Ostatnie wieści z kraju:
-
Zarzuty tyczące się także nieumyślnego spowodowania śmierci 16-letniej uczennicy usłyszało trzech opiekunów wyprawy do jaskini Studnisko na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Drugiego czerwca Natalia (z gimnazjum ze Świekatowa – Kujawsko-Pomorskie) została tam przygnieciona oberwanym fragmentem skały. O przedstawieniu opiekunom zarzutów powiadomił Tomasz Ozimek z Prokuratury Okręgowej w Częstochowie. Wprowadzili oni uczniów do jaskimi pomimo zakazu eksploracji. Dodatkowo nie mieli odpowiednich uprawnień.
-
Śledztwo w sprawie organizacji lotów premiera i prezydenta do Smoleńska z 7 i 10 kwietnia 2010 roku ma być wznowione. Zdecydował o tym we wtorek stołeczny sąd rejonowy.
-
5 sierpnia minęło 150 lat od stracenia przez władze carskie pięciu członków rządu narodowego na czele z Romualdem Trauguttem. Wyrok wykonano poprzez powieszenie. Wraz z nim stracono: Józefa Toczyskiego, Rafała Krajewskiego, Romana Żulińskiego i Jana Jeziorańskiego. W Warszawie odbyły się uroczystości upamiętniające przywódców powstania styczniowego.
-
Około 700 uczestników 49. Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej wyruszyło z krakowskich Oleandrów w 100. rocznicę marszu „kadrówki”. Przed wymarszem, w apelu wziął udział prezydent Polski.
-
Zagrożenie bezpośrednią interwencją na Ukrainie – wg premiera Polski – jest większe niż jeszcze kilka dni temu.
-
Polacy żyją o 8 lat krócej niż mężczyźni żyjący w czołowych krajach Europy. Polki zaś żyją krócej o 4 lata. Wskazuje to, iż nasz kraj odnośnie do długości trwania życia mężczyzn jest na 28. miejscu, a kobiet – na 24. Takie dane podaje za GUS „Rzeczpospolita”. Najczęściej ludzie umierają przez choroby układu krążenia. Z tej przyczyny życie traci niemal co drugi Polak. Niestety, rak dogania choroby układu krążenia. Już co czwarty Polak zostaje pokonany przez nowotwór. Możliwe, że już niebawem co drugi Polak umrze na raka. Za to mniej osób kończy swój żywot za sprawą zatrucia, urazów czy wypadków.
-
Co piąty plac zabaw dla dzieci w stolicy Polski wymagał przeprowadzenia jakiejś naprawy. Takie wyniki zdobyła kontrola przeprowadzona przez strażników miejskich. Na szczęście stan placów zabaw co roku jest lepszy.
-
Prace ceramiczne powstałe w ramach Międzynarodowych Plenerów LAB ORO można zobaczyć od soboty. Przypominamy, iż prace te odbywają się w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku (okolice Radomia) i w tej samej placówce można je obejrzeć.
-
Prokuratura wszczęła śledztwo – po zawiadomieniach dziewięciu osób – w sprawie domniemanego przekroczenia uprawnień przez premiera, szefa MSW i prezesa NBP. Przekroczenie rzekomo polegało na „naruszeniu niezależności NBP”. Zawiadomienia to efekt podsłuchanej dyskusji między Markiem Belką i Bartłomiejem Sienkiewiczem.
Ostatnie wieści z zagranicy:
-
Prezydent Rosji – Władimir Putin podpisał wczoraj dekret. Zakazuje bądź ogranicza on przywóz do Rosji (import) „niektórych produktów rolnych, surowców i artykułów spożywczych” z państw, które wprowadziły lub przyłączyły się do sankcji na Rosję, na rosyjskie firmy bądź też na obywateli Federacji Rosyjskiej. Takie obostrzenia mają obowiązywać co najmniej przez rok.
-
Troje mieszkańców Doniecka (wschodnia Ukraina) zginęło w wyniku walk sił rządowych z oddziałami prorosyjskich buntowników. Lotnictwo wraz z artylerią atakowały miasto. Takie dane podały wczoraj lokalne władze. Niełatwa sytuacja panuje też w Ługańsku.
-
Niespokojnie na Majdanie. Ludzie zapowiadali, że nie odejdą z tego miejsca do momentu, kiedy sytuacja się nie uspokoi. Dziś jednak się ich z tego miejsca wygania, gdyż nie może być tak, że ważne miejsce Kijowa jest blokowane. Służby próbują rozebrać miasteczko namiotowe.