Ostatnie wieści z kraju:
-
Czy IPN podjął właściwy krok? Rosja zachowała się agresywnie w stosunku do Ukrainy, więc IPN wycofało się z obchodów Roku Polski w Rosji i Roku Rosji w Polsce w 2015 roku. Prezes przypomniał, iż decyzja zapadła 5 marca, w momencie, kiedy to „Rosja przeprowadzała na Krymie zbrojne działania, które 21 marca zakończyły się faktyczną i niezgodną z prawem międzynarodową aneksją półwyspu”.
-
Dziecko ma prawo do własnego zdania w kwestiach jego dotyczących, toteż dorośli winni wysłuchać jego opinii. Przypomina o tym Rzecznik Praw Dziecka, który wspólnie z Rzecznikiem Praw Pacjenta przygotował Kartę Praw Dziecka Pacjenta. Ma ona niebawem znaleźć się w dziecięcych szpitalach.
-
Polska kadra rycerska, stworzona na podobieństwo sportowych reprezentacji narodowych, ma pojechać w maju do Hiszpanii na… rycerskie mistrzostwa świata.
Ostatnie wieści z zagranicy:
-
Prezydent Rosji zawiadomił wczoraj, iż podpisał dekret w kwestii rehabilitacji Tatarów krymskich i innych mniejszości etnicznych (np. Niemców, Greków), które spotkały się z represją w czasach stalinowskich.
-
Prezydent Władimir Putin uprościł reguły przyznawania rosyjskiego obywatelstwa! Dokument ma pomóc uregulować status imigrantów, którzy dotychczas musieli czekać latami na rosyjskie paszporty. Najistotniejsze warunki to: zrzeczenie się obywatelstwa innego państwa, posługiwaniem się codziennie językiem rosyjskim, mieszkanie w granicach Federacji Rosyjskiej.
-
Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych – Joe Biden w Kijowie. Spotkanie z Ołeksandrem Turczynowem, który pełni obowiązki prezydenta i premierem Arsenijem Jaceniukiem.
-
Nastolatek przeżył pięciogodzinny lot w… podwoziu samolotu (trasa Kalifornia → Hawaje). Po wystartowaniu maszyny temperatura spadła tam do minus 62 st. C. 16-letni chłopak stracił przytomność, a odzyskał ją godzinę po wylądowaniu samolotu na tafli lotniska w Maui. Zauważył go personel lotniska. Wstępne badania młodego mieszkańca San Jose nie wykazały żadnych obrażeń ciała. Stan zdrowia młodziaka oceniono na dobry.
-
Misja Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie kontrolująca wykonywanie porozumień genewskich (mowa o stabilizacji sytuacji na wschodniej Ukrainie) nie może wjechać do zajętego przez prorosyjskich separatystów Słowiańska (w obwodzie donieckim). Wiadomość taką przekazał wczoraj