Menu Zamknij

4 listopada 2013 roku – poniedziałkowe podsumowanie końca tygodnia oraz nowe informacje

 

Ostatnie wydarzenia:

  • Marcin Suder – porwany fotoreporter 24 lipca 2013 roku w Syrii od kilku dni w Polsce.

  • Cztery słowa napisane przez Adama Mickiewicza, a dokładniej mowa o świadectwie urodzenia i chrztu Józefa Teofila Rafała Mickiewicza – najmłodszego syna artysty, znajdują się na dokumencie wystawionym na krakowską aukcję starych druków. Pisarz i podpisał się na dokumencie, i skreślił oraz ponownie napisał swoje nazwisko, i dopisał nazwisko panieńskie żony „Szymanowska”. Cena wywoławcza to 26 tysięcy złotych. Więcej o tym w „Dzienniku Polskim”.

  • Caritas Polska prosi o pomoc dla bezdomnych. Już od 1 listopada 2013 roku do 20 listopada 2013 roku można pomóc tym, dla których los nie był zbyt łaskawy. Prowadzona jest bowiem zbiórka funduszy dla jadłodajni i noclegowni dla najuboższych. Najcięższym dla nich czasem jest zima, warto więc wspierać tych, którzy pomagają ludziom bez dachu. Ludzie stracili dach nad głową z różnych powodów. Na ulicy lądują także ci, których życie nie rozpieszczało od urodzenia. Rodzice alkoholicy, znieczulica innych członków rodziny powodowała, iż teraz jest wielu dorosłych dzieci borykających się z brakiem własnego miejsca.

  • Wieczorem do Warszawy zawita amerykański sekretarz stanu John Kerry. To pierwsza jego wizyta w naszym kraju od momentu, gdy zastąpił Hillary Clinton. Ma zamiar rozmawiać o sprawie bezpieczeństwa, o wspólnej pracy wojskowej i gospodarczej, a także o sytuacji między narodami. Spędzi u nas prawie niespełna dobę.

  • Wczoraj miało miejsce pożegnanie Tadeusza Mazowieckiego. W dniu pogrzebu był dzień żałoby narodowej.

  • W dniu pogrzebu T. Mazowieckiego zmarł, po długiej i ciężkiej chorobie, Gerard Cieślik. Miał 86 lat. Tym razem odeszła od nas legenda piłki nożnej. To właśnie Cieślik w 1957 roku strzelił dwie bramki w meczu ze Związkiem Radzieckim i to dzięki nim zwyciężyła wówczas Polska.

  • 70. rocznica akcji „Erntefest” – egzekucji osiemnastu tysięcy Żydów. To była jedna z największych masowych egzekucji, które miały miejsce podczas II wojny światowej. Rozpoczęła się już o szóstej rano i trwała do zmierzchu. W celu upamiętnienia ofiar złożono kwiaty i zapalono znicze. Pracownicy Muzeum na Majdanku i reprezentanci społeczności żydowskiej nie zapomnieli o tej rocznicy. Muzeum na Majdanku wydało książkę „Krwawa środa”.

  • Najmłodszy z tych, którzy dotychczas zdobyli oba bieguny, wybiera się w kolejną podróż. Wyprawa będzie po Azji i całkowicie samotna. Wybiera autostop i to pomimo swojej niepełnosprawności. Za dwa dni leci ze stolicy Polski do Bangkoku. Potem chce odwiedzić i Wietnam, i Kambodżę, i Tajlandię, i Laos, i Birmę. Marzy też, ażeby zawitać do Chin, Indii, Mongolii, a nawet Rosji.

  • Straż Miejska była zmuszona rozproszyć żebrzące romskie dzieci z Cmentarza Łostowickiego w Gdańsku. W okresie świątecznym przez całe dnie proszą o pieniądze.

  • W tym roku na Powązkach zebrano 233 tysięcy złotych na odnowę zabytkowych nagrobków. To nieomalże 20 tysięcy więcej niż w zeszłym roku.

  • Dzięki fundacji Rak’n’Roll można pomagać kobietom chorym na nowotwór. Zwykle walka z chorobą na raka zabiera im pewność siebie, albowiem tracą one swoje piękne włosy. A wtedy winny czuć się pewniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Toteż można oddać im własne włosy. Każdy, kto ma włosy długości co najmniej 25 cm może podać im pomocną dłoń. Jedyne, co potrzeba to je uprzednio umyć oraz podpisać deklarację przekazania takiegoż warkocza. Ażeby wykonać choć jedną perukę, należy ściąć włosy aż pięciu ludziom. Oczywiście takie włosy można ściąć samemu i je wysłać wraz z dołączoną deklaracją.

