Ostatnie wieści z kraju:
-
Prokuratura i Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych wznowiły oględziny miejsca sobotniej tragedii, czyli udały do Topolowa pod Częstochową, gdzie rozbił się, a później spłonął samolot. W następstwie katastrofy lotniczej śmierć poniosło jedenastu ludzi. Tylko jedna osoba przeżyła. Przebywa ona w szpitalu. Na początku znaleziono dwa spalone ciała. Dziewięć śmiertelnych ofiar wyciągnięto z wraku z 5 na 6 lipca. Zaplanowano sekcje zwłok. Maszyna typu Piper Navajo może – zgodnie z bezpieczeństwem – zabrać na swój pokład do dziesięciu osób. W tym przypadku było ich dwanaście, w tym jedenastu spadochroniarzy oraz pilot. Śledztwo ma dotyczyć również kontroli lotów z lotniska w Rudnikach oraz samej pracy pilota. Prok. Tomasz Ozimek z Częstochowy powiadamiał, iż uczestnikami kursu byli ludzie z woj. śląskiego, małopolskiego oraz łódzkiego. Z relacji pana Romana (jednego z pierwszych, który zjawił się na miejscu wypadku) o pomoc błagała jedna z ofiar, która była przewieszona przez wrak samolotu. Niestety, nie można było się do niej dostać mimo tego, iż próbowano zrobić to za wszelką cenę. Gałęziami gaszono pożar, aby ją ocalić. Osoba ta osunęła się do wewnątrz. Mówił również, iż oprócz wybuchu w trakcie uderzenia samolotu o ziemię było jeszcze kilka wybuchów. Nie myślał jednak o swoim bezpieczeństwie. Zresztą w policji służył 22 lata, więc widział niemało.
-
Od dzisiaj wszystkie Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego (WORD-y) mają korzystać z jednej bazy pytań egzaminacyjnych. W sumie będzie 2400 pytań, acz około 1300 tyczy się prawa jazdy kategorii B.
-
GOPR prosi, żeby zwracać uwagę na żmije na górskich szlakach, które można napotkać na słonecznych polanach i w pobliżu lasu. Lepiej nosić wysokie buty chroniące nas przed ukąszeniem. Nie drażnić jej, a jedynie ominąć! Takie zalecenia płyną od ratownika krynickiej grupy – Marcina Kądziołka. Po ukąszeniu należy bezzwłocznie powiadomić o tym ratowników górskich i cierpliwie poczekać na przybycie pomocy. W trakcie oczekiwania tamujmy krew i usztywnijmy kończynę. Nie wykonujemy gwałtownych ruchów i oszczędzamy się, by nie przyśpieszyć krążenia krwi, albowiem to dzięki jej obiegowi jad się rozprzestrzenia dalej. Nr alarmowy w górach to 985. Można też zadzwonić pod nr 601 100 300.
-
Film o romskiej poetce „Papusza” (reż. Joanna Kos-Krauze i Krzysztof Krauze) otrzymał Złote Grono 43. Lubuskiego Lata Filmowego w Łagowie przy zamku joanitów. 2. nagrodę w konkursie filmów fabularnych, czyli Srebrne Grono otrzymał od międzynarodowego jury film „Ida” (reż. Paweł Pawlikowski), brązowe zaś, czyli Brylantowe Grono dostała od organizatorów aktorka – Danuta Szaflarska. Organizatorem imprezy jest Klub Kultury filmowej w Zielonej Górze.
-
Na autostradach zginęło 40 osób, a 289 zostało rannych w 414 wypadkach (dane z 2013 roku). To 1% wszystkich wypadków. Wynika z tego, iż prędkość sama w sobie nie zabija, a błędy kierowców. Jeśli jednak dojdzie do tego błędu i doprowadzi on do wypadku, to zwykle jest on tragiczny w skutkach właśnie z powodu prędkości. Skoro autostrada to miejsce, gdzie szybkość jest podstawą, to powinniśmy być czujni, pamiętać o każdym szczególe i nie zajmować się niczym innym niż jazdą. Jak być bezpiecznym na polskich drogach? Istotne jest wszystko, nawet to, jakie mamy światła. Czy wieczorem nie oślepiają pieszych i innych kierowców jadących z naprzeciwka? Pamiętajmy, iż może się to skończyć i dla nas źle. Światła oślepiające to przede wszystkim te zbliżone do koloru niebieskiego, tzw. zimne światła. Naturalne światło (słoneczne) ma barwę neutralną (ani ciepłą, ani zimną). Istnieją żarówki, które świecą podobnie. Pamiętajmy o tym, gdy wyjeżdżamy na zwykłe drogi.
-
Głośno o kolejnych nagraniach. Wg „Gazety Wyborczej” przewodnim tematem rozmowy była sprzedaż za 400 tys. zł praw autorskich do książki napisanej przez pana Nisztora o Janie Kulczyki. Jednakże przedstawiciel Kulczyka zdementował te nowiny.
Ostatnie wieści z zagranicy:
-
Ukraińskie siły antyterrorystyczne przejęły kontrolę nad czterema miastami w obwodzie donieckim: Konstantynówką, Drużkiwką, Kramatorskiem i Słowiańskiem. Takie informacje podał wczoraj rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy – Andrij Łysenko.
-
Pierwsza niedziela lipca w Italii to darmowe zwiedzanie zabytków, wykopalisk archeologicznych i muzeów.
-
Paul McCartney koncertuje!
-
W Tokio funkcjonuje specyficzny klub „Moyainokai” (jap. pracować razem). Tworzą go ludzie, którzy chcą być pochowani we wspólnym grobie.