Ostatnie wieści z kraju:
-
Od 1 stycznia 2015 roku zacznie obowiązywać wydawanie dowodów osobistych z nowym wzorem. Dokument ten nie będzie zawierał informacji o adresie zameldowania, koloru oczy czy wzroście. Nie znajdzie się też zeskanowany podpis posiadacza „plastiku”. Po 1 stycznia 2015 roku dotychczas wydane dowody będą ważne (o ile np. nie kończy się ich data ważności), zatem nie będzie konieczności ponownej wymiany dokumentów wszystkich obywateli. Od przyszłego roku ma być utworzony elektroniczny rejestr dowodów osobistych, do którego dostęp będą miały urzędy gmin, co spowoduje, że wniosek o wydanie dowodu można będzie złożyć w dowolnej gminie w Polsce (bez względu na miejsce zamieszkania). Do wniosku o wydanie dowodu osobistego trzeba będzie dołączyć zdjęcie, które powinno być wykonane nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku. Fotografia będzie taka sama jak ta, która obowiązuje w paszportach. Format i wymiary „plastiku” pozostaną te same. Dowód także będzie ważny 10 lat, z wyjątkiem dowodu wydawanego dzieciom poniżej 5. roku życia, którego ważność to 5 lat.
-
Kierowcy zwolnieni z opłat za wjazd na autostradę A1 (w części prowadzącej nad morze) we wszystkie sierpniowe weekendy. Bramki będą otwarte od godz. 16 w piątki do północy w niedzielę, a w długi weekend sierpniowy już od czwartku. To wszystko po to, aby zmniejszyć korki na drogach. Premier Polski – Donald Tusk oświadczył, iż straty Krajowego Funduszu Drogowego pokryte zostaną z rezerwy celowej. Suma ta nie powinna być większa niż 20 mln złotych.
-
Wg ministra rolnictwa – Marka Sawickiego decyzja prezydenta Rosji najbardziej uderzy w obywateli jego kraju. Faktem jest jednak, że Rosjanie potrafią, w dobie problemów, zacisnąć pasa na wiele lat i takie wydarzenia tylko pogłębiają zaufanie do władzy.
-
Rządowa reforma OFE jest zgodna z konstytucją, a niekonstytucyjny – wg Prokuratury Generalnej – jest zakaz reklamy OFE w czasie przejściowym. Mówił o tym rzecznik PG – Mateusz Martyniuk.
-
Najlepszy idealny kandydat na biologicznego ojca (dawcę spermy) to trzydziestoletni absolwent politechniki, który nie ma nałogów. Tak przynajmniej twierdzi „Dziennik Zachodni”. Najlepsza zaś pani to kobieta młoda, bez używek. Takiego typu casting na dawców komórek rozrodczych przeprowadzają kliniki leczenia niepłodności.
-
Caritas Polska przekazała dwadzieścia tysięcy euro na pomoc przesiedleńcom ze wsch. części Ukrainy. Wczorajszego dnia poinformował o tym PAP rzecznik prasowy Caritas – Paweł Kęska. To dodatkowe wsparcie dla wschodnich sąsiadów (tym razem mowa o tych z okolic Charkowa). Fundusze mają być przeznaczone między innymi na: wodę, żywność, artykuły higieniczno-chemiczne, odzież itp. Następnym rodzajem pomocy jest zapewnienie wsparcia psychologicznego i doradztwa administracyjnego, by przesiedleni otrzymali zaświadczenia i uprawnienia. Projekt wdrożony będzie w rejonie charkowskim, czyli w punkcie na mapie, do którego ucieka wielu ludzi z terenów walk.
-
Do Muzeum Narodowego we Wrocławiu powrócił skradziony w czasie II wojny światowej obraz Oswalda Achenbacha „Via Cassia koło Rzymu”. Dzieje tego dzieła nie były nam znane do maja 2014 roku. To wtedy pracownicy ministerstwa odnaleźli je na aukcji dzieł sztuki w domu aukcyjnym Van Ham w Kolonii. W trakcie jego czwartkowego przekazania minister kultury – Małgorzata Omilanowska podkreśliła, iż obraz wrócił dzięki postawie dotychczasowego właściciela.
Ostatnie wieści z zagranicy:
-
Epidemia wirusa Ebola w Afryce poza kontrolą. Jakby tego było mało, mieszkańcy lekceważą instrukcje dotyczące kwarantanny. Ponadto pracownicy Lekarzy bez Granic (MSF) są już zmęczeni i nie wiadomo kto przyjdzie na ich miejsce. Społeczność międzynarodowa w dalszym ciągu nie ma planu. O tej złej sytuacji alarmują eksperci.
-
Wystrzelona dziesięć lat temu przez Europejska Agencję Kosmiczną (ESA) sonda Rosetta zakończyła z sukcesem w środę manewry, które wprowadziły ją na wokółsłoneczną orbitę komety 67P/Churyumov-Gerasimenko. To na niej ma w listopadzie osadzić swój lądownik. O tym udanym wydarzeniu powiadomiła ESA w centrum kontroli satelitarnej w Darmstadt w Niemczech (przy obecności dwustu reporterów).
-
Były współpracownik wywiadu USA – Edward Snowdem otrzymał zgodę na trzyletni pobyt w Rosji. Poinformował o tym wczoraj, zresztą cytowany przez rosyjskie agencje, adwokat Snowdena – Anatolij Kuczerena. Podług niego zezwolenie to obowiązuje od 1 sierpnia. Toteż Snowden może spokojnie poruszać się po Rosji i wyjeżdżać za granicę, acz nie na dłużej niż trzy miesiące. W przyszłości będzie mógł się ubiegać o rosyjskie obywatelstwo.
-
Białoruś gotowa przejąć rolę zachodnich dostawców na rosyjskim rynku. Zadeklarował w czwartek wiceminister rolnictwa Białorusi – Leanid Marynicz. Białoruś w szczególności liczy na zwiększenie dostaw serów do dużego kraju. Chce też zwiększenia dostawy mięsa i mleka krowiego w miejsce Finlandii oraz zastąpić holenderskie ziemniaki i polskie jabłka.
-
Chińskie władze zdecydowały się na zawieszenie blisko 200 fabryk na wschodzie państwa z uwagi na przegląd poziomu bezpieczeństwa. Działania te to część ogólnokrajowej akcji będącej reakcją na ostatni wypadek w produkcji. Przypominamy, iż zginęło wtenczas 75 ludzi. 2 sierpnia doszło do eksplozji pyłów w jednym z warsztatów fabryki Zhongrong Metal Products Co Ltd. w Kunszan (w prowincji Ciangsu). Wszędzie, gdzie powstaje pył przemysłowy, zwłaszcza w pracach z wykorzystaniem aluminium i magnezu, może czaić się groźba śmierci.