Menu Zamknij

9 lipca 2014 roku – Polska oraz zagranica

 

Ostatnie wieści z kraju:

  • Lewy silnik – używanego przez prywatną szkołę spadochronową – samolotu, który rozbił się pod Częstochową, nie pracował. Dlaczego? Tego do tej pory nie wiadomo. O tym powiadomił Andrzej Pussak z Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych. Wrak zdecydowano przetransportować z miejsca wypadku do specjalistycznych laboratoriów, gdzie zostaną przeprowadzone dalsze badania.

  • Nowelizacja ustawy o systemie oświaty, która zapewnia sukcesywne zaopatrzenie uczniów w darmowe podręczniki, weszła wczoraj w życie. Pierwsi otrzymają je uczniowie I klas szkół podstawowych. Za rok będą to też klasy II, a za dwa lata – klasy III. Ponadto w 2014 roku na każdego pierwszoklasistę szkoły podstawowej z budżetu państwa ma być przeznaczona donacja na zakup podręcznika do języka obcego (do wysokości 25 zł na ucznia), a także na zakup materiałów ćwiczeniowych (do 50 zł).

  • Przed wejściem na posiedzenie sejmowej komisji spraw wewnętrznych, które ma na celu zaopiniować wniosek PiS o odwołanie Bartłomieja Sienkiewicza, bohater opublikowanej nielegalnej rozmowy nie prowadził dialogu z dziennikarzami. Na temat wniosku rzekł tylko, iż to decyzja Sejmu.

  • Przed wyjazdem na zagraniczne wakacje warto poznać panujące na danym obszarze zwyczaje i zadbać o potrzebne dokumenty i ich ważność, a także o ubezpieczenie zdrowotne. Tylko w przypadkach losowych pomoc udzielana jest przez konsulaty. Przypominał o tym Rafał Sobczak z MSZ. Można zapoznać się z poradnikiem pt. „Polak za granicą”, który został opracowany i jest aktualizowany przez MSZ. Dostępny jest on na stronie: www.poradnik.poland.gov.pl Dodatkowo należy pamiętać, że wyjeżdżając nie za pośrednictwem biura podróży, warto zgłosić to na platformie e-konsulat.

  • Tylko do końca czerwca na boreliozę (to choroba, którą przenoszą kleszcze) zachorowało przeszło 4,7 tysiące naszych rodaków. „Metro” zaznacza, iż jest to historyczny rekord. Stowarzyszenie Chorych na Boreliozę wyjawia, iż lekarze mają niemały kłopot z jej wykrywaniem. Iżby się jej pozbyć, niezbędna jest trzytygodniowa kuracja antybiotykiem. Sedno jednak w tym, iż w pierwszych tygodniach, a nawet miesiącach po zetknięciu się z kleszczem chory często nie zauważa objawów. Po ukąszeniu połowa chorych ma jasnoczerwony rumień w tym miejscu. Niektórzy nie czekają długo na objawy. Potrafią mieć problem z pamięcią, kojarzeniem, a nawet z poprawnym przejściem kilkudziesięciu metrów.

  • Wystawę „Muzeum na kółkach”, która prezentuje żydowskie dziedzictwo w Polsce, można od jutra oglądać w parku miejskim w Zduńskiej Woli (Łódzkie). Organizator to warszawskie Muzeum Historii Żydów Polskich.

  • Być może w stolicy Polski powstanie schronisko dla przedstawicieli mniejszości seksualnych. Ma być w nim 150 miejsc dla osób LGBT (lesbijek, gejów, trans- oraz biseksualistów). Środki na ten cel (350 tys. zł) mają być uzyskane w ramach programu „Obywatele dla demokracji”, który finansowany jest z funduszy Islandii, Liechtensteinu oraz Norwegii. Więcej na ten temat napisała „Rzeczpospolita”.

Ostatnie wieści z zagranicy:

  • Czterech czeskich żołnierzy Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF) zginęło, a jeden został ciężko ranny wczoraj w zamachu samobójczym w rejonie Bagram (Afganistan). Prezydent Czech – Milosz Zeman wyraził współczucie dla rodzin ofiar. Wojska sojuszu zapewniają wyłącznie szkolenia oraz wsparcie (przede wszystkim lotnicze) i do końca tego roku ma opuścić większość oddziałów.

  • Według szefa Statoil – Helge Lund Norwegia „nie może zastąpić Rosji” na dłuższą metę, tym bardziej że potrzeby europejskich państw wciąż rosną. Po czerwcowym zakręceniu przez Moskwę kurka gazu dla Kijowa Norwegia kilkakrotnie oferowała swoje usługi.

  • Jednostronnego zawieszenia broni przez ukraińskie oddziały biorące udział w operacji zbrojnej sił rządowych przeciwko prorosyjskim separatystom więcej nie będzie. Zapowiedział to wczoraj minister obrony Ukrainy – Wałerij Hełetej.

 

Translate »