Menu Zamknij

7 października 2013 roku – nieco cieplej i pogodniej

 

 

Ostatnie wydarzenia:

  • Zamiast Ruchu Palikota będzie Twój Ruch. Palikot zawiadamia o konieczności przeprowadzenia zmian w Polsce, która ma niewiarygodny potencjał ludzki. W załodze nowej partii będą nie tylko ludzie Ruchu Palikota, ale także Racja Polskiej Lewicy i Ruch Społeczny Europa Plus.

  • SLD decyzję o uczestniczeniu w referendum w sprawie odwołania prezydent stolicy pozostawia wyborcom.

  • 6 października, dzień przede Dniem Matki Bożej Różańcowej, na Jasnej Górze miały miejsce uroczystości odpustowe z okazji tegoż święta.

  • Wczoraj po przekroczeniu mety zasłabł mężczyzna – uczestnik biegu Biegnij Warszawo. Razem z dwoma innymi zawodnikami trafił do szpitala, po czym zmarł. Miał jedynie 37 lat. Niestety, potwierdza się, iż podłoże zdrowotne i przygotowanie fizyczne jest tutaj bardzo istotne. Sekcja zwłok ma wykazać, co dokładnie było przyczyną jego odejścia. To piąty taki bieg i nigdy dotąd nie doszło do śmierci. W tym biegu uczestniczyło 15 tysięcy ludzi ścigających się na dystansie 10 km.

  • Kraksa na drodze krajowej nr 2 w miejscowości Stary Konik (Mazowieckie). Około godziny 16 w niedzielę zderzyło się pięć samochodów osobowych. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala. Przyczyny karambolu nie są jeszcze znane.

  • Trzy osoby zginęły rankiem w wypadku na drodze krajowej nr 10 Lubieszyn – Płońsk, w okolicach miejscowości Prostynia (Zachodniopomorskie). Trasa została zablokowana. Zorganizowano objazdy.

  • W państwach UE, w których nie oszczędza się na służbie zdrowia, wzrasta wyleczalność ludzi z nowotworu. W krajach takich jak Polska, które przeznaczają na ten sam cel mniejsze kwoty, udaje się wyleczyć o 1/3 mniej pacjentów. Poza tym efektywność takiego leczenia zależy również od samego stanu służby zdrowia, a dokładniej od jej organizacji. Im sprawniejsza, tym pacjent chętniej poddaje się badaniom i leczeniu, a lekarz wcześniej rozpoznaje chorobę. Ponadto w Europie Zachodniej więcej ludzi choruje niż w Europie Wschodniej, acz i więcej ludzi pokonuje raka. Właśnie na ten temat odbyła się dyskusja w Europejskim Kongresie Onkologicznym.

  • Sztuczne pszczoły? Czy to nie brzmi dziwnie? Co prawda z wyglądu nie będzie można poznać, iż jest to ten owad, ale ich rolą będzie niesienie pomocy rolnikom w zapylaniu roślin. Co prawda to, co naturalne jest najlepsze, czy więc nie należy powziąć wszelkie kroki, ażeby prawdziwe pszczółki mogły mieć się dobrze? W każdym razie te stworzone przez istotę ludzką mają wziąć się do pracy już w przyszłe wakacje, kiedy to odbędzie się pierwszy eksperyment.

  • Wiązownica, czyli miejsce koło Jarosławia (Podkarpackie), a w niej odsłonięcie tablicy, która upamiętnia ofiary spalenia i zamordowania przez OUN – UPA. Miało to miejsce czwartego miesiąca 1945 roku. Ofiarami byli mieszkańcy Wiązownicy oraz pobliskich miejscowości. Autorem tablicy jest artysta z Jarosławia – Dariusz Jasiewicz. Na jego dziele umieszczony został cytat z Księgi Mądrości: „Choć nawet w ludzkim rozumieniu doznali kaźni, nadzieja ich pełna jest nieśmiertelności”.

  • Dzisiaj rozpoczynają się II Spotkania z Kinem o Żydowskich Wątkach. Akcja ta skierowana jest przede wszystkim do dzieci i młodzieży, a organizatorem jej jest chmielnicki Ośrodek Edukacyjno-Muzealny „Świętokrzyski Sztetl”. Dzięki prezentacjom i projekcjom oraz rozmowom lepiej jest przedstawić ludziom młodym dzieje Polski, a także przekonywać do tolerancji dla wielokulturowości. W programie jest pokaz adaptacji filmu „Wierna Rzeka” Stefana Żeromskiego. Nie zabraknie kursu na temat dzieł wybitnego Łodzianina – Juliana Tuwima. Przypominamy, iż pisarz ten przychodząc na świat, zastał Łódź jako miasto bardzo otwarte na przybyszów z innych państw. Zresztą wielkoprzemysłowy obszar był dla nich Ziemią Obiecaną. Kiedy Tuwim umierał, w 1953 roku w Zakopanem, Łódź nie była już tą krainą co wcześniej. Wpływ na to miały oczywiście niemieckie działania wojenne.

  • Czy komisja do spraw służb specjalnych będzie mogła poprowadzić sprawy wyjaśniające choćby wobec prokuratury? Taką propozycją zajmie się komisja regulaminowa.

  • Przewodnimi tematami rozmów prezydentów Polski, Włoch, Ukrainy i Niemiec w Krakowie jest szczyt Partnerstwa Wschodniego, a także kontakty transatlantyckie i wybory do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się w 2014 roku. Bronisław Komorowski spotykając się z Wiktorem Janukowyczem, najprawdopodobniej podpisze program współdziałania Polski z Ukrainą do 2015 roku.

  • To już 75 lat! Tyle minęło od pierwszej emisji sygnału telewizyjnego w Polsce. Było to wówczas zapierający dech osiągnięcie inżynierów.

