Ostatnie wieści z kraju:
-
Prototyp cichego i niewidzialnego dla detektorów podczerwieni drona napędzanego wodorem stworzyli badacze z Akademii Górniczo-Hutniczej oraz Politechniki Rzeszowskiej. Dobrym pomysłem mogłoby się okazać jego zastosowanie w wojsku czy policji.
-
19-latek mówił policji, iż płacąc fałszywymi banknotami, chciał sprawdzić czujność obsługi. Stworzył banknoty o nominale 50 zł zwykłą drukarką i skanerem.
-
Stalking – natarczywe nękanie i dręczenie – to od ponad 2 lat przestępstwo! Za takie zachowanie grozi więzienie. Jednakże kara nie odstrasza prześladowców. Takich zgłoszeń wciąż przybywa. Więcej w „Rzeczpospolitej”. Rozmawiając z jedną z ofiar stalkingu, usłyszeliśmy: „Doszło do tego, że bałam się wyjść z domu czy nawet dojść do okna. Telefony na policję niczego nie załatwiły. W latach 90. mało kto mi wierzył, że w ogóle mam taki problem. To ja byłam w więzieniu, nie on. Bez żadnej pomocy straciłam wiarę w lepsze jutro. Zamknęłam się w sobie. Przestałam chodzić na zajęcia. Nie chciałam już nawet jeść. Gdyby nie moja znajoma, której rodzice mieszkali w pobliżu, pewnie już by mnie nie było. W dniu, w którym mnie odwiedziła, wreszcie się odważyłam przed kimś otworzyć. Po przybliżeniu mojej sytuacji zapadła cisza, po czym zabrała mnie do samochodu i pojechaliśmy do niej i jej partnera do Wrocławia, ponad 100 km od mojego miejsca zamieszkania. Nie od razu, ale w końcu odżyłam. Nigdy jednak nie wróciłam. W tamtym mieszkaniu mieszkają teraz moi rodzice, a ja w ich. Nie jestem w stanie nawet ich tam odwiedzić. Może kiedyś? Mam nadzieję, że gdy założę rodzinę, będę miała więcej odwagi”.
-
Bezpłatna opieka medyczna dla kobiet w ciąży, bezpłatne żłóbki i przedszkola, emerytury rodzicielskie dla matek trojga i więcej dzieci? Czyż to nie wspaniała wizja dla Polek? Niestety, to jedynie propozycje z programu Solidarnej Polski. SP ma je przedstawić 8 marca, z okazji Dnia Kobiet. Nie łudźmy się jednak, iż to jest w ogóle możliwe do wykonania. Niezależnie jaka partia mówiłaby o takim programie. Ponadto, jeśli już kogoś wynagradzać za opiekę nad dziećmi, to należałoby też ojca. A każda liczba dzieci w partnerstwie czy małżeństwie większa od jednego jest już wspaniałym wynikiem, gdy gros młodych w ogóle nie zamierza ich posiadać.
-
Ostrzejsze kroki wobec Rosji, a nie połowiczne rozwiązania. Takiego zdania jest europoseł Polski Razem – Paweł Kowal. Według niego szczyt Rady Europejskiej dotyczący Ukrainy wykazał śmiesznostkę wspólnoty, która jedynie zwiesiła negocjacje w sprawie zniesienia wiz i umowy partnerskiej z Rosją.
-
NATO przy ostatecznym teście zawsze gotowe do działania? Przynajmniej podobnego zdania jest szef MON Tomasz Siemoniak, który w radiowej Trójce mówił, iż ostatni tydzień wykazał, iż Zachód umie się zmobilizować w czasie kryzysu. Resort obrony pracuje nad szczegółami dotyczącymi dodatkowych amerykańskich sił w Polsce. Na początku przyszłego tygodnia do Łasku (niedaleko Łodzi) przyleci 12 samolotów F-16, by uczestniczyć w polsko-amerykańskich ćwiczeniach sił powietrznych. W razie potrzeby porozumienie pozwala na przylot do naszego państwa amerykańskich sił w kilka godzin.
-
Putin na pewno nie jest szaleńcem – mówił w TVP Info Andrzej Rozenek z Twojego Ruchu – To jest człowiek przeszkolony, dobrze panujący nad emocjami. Dodał jeszcze, że rolą Polski i polskich polityków powinno być przeprowadzenie reform w UE, które umożliwiłyby wprowadzenie wspólnej unijnej armii.
Ostatnie wieści z zagranicy:
-
Centralny Bank Rosji wprowadził zarząd tymczasowy w banku, w którym udziały ma ukraiński oligarcha. Mowa o Moskomprivatbank, czyli o rosyjskiej spółce należącej do ukraińskiego Privatbanku, którym zarządza jeden z najbogatszych Ukraińców – Igor Kołomojski. Ukraiński biznesmen związał się z nowymi władzami w Kijowie i został mianowany gubernatorem Dniepropietrowska.
-
Osiągnięto porozumienie w sprawie podpisania w najbliższych tygodniach politycznej części umowy stowarzyszeniowej Ukraina-UE – rzekł w piątek w Kijowie premier Ukrainy – Arsenij Jaceniuk.
-
Premier Turcji – Recep Tayyip Erdogan nie wyklucza możliwości zablokowania w swoim kraju dostępu do serwisów Facebook i YouTube. Według szefa rządu strony te są wykorzystywane przez politycznych przeciwników. Jednakże pamiętajmy, cokolwiek mówią jakiekolwiek władze i właściciele portali społecznościowych, takie miejsca są bardziej wykorzystywane do pozyskiwania danych o ludziach. Informacje, które pozostawiamy, jeśli jesteśmy zarejestrowani na nich, już zostaną w sieci. Jeżeli nie na tych portalach, gdyż zostaną z nich usunięte, to mogą się mnożyć poprzez inne strony internetowe czy też a-maile, komunikatory. Wiadomości o nas mogą być wykorzystane w przyszłości, np. przez inne władze.
-
Kanada wyrzuca rosyjskich żołnierzy. Mowa o tych, którzy uczestniczą w szkoleniach na jej terytorium. Otrzymali oni dobę na spakowanie się i opuszczenie ich terytorium. Decyzja Ottawy jest odpowiedzią na agresję Rosji wobec Ukrainy. Kanada ma liczną, jeszcze przedwojenną, emigrację ukraińską i silnie wspiera nowe władze w Kijowie. Premier Stephen Harper rzekł, iż Kanada nie uzna referendum na Krymie. Państwo zawiesza także współpracę z Rosją w ramach komisji gospodarczej.
-
Decyzja NATO dotycząca rewizji współpracy Sojuszu Północnoatlantyckiego z Rosją pokazała, według rosyjskiego MSZ, „stronnicze stanowisko” zajmowane przez NATO w sprawie wydarzeń na Ukrainie.