wieści z zagranicy:
-
Niedzielnym wieczorem p.o. prezydenta – Ołeksandra Turczynow w telewizji Radaoznajmił, iż Ukraina będzie tworzyć relacje z Rosją na zasadach: sprawiedliwych, równoprawnych i dobrosąsiedzkich. Oświadczył również, iż Ukraina wróci na ścieżkę europejskiego zjednoczenia. Dodał, że jego ojczyzna chce utrzymywać stosunki z Rosją, która honoruje i szanuje europejski wybór Ukrainy.
-
Julia Tymoszenko wyznała wczoraj, iż nie pretenduje na premiera Ukrainy. Zapowiedziała, że będzie starować w maju w przedterminowych wyborach prezydenckich.
-
Dzisiaj uczniowie powracają do szkół w Kijowie. Otwarte też placówki, przedszkola i inne instytucje oświatowe.
-
Otwarte metro na Ukrainie.
-
Szef dyplomacji Francji – Laurent Fabius – jeden z negocjatorów, którzy wspólnie z szefami dyplomacji Niemiec i Polski doprowadzili do zawarcia porozumienia na Ukrainie – powiedział, iż Francja i UE muszą pomóc Ukrainie w odbudowywaniu państwa, gdyż te znajduje się teraz w dramatycznej sytuacji gospodarczej. Wyznał to dziennikarzom, przebywając z oficjalną wizytą w Chinach.
-
Doradczyni prezydenta USA do spraw bezpieczeństwa narodowego – Susan Rice powiedziała w niedzielnym wywiadzie dla NBC w programie „Meet the Press”, iż wysłanie wojsk na Ukrainę przez Rosję byłoby „poważnym błędem”. Zaznaczyła również, że podział terytorialny Ukrainy nie leży ani w interesie Rosji, ani Europy, ani USA.
-
Film polskiej reżyserki – Agnieszki Holland „Gorejący krzew” mówiący o losach J. Palacha zdobył aż 11 Czeskich Lwów (prestiżowych nagród przyznawanych w Czechach najwybitniejszym produkcjom filmowym i telewizyjnym minionego roku). Autorem muzyki jest polski kompozytor – Antoni Łazarkiewicz. Reżyserka wysłała do Pragi nagranie wideo, w którym ogromnie podziękowała za nagrodę. W jej imieniu Kryształowego Lwa odebrał autor scenariusza – Sztiepan Hulik.
-
Arcydzieła malarstwa z paryskiego Muzeum d’Orsay można zobaczyć pierwszy raz w… Rzymie. Sale Vittoriano przy Placu Weneckim pełne są znanych obrazów Paula Gauguina, Vincenta van Gogha, Edgara Degasa, Claude’a Moneta, Paula Cezanne’a. Podziwiać można także prace Camille Pissarro i Georgesa Seurata. Prawda, że liczba dzieł impresjonistów oraz postimpresjonistów wystawionych w jednym miejscu imponuje?
-
Czy Benedykt XVI będzie obecny na kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII?Sama kanonizacja jest wyjątkowa, ale taki moment w historii Kościoła tym bardziej byłby niezwykłym wydarzeniem. Jeden z najlepszych włoskich znawców Kościoła – Accattoli postawił właśnie hipotezę o skojarzonej koncelebrze bądź powierzeniu poprzednikowi wygłoszenia homilii.
-
Szef MSZ Radosław Sikorski we wczorajszym wywiadzie dla BBC „Newshour” poinformował, iż Polska pomoże Ukrainie we współpracy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym.
-
Rezydencja Wiktora Janukowycza na przylądku Aja na Krymie już dostępna dla zwiedzających. To już druga jego rezydencja, którą można zobaczyć.
-
Dzisiaj za Janukowyczem wysłano list gończy.
-
Nowy pomocnik rządu Niemiec do spraw dialogu z Polską – Dietmar Woidke zamierza zwrócić większą uwagę na kontakty gospodarcze, infrastrukturę i naukę języka polskiego. Dziś po raz pierwszy przyjedzie do Polski.
-
Sąd rejonowy w Moskwie i jego wznowienie odczytywania wyroku w procesie ośmiorga opozycjonistów z placu Bołotnego. Niedaleko gmachu sądu zgromadziły się setki ludzi, którzy ukazują swoją solidarność z opozycjonistami. Opozycjoniści zostali uznani za winnych. Policja zatrzymała poniektórych, ponoć więcej niż 60 osób. Wśród tych ludzi są także liderzy antykremlowskiej opozycji, chociażby Aleksiej Nawalny czy Ilja Jaszyn. Prokurator żąda dla oskarżonych od pięciu do sześciu lat łagru.
-
Miała 110 lat. Zmarła w Wielkiej Brytanii. O kim mowa? O Alice Herz-Sommer – kobieta uznawana za najstarszą osobę, która przeżyła Holokaust. Była niegdyś więźniem obozu koncentracyjnego w Terezinie (Theresienstadt) w latach 1943 – 1945. Krótkometrażowy film dokumentalny, który poświęcony został jej życiu, został nominowany do tegorocznych Oscarów.