  • Według „Rzeczpospolitej” wzrasta liczba ludzi na obczyźnie. Polacy, choć mieli wracać, wciąż gnają na zachód. Dla większości z nich wielkim dylematem jest rozstanie z własnym krajem, językiem ojczystym i bliskimi, wielokrotnie z rodzicami czy też dziećmi. Zwykle ludzie byli zmuszani puszczać teren swojego państwa ze względu na działania militarne lub ich skutki. Dzisiaj rolę wojenną przejęła ekonomia.

  • Sąd Najwyższy właśnie przyznał słuszność tym nauczycielom, którzy są zatrudniani jedynie na roczne umowy. Według niego, jeśli dyrektor zatrudnił danego nauczyciela po raz któryś z kolei na rok, a później nie przedłużył jej o kolejną, to w praktyce oznacza, że był on zatrudniony na czas nieokreślony. W konsekwencji szkoła winna jest przywrócenia go do pracy, albowiem w istocie nauczyciel nigdy nie otrzymał wypowiedzenia.

  • Kolejną propozycją dla uczniów, oglądających spektakle dzięki Internetowemu Teatrowi TVP, jest Pantomima „Mikrokosmos” im. Henryka Tomaszowskiego. To dość odważna interpretacja baśni Hansa Christiana Andersena „Calineczka”.

  • Tegoroczną laureatką Literackiej Nagrody Nike jest… Joanna Bator za „Ciemno, prawie noc”. Zwycięstwo to ogłoszono w niedzielę na gali wręczenia nagrody w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. Przypominamy, iż Nike to nagroda za najlepszą książkę roku.

  • W południe zostanie odsłonięty w Warszawie pomnik upamiętniający Spadochroniarzy AK. Pomnik Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej stoi na zieleńcu przy ulicy Matejki 7 (w pobliżu Sejmu i kanadyjskiej ambasady). Honorowy Patronat nad tą uroczystością objął prezydent Polski. Pomysłodawcą tegoż pomnika jest gen. Bałuk.

  • Coraz więcej fotoradarów na polskich ulicach i znacznie mniej zdjęć, przez co i mniej przychodów od tych prognozowanych.

 

 

Inne informacje:

  • Zabity pracownik ambasady Niemiec. Wczoraj w największym mieście Jemenu uzbrojeni agresorzy zastrzelili pracownika ochrony niemieckiej ambasady. Taką informację podano w niemieckich mediach. Natomiast MSZ w Niemczech wczoraj nie potwierdziło doniesień dotyczących wydarzeń ze stołecznego miasta Jemenu. Czy w Sanie doszło do tego zdarzenia? Według przypuszczeń napastnicy zamierzali go uprowadzić. Jednakże ten stawiał opór, więc użyto broni.

  • Wczoraj papież Franciszek modlił się z ludźmi za ofiary czwartkowej katastrofy statku z uchodźcami.

  • Ogień olimpijski już w stolicy Rosji. Drugiego miesiąca 2014 roku rozpoczną się tam zimowe igrzyska.

  • I Ukraińscy, i Polscy widzowie wczoraj zapoznali się z filmem „Sen jest życiem” w reżyserii Stefana Szlachtycza, który jest o reżyserze – Januszu Majewskim urodzonym przed wojną we Lwowie. Na Ukrainie premiera odbyła się we lwowskim Kinopałacu. Rok temu J. Majewski został nagrodzony Polską Nagrodą Filmową Orzeł za życiowe osiągnięcia.

  • Niemiecki tygodnik „Der Spiegel” w niedzielę podał publicznie wiadomość o umowie wojskowej pomiędzy Iranem a Syrią, która zezwala syryjskim samolotom bojowym korzystać z lotnisk na irańskim obszarze.

  • Największe w Nowym Jorku święto Polonii w Ameryce. To już LXXVI Parada Kazimierza Pułaskiego. Niestety, upadek polonijnych mediów nieco utrudnia organizację, ale jak widać, Polacy potrafią się zmobilizować i zorganizować imprezę.

  • Proces zniszczenia syryjskiej broni chemicznej rozpoczęty w niedzielę przez międzynarodowych ekspertów do spraw rozbrojenia.

  • Czy w listopadzie odbędzie się sesja pokojowa w sprawie Syrii?

  • S. Berlusconi woli resocjalizację od aresztu domowego?

  • Wczoraj w Peru autobus spadł w 80-metrową przepaść. Zginęło co najmniej 15 osób.

  • Za 400 euro można będzie w Wenecji od 10 listopada do 27 grudnia zobaczyć samemu w nocy obraz Canaletta, który przedstawia bazylię Santa Maria della Salute. Dzieło będzie tam, gdzie dokładnie artysta je namalował 270 lat temu.

  • W wyniku przejścia tajfunu we wschodniej części Chin, zginęło dwóch ludzi, a setki tysięcy osób ewakuowano. Prędkość wiatru dochodzi aż do 150 km/h.

 

 

Pogoda: Na ziemi lubuskiej i w centrum możliwy chwilowy opad deszczu. Od 9 rano 10 stopni C i wiatr zachodni. W południe o około trzy stopnie więcej. Od 13.00 do 17.00 godziny 14-16 stopni C. W niektórych miejscach nieco cieplej. Od godziny 15.00 wiatr północno-zachodni.Później coraz chłodniej. O 20.00 jedynie 11 stopni C i wiatr północny. O północy zaledwie 9 stopni C. Od 23.00 wiatr południowo-wschodni.Dzisiejsza prędkość wiatru: 4-11 km/h. Ciśnienie wysokie: ok. 1015 hPa. Napływ ciepłego powietrza nad Polskę. Wilgotność: 70-100%.

 

Translate »