  • Urząd Marszałkowski w Katowicach szuka seniorów oraz juniorów. Po co? Mają wziąć oni udział w akcji społecznej „Pokoleniowy tandem”. Ma on zbliżyć do siebie ludzi w różnym wieku, łączyć, nie zaś dzielić pokolenia. Ten nabór trwa do piątku. Jeśli lubisz wspólną pracę, to może okazać się to dla Ciebie atrakcją i niezwykłym doświadczeniem.

  • Od czwartku do niedzieli miało miejsce 338 wypadków drogowych w Polsce. Zginęło 38 ludzi, a 410 zostało rannych. Do tego policjantom udało się wyłapać 1,3 tysięcy nietrzeźwych kierowców.

  • Czy ludzie z PiS na serio zajmą się właściwym odżywianiem swoich rodaków? Został przez nich powołany zespół parlamentarny do spraw narodowego programu zdrowego żywienia. Przewodniczącym został Adam Hofman, który wyznał, iż jego głównym celem jest zajęcie się odżywianiem dzieci w szkołach. Pamiętajmy tylko o tym, że nie cały naród uczęszcza do szkół.

  • Zmiany w Karcie nauczyciela (pisownia „Karcie” dużą literą, „nauczyciela” małą – taka jest poprawna pisownia) proponowane przez rząd nie podobają się Związkowi Nauczycielstwa Polskiego, który zagroził strajkiem. Podobno zmiany te to nic innego jak zniewolenie nauczyciela. Prawdą jest jednak, iż od lat nauczyciel traci autorytet, w większości przez rodziców, którzy myśląc tylko o własnym dziecku, niekoniecznie o jego faktycznym dobru, podważają rolę wychowawcy w oczach własnego dziecka. Poprawne wychowanie dziecka staje się coraz mniej możliwe. Utrudnione jest także jego nauczanie. Toteż nauczyciele zaczęli stawiać nacisk przede wszystkim na wychowywanie dziecka przez opiekunów, gdyż ci często jeno wymagają od szkoły, a mało dają od samych siebie. Wielu jednak rodziców chciałoby też widzieć, jak ZNP strajkuje z powodu drożyzny, jaka panuje w szkołach, albowiem niemałe koszty utrzymania szkolnictwa są przerzucane na rodziców. O takiej jednak solidarności chyba nie ma co marzyć.

  • Na polskie sądy idzie prawie najwięcej pieniędzy w całej Unii Europejskiej. Sprawność ich jednak jest na końcu tabeli. Więcej o tym w „Rzeczypospolitej”, której udało się dotrzeć do samego raportu Fundacji FOR.

  • Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Poznaniu i umorzenie przez nią śledztwa dotyczącego niedopełnienia obowiązków przez polskich prokuratorów wojskowych w Smoleńsku w 2010 roku.

  • „Sprawiedliwość? Ale jaka?” taki tytuł nosi dzisiejsza, stołeczna publiczna dysputa o wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w kwestii skargi katyńskiej.

 

 

Inne informacje:

  • Szef Komisji Europejskiej – Jose Manuel Barroso na antenie TVP Info przypominał sobie spotkania z byłym, acz pierwszym niekomunistycznym premierem w bloku wschodnim: „Powiedział mi, że powinienem pojechać do Brukseli z przekazem optymistycznym, że Polska pozostanie krajem proeuropejskim”. Kiedy wspólnie latem otwierali w Warszawie debatę „Dialog obywatelski”, Tadeusz Mazowiecki powiedział: „…powinniśmy przyjmować więcej odpowiedzialności wobec Europy. Nie tylko brać, ale także zastanawiać się, co my możemy dać Europie”.

  • „Tadeusz Mazowiecki był mężem stanu przedkładającym dobro ojczyzny i narodu ponad swoje sprawy osobiste” – słowa papieża Franciszka w liście kondolencyjnym. Odczytano je w czasie mszy żałobnej, która stanowiła część uroczystości pogrzebowej byłego premiera Polski.

  • Francois Hollander – prezydent Francji i zwołane przez niego posiedzenie sztabu kryzysowego. Powód? Zamordowanie 2 listopada dwojga dziennikarzy rozgłośni RFI. Nadal nie wiadomo, kto jest sprawcą zabójstwa. Nie są znane również okoliczności. Zamordowani dobrze znali problematykę Afryki, kontynentu, na którym wielokrotnie przebywali.

