Ostatnie wieści z kraju:
-
„Kochająca matka zawsze trzeźwa” – pod takim hasłem Kościół katolicki w Polsce rozpoczął wczoraj 47. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Kobiety bywają bardziej podatne niż mężczyźni na niekorzystne konsekwencje spożywania alkoholu. Mimo to przy modlitwach pamiętajmy także o ojcach, których regularne picie bardzo często odbija się na ich rodzinie, w tym dzieciach.
-
Zimowe ćwiczenie pod kryptonimem „Cold Response”. Manewry te będą przeprowadzane za kołem polarnym, w północnej Norwegii. Uczestnicy? Fregata rakietowa ORP „Gen. Kościuszko” i zaokrętowany na jej pokładzie śmigłowiec SH-2G opuściły już Port Wojenny w Gdyni. Zaczną ćwiczenia 10 marca, a zakończą 21 marca.
-
Miał 4 latka i zmarł po potrąceniu przez ciągnik rolniczy, na podwórku gospodarstwa w Ratajach Słupskich (Świętokrzyskie). Poinformowała o tym wczoraj policja. Prawdopodobnie to sam chłopczyk uruchomił silnik stojącego na podwórku traktora. Czterolatkowie są ciekawi świata i mają różne pomysły, więc bardzo istotne jest, aby nie spuszczać z nich na dłużej oka.
-
Wczoraj we wsi Gajrowskie na Mazurach miały miejsce uroczystości upamiętniające żołnierzy 3. Wileńskiej Brygady Narodowego Zjednoczenia Wojskowego poległych w lutym 1946 roku w bitwie z grupą operacyjną NKWD i Urzędy Bezpieczeństwa.
-
Fotoreporter „Gościa Niedzielnego” (TVP Info) – Jakub Szymczuk był na Majdanie w najkrwawszy dzień manifestacji. Opowiadał o tym, co widział i o tym, jak musiał dawać sobie radę podczas walk ulicznych na Ukrainie. „Tam nie ma czasu, żeby wypić kawę” – mówił, a także – „Ciężko powstrzymać emocje, jak widzi się ginących ludzi”.
-
W kilku miastach Polski zorganizowano demonstracje poparcia dla Ukrainy. Pikiety rosyjskich placówek dyplomatycznych odbyły się w stolicy Polski, Poznaniu, Krakowie i Gdańsku. Wyrażano sprzeciw wojnie. W Warszawie dodatkowo manifestowano „za suwerenną niepodzielną Ukrainę”. Najwięcej protestujących to Ukraińcy, którzy tylko tak mogą wesprzeć swoich rodaków na Krymie.
-
Nie ma realnego, bezpośredniego zagrożenia dla Polski i jej granic w związku z konfliktem na Ukrainie. Mimo to właśnie mamy największy kryzys w regionie od ćwierć wieku. Mimo, że mamy XXI wiek – to wg min. spraw wewnętrznych Bartłomieja Sienkiewicza – Rosja dokonuje pełzającej inwazji na terenie suwerennego kraju, jakim jest Ukraina. W programie „Dziś wieczorem” przestrzegł, by nie mówić o Krymie jako terytorium utraconym dla niepodległej Ukrainy.
-
Rozwijająca się sytuacja na Ukrainie i drogi rozwiązania problemu to główne tematy wczorajszej rozmowy prezydentów Polski i USA. „Prezydent USA potwierdził gwarancje bezpieczeństwa dla Polski” – rzekł prezydencki minister Jaromir Sokołowski.
Ostatnie wieści z zagranicy:
-
Prezydent Rosji – Władimir Putin zgodził się na międzynarodową misję na Krymie? Tak twierdzi zastępca rzeczniczka niemieckiego rządu. Przez telefon taką propozycję miała złożyć mu kanclerz Niemiec – Angela Merkel.
-
Unijni ministrowie spraw zagranicznych mają dziś dyskutować o sytuacji na Ukrainie. Spotkanie w Brukseli rozpocznie się o godz. 13.
-
Stała Rada OBWE obraduje na temat sytuacji na Ukrainie. Dziś o godz. 11 w Wiedniu ma rozpocząć się posiedzenie. Udział w nim wezmą m.in. przedstawiciele amerykańskiego Departamentu Stanu. Spotkanie zwołane z inicjatywy szwajcarskiej prezydencji w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Obrady zwołane w trybie pilnym, a związane jest to z rosyjską inwazją na Krym.
-
John Kerry w wywiadzie dla stacji CBS potępił „niesamowity akt agresji” Rosji na Ukrainie. Amerykański sekretarz stanu mówił o „bardzo poważnych konsekwencjach” ze strony Stanów Zjednoczonych i innych państw, w tym też sankcją w postaci ekonomicznej izolacji Rosji. Dla nikogo z zachodu nie jest normalne, iż w XXI wieku jakiś kraj może zachowywać się jak w XIX i pod wymyślonym przez siebie pretekstem okupować terytorium innego państwa.
-
Francja i Wielka Brytania zawieszają swoje uczestnictwo w spotkaniach przygotowawczych do czerwcowego szczytu G8 w Soczi. Jest to protest przeciwko temu, co dzieje się na Krymie. Poinformowała o tym administracja prezydenta Francji, a wcześniej taką samą decyzję podjęła Kanada i USA.
-
„Zniewolony. 12 years a slave” otrzymał 3 Oscary, w tym za najlepszy film roku. Za to najwięcej Oscarów, albowiem aż 7, zdobyła „Grawitacja”, w tym za reżyserię (nagroda przypadła Meksykaninowi – Alfonso Cuaronowi).
-
Alain Resnais – reżyser francuski zmarł w sobotni wieczór w Paryżu w wieku 91 lat. Poinformował o tym producent jego filmów – Jean Louis Livi. Najbardziej znany jego film to „Hiroszima, moja miłość” z 1959 roku.
-
Kraj pustostanów i tysięcy bezdomnych. W Portugalii rośnie liczba ludzi bezdomnych! W całym kraju, wg danych Narodowego Instytutu Statystyki (INE), jest aż 735 tysięcy pustostanów. Niektórzy eksperci podają większe ich liczby. Trudniej jest zdobyć informację o liczbie samych bezdomnych. Szacuje się, iż w samych dwóch największych miastach jest ich ponad 2 tysiące. Z powodu kryzysu, który nawiedził Europę, zauważalnie przybywało bezdomnych i… nadal może być ich coraz więcej, gdyż jest to pokłosie tego, co niedawno miało miejsce.