Ostatnie wieści z kraju:
-
Uroczystości Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holokauście. Przypada on w rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz. Uroczystości odbywają się w Oświęcimiu, Brzezince i Krakowie. Na nich będzie około stu byłych więźniów i ocalonych z Zagłady. Głos zabiorą m.in. Zofia Posmysz oraz Noah Klieger (byli więźniowie). Obecni będą również przedstawiciele polityczni z wielu krajów (w tym ok. 60 posłów Knesetu). Zostaną złożone znicze pod pomnikiem ofiar obozu. Później w Krakowie ma mieć miejsce międzynarodowe spotkanie parlamentarzystów.
-
Wzmocnienie współpracy politycznej, gospodarczej i naukowej – podstawowe sprawy poruszane w czasie spotkania w Warszawie prezydenta Polski – Bronisława Komorowskiego z prezydentem Szwajcarii – Didier Burkhalter. To dwudniowa wizyta prezydenta Szwajcarii w naszym kraju. Odwiedzi także Kraków i Oświęcim. Ma zostać przyjęta deklaracja polsko-szwajcarska podsumowująca dotychczasową współpracę między tymi krajami i wyznaczająca nowe skojarzone działania.
-
Po śmierci bliźniąt we Włocławku ktoś skasował z pamięci obu aparatów USG (Zonare na izbie przyjęć i Philips na piętrze na oddziale) najważniejsze dla sprawy dowody, czyli badania z 16 i 17 stycznia – opisuje „Gazeta Wyborcza”. Natomiast dalej czytamy, iż „przepracowany ordynator ginekologii spał, zamiast robić cesarkę”.
-
Krakowski sąd i początek procesu oskarżonego o przygotowywanie ataku terrorystycznego – Brunona K.
-
Sprawcy gwałtów ścigani już z urzędu, albowiem w życie właśnie wchodzi nowelizacja przepisów karnych dotyczących przemocy seksualnej. Wcześniej organy ścigania musiały czekać na wniosek ofiary, by móc zająć się sprawą. Ściganie gwałtów z urzędów to jeden z warunków konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy w stosunku do kobiet.
-
Mrozy to śmiertelne zagrożenie dla ludzi pozbawionych domów. Straż miejska i organizacje pomocowe proszą o niewyrzucanie na mróz ludzi poszukujących schronienia w blokach na klatkach schodowych lub piwnicach. Wystarczy tylko wezwać Straż Miejską.
-
Prawdopodobnie jutro odbędzie się sekcja zwłok matki i dwójki dzieci, których ciała z ranami kłutymi odnaleziono w miejscowości Lipa (okolice Stalowej Woli). Takie informacje podała prokuratura ze Stalowej Woli. W niedzielę 12-letnia córka zamordowanej, po powrocie do domu, znalazła zwłoki 38-letniej matki i jej 6-letniego brata oraz 9-letniej siostry. Ojciec od kilku dni był we Francji.
-
Demonstracje na Ukrainie mogą zakończyć się podobnie do polskich wydarzeń grudniowych z 1981 roku – orzekł wiceszef Parlamentu Europejskiego – Jacek Protasiewicz. Poza tym nie wierzy w to, iż Janukowycz odda Majdanowi władzę bez walki.
-
Czyżby kryzys na Ukrainie miał doprowadzić do przedterminowych wyborów? Tak sądzi wiceprzewodniczący SLD – Józef Oleksy.
Ostatnie wieści z zagranicy:
-
Aż 25 stanowisk zajmowanych jest przez prezesa włoskiego odpowiednika ZUS.
-
Polski pianista – Włodek Pawlik został w niedzielę w Los Angeles uhonorowany prestiżową nagrodą muzyczną Grammy, oczywiście za płytę „Night in Calisia”. Płyta ta była nagrana razem z amerykańskim trębaczem – Randym Breckerem i Orkiestrą Filharmonii Kaliskiej pod batutą Adama Klocka. Gratulujemy!
-
Około 40 ludzi zaginionych na Ukrainie. To opozycjoniści!
-
Ukraińska milicja sprawcą pobić dwóch dziennikarzy Telewizji Biełsat. W dodatku odebrała im sprzęt. Operator kamery ma wstrząs mózgu. Zdarzenie miało miejsce w czasie pacyfikacji przez milicję antyrządowego tłumu w Czerkasach.
-
Demonstranci przejęli wczoraj wieczorem kontrolę nad siedzibą Ministerstwa Sprawiedliwości w centrum Kijowa.
-
Jeżeli manifestujący nie wyjdą z gmachu Ministerstwa Sprawiedliwości Ukrainy, szefowa resortu straszy rozpoczęciem wnioskowania o stan wyjątkowy.