  • Rosja ustanowiła nowe prawo antyterrorystyczne. Krewni terrorystów będą zmuszeni wypłacać odszkodowania, albowiem zarówno szkody materialne, jak i moralne winny być wyrównywane przez „sprawców, członków ich rodzin, krewnych teściów i inne osoby”.

  • Dawny pracownik amerykańskich służb wywiadowczych – Edward Snowden na łamach tygodnika „Der Spiegel” wzywa do publicznej rozmowy na temat nieodpowiedzialnego funkcjonowania wywiadów i stosowanych przez nie przestępczych programach, gdyż służących do kontrolowania obywateli.

  • Artyści przeniosą się z Berlina do Warszawy? Na razie artyści jeszcze nie opuszczają Niemiec. Jednakże jest to możliwe.

  • 80 letni mieszkaniec Monachium miał w swoim mieszkaniu aż półtora tysiąca uznanych za zaginione dzieł sztuki. Wśród nich są obrazy Picassa, Chagalla i Matisse’a. O tym poinformował tygodnik „Focus”. Możliwe, iż cała ta kolekcja była niegdyś ukradziona żydowskim właścicielom. Rewizję lokalu dokonano wiosną 2011 roku. To wtedy znaleziono zbiór dzieł, którego wartość może sięgać nawet miliarda euro.

  • Wczoraj nastąpiło podwójne (hybrydowe) zaćmienie Słońca. To naprawdę nadzwyczajne zjawisko (hybrydowe to 4,8% wszystkich zaćmień), albowiem jest to zarówno całkowite, jak i obrączkowe zaćmienie. Widzieli go mieszkańcy Ameryki Południowej, Afryki oraz ludzie na wodach Oceanu Atlantyckiego i Oceanu Indyjskiego – marynarze. Polacy będą mogli zobaczyć częściowe zaćmienie dopiero w 2015 roku.

  • Brytyjska gazeta „Mail on Sunday” bohatersko walczyła, ażeby na wielkim internetowym domu aukcyjnym eBay nie doszło do sprzedaży kilkudziesięciu pamiątek Holokaustu. Oczywiście eBay przeprosił za „niedelikatność” i powiadomił, iż odda 25 tysięcy dolarów na cele dobroczynne. Na aukcji był również obozowy pasiak ofiary Auschwitz – Wolfa G. Grundmanna, który urodził się w Polsce i był piekarzem. Wyceniono go na 11 tysięcy funtów. W Austrii, Francji czy Niemczech taki handel memorabiliami w ogóle jest niedozwolony.

  • Kilka tysięcy ludzi demonstrowało wczoraj w Sofii, stosując przy tym okrzyki nacjonalistyczne, domagając się pozamykania granic i wydalenia emigrantów.

  • Komorowski w Izraelu.

  • Zatonął prom. Zginęło także dwoje naszych rodaków.

  • Posiedzenia rządu w Londynie bez… takich gadżetów jak iPad. Brytyjski premier zakazał wnoszenia ich na takie spotkanie, ponieważ jest spora możliwość podsłuchiwania przez nie. Prawda jest jednak taka, iż praktycznie z każdego telefonu komórkowego można tego dokonać. Oczywiście najbardziej z tego zasłynęły takie urządzenia jak iPady.

  • W Egipcie rozpoczął się proces Mursiego.

  • Budowany przez polskich wolontariuszy sierociniec w Kenii. Zmagają się oni i z ubóstwem, i z urzędami. Nie poddają się! Pozdrawiamy i życzymy im powodzenia!

 

 

Pogoda: Bez opadów jedynie w Białymstoku, Warszawie i Lublinie oraz okolicach tych miast. Wszędzie indziej opady deszczu. Najzimniej od pierwszej w nocy do dziewiątej rano, albowiem temp. będzie między ok. 3 st. C. a 6 st. C. O godz. dziesiątej temp. ok. 7 st. C oraz południowy wiatr o prędkości 22 km/h. W południe 8 st. C i prędkość ok. 25 km/h. Później temperatura nieznacznie wzrośnie, by w okolicach godziny osiemnastej było ok. 10 st. C. Między godziną dziewiętnastą a dwudziestą temperatura zacznie spadać. O północy zaś termometr pokaże od 7 do 9 st. C, natomiast prędkość wiatru to 22 km/h. Wilgotność w dniu: 95-55%.

Translate »