Ostatnie wydarzenia:
-
Spotkanie ośmiu prezydentów w Krakowie i ich rozmowy. To drugi dzień dziewiątego spotkania prezydentów krajów grupy Arraiolos. Tematy rozmów to m.in. stosunki Unii Europejskiej i Ukrainy. W spotkaniu uczestniczą prezydenci: Finlandii, Łotwy, Portugalii, Niemiec, Włoch i Polski. Do gości wyjątkowych zaliczają się prezydenci: Estonii i Bułgarii. Przypominamy, iż do grupy Arraiolos należą jeszcze: Austria, Słowenia, Węgry.
-
Koncerty, kiermasze, prezentacje filmowe w Krakowie. Wszystko to rozpoczęło się wczoraj na polsko-ukraińskim festiwalu „Nasza Galicja”. Impreza potrwa do końca weekendu.
-
Rząd ujemnie ocenił projekt dotyczący izolowania skazanych z zaburzeniami seksualnymi autorstwa Solidarnej Polski.
-
NIK o lepszej ochronie naszych bilingów. Uprawnienia służb specjalnych do otrzymania takich danych wymagają naglącego uściślenia. Tak przynajmniej twierdzi Krzysztof Kwiatkowski – prezes NIK. Izba uważa, iż obecne przepisy nie chronią należycie praw i wolności obywateli.
-
Przewodniczący konferencji Episkopatu Polski – abp Józef Michalik przepraszając wczoraj za „nieporozumienie” związane z uprzednią wypowiedzią, którą rzecznik KEP uznał za „lapsus językowego”, zaznaczył, iż dziecko jest niewinne i nie może być krzywdzone.
-
Zbigniew Rybczyński – reżyser oraz dyrektor artystyczny i rozwoju technologii CeTa zwolniony? Robert Banasiak – dyrektor Centrum Technologii Audiowizualnych CeTa we Wrocławiu zawiadomił prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez tego człowieka. Pamiętać należy, iż łatwiej jest zniszczyć komuś opinię, niż ją odbudować. Zbigniew Rybczyński jest laureatem nagrody Oscara z 1983 roku. Otrzymał go za film animowany „Tango”. Tworzył i w Polsce, i w Stanach Zjednoczonych. Nie oznacza to od razu, że nie wyprowadzał środku publiczne z Wytwórni Filmów Fabularnych (WFF) czy z CeTa, ale winę należy udowodnić.
-
Rząd chce zakończenia budowy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku za dwa lata. Taką informację podało Centrum Informacyjne Rządu. Ma nie ulec zmianom koszt budowy, który wynosi przeszło 358 mln zł. Muzeum to powstaje przy ulicy Wałowej.
-
Premier Donald Tusk we wtorek odwołał szefa Służby Kontrwywiadu wojskowego gen. bryg. Janusza Noska. Poinformowało o tym dzisiaj Centrum Informacyjne Rządu.
-
Posłowie zajmują się obecnie projektem przyszłorocznego budżetu.
-
Ma powstać Muzeum Katyńskie. Prezentacja obszaru budowy ma się odbyć dzisiaj w stolicy Polski.
-
Już czwarta rozprawa w Sądzie Okręgowym w Katowicach dotycząca śmierci półtorarocznego chłopczyka – Szymonka z Będzina. Rodzice wzajemnie obciążają się winą. Prokuratura, choć podziela wersję matki, to zabójstwo zarzuca obojgu prawnym opiekunom.
-
Już 40% zbadanych ludzi opowiedziało się za prawem do związków partnerskich dla osób homoseksualnych? Tak wynika z sondażu PBS dla Kampanii przeciw Homofobii i „Gazety Wyborczej”. Według tych badań aż 30% z tych ludzi jest za jednopłciowymi związkami małżeńskimi.
-
Jeden z najbardziej znanych polskich poetów kończy dzisiaj 92 lata! Tadeusz Różewicz napisał 50 tomów wierszy, które zostały przetłumaczone na kilkadziesiąt języków. 13 lat temu, za tomik wierszy „Matka odchodzi” pisarz ten został wyróżniony Nagrodą Nike.
-
Dzisiaj obchodzony jest Dzień Honorowego Dawcy Szpiku. Jednak takich dawców w stosunku do potrzeb jest wciąż za mało.
-
W tym miesiącu Główny Urząd Miar skontroluje używane przez policję mierniki prędkości Iskra-1. Policja zaznacza, iż nie ma powodu, ażeby wycofywać ten sprzęt.
-
W Raciborzu startuje program dla mieszkańców po sześćdziesiątce. Z „Dziennika Zachodniego” wynika, iż tacy ludzie otrzymują nawet taniej kawę w kawiarni, czy mniejszą cenę uiści za skorzystanie z salonu urody, czy za wizytę u lekarza. Rabaty będą też w sklepach. Sami urzędnicy wystarali się również o zniżki w innych miastach, w których załatwiali tańsze turnusy sanatoryjne. Cóż, widocznie wielu seniorów, którzy nie są związani z żadną pracą, pozostanie przenieść się do Raciborza.
Inne informacje:
-
W protestach Tybetańczyków w powiecie Biru, które spacyfikowały chińskie siły bezpieczeństwa, zranieniu uległo 60 osób. Taką informację podał wczoraj Wolny Tybet z siedzibą w Londynie, który powołuje się na wiadomości otrzymywane m.in. przez mieszkańców Tybetańskiego Regionu Autonomicznego. Władze Chin nie potwierdziły ani protestów, ani bestialskiego tłumienia ich.
-
Sąd Obwodowy w Murmańsku (Rosja) oddalił we wtorek pierwsze trzy zażalenia działaczy międzynarodowej organizacji ekologicznej Greenpeace. Zarzuty padały w sprawie decyzji, którą podjął Sąd Rejonowy w tym samym mieście. Nakazał on bowiem zastosowanie wobec nich środka zapobiegawczego, którym jest areszt na dwa miesiące.
-
Nagroda Nobla z fizyki przypadnie dwóm naukowcom: Brytyjczykowi (Peter Higgs) i Belgowi (Francois Englert). „Teoretycznie odkryli mechanizm przyczyniający się do naszego zrozumienia pochodzenia masy cząstek subatomowych”. Pracowali osobno od lat 60. Kto wie, może gdyby współpracowali ze sobą, osiągnęliby to znacznie szybciej?
-
Wtorkowy pożar fabryki odzieżowej w Gazipur (Bangladesz) i jego śmiertelne ofiary. Przyczyna pożogi nie jest jeszcze znana. W kwietniu, w dość podobnym pożarze, zginęło tysiąc ludzi.
-
Wczoraj we Frankfurcie rozpoczęły się Międzynarodowe Targi Książki. Gościem honorowym jest Brazylia.
-
Milicja obwodu mińskiego i używanie przez nią bezzałogowych samolotów (drony) do… wykrywania bimbrowników. To nie żart! W ciągu doby znaleziono 5 bimbrowni.
-
Zoperowany prezydent Argentyny. Cristina Fernandez de Kirchner przeszła wczoraj operację usunięcia krwiaka mózgu. O tym poinformował gubernator Buenos Aires – Daniel Scioli. W ostatnim czasie prezydent narzekała na bóle głowy. Jak się później okazało, były one wywołane krwiakiem.
-
Prokuratura na Dominikanie przesłuchała następną trójkę dzieci. Chodzi oczywiście o podejrzewanie księdza Wojciecha Gila o pedofilię. Ma się również odbyć spotkanie śledczych z ambasadorem RP w Kolumbii. O tym poinformowało TVP Info.
-
Czyżby Janet Yellen, która jest wiceprezesem Rezerwy Federalnej, czyli banku centralnego USA (Fed), miała być mianowana przez Baracka Obamę na szefową tej instytucji? Wszystko wskazuje na to, iż prezydent Stanów Zjednoczonych zamierza wykonać ten ruch. Ujawnił to wczoraj anonimowy funkcjonariusz Białego Domu. Jeśli tak się stanie, to Yellen byłaby pierwszą kobietą na stanowisku prezesa amerykańskiego banku centralnego i niestety, objęłaby Fed w czasach trudnych dla gospodarki i rządu USA.
-
Święto polskiego kina w Los Angeles, albowiem wystartował wczoraj 14 Festiwal Filmów Polskich. Rozpoczął go pokaz filmu „Mój rower” reżysera Piotra Trzaskalskiego. W tym roku chętni zobaczą aż 56 polskich filmów fabularnych, dokumentalnych, animowanych i krótkometrażowych.
-
ONZ podaje, iż teraz jest 2,5 mln uchodźców z Syrii, a do końca 2014 roku może być ich aż 5 mln. O nich będą rozmawiać dzisiaj także deputowani w Parlamencie Europejskim.
Pogoda: Ciepło, choć gdzieniegdzie będzie padało, także w centrum Polski. O 10.00 około 12 st. C. i południowo-zachodni wiatr o prędkości 11 km/h. Wilgotność ok. 75%. W południe 15 st. C., a wilgotność 68%. O godzinie 14.00 około 17 st. C., a wilgotność 56%. Od godziny 16.00 prędkość wiatru zmaleje do 7km/h. Wilgotność wyniesie 58%. Od 18.00 chłodniej. Wilgotność wzrośnie do 67%. O 21.00 tylko 11 st. C., a wilgotność: 83%. O północy wiatr będzie już południowy o prędkości 11 km/h. Wilgotność: 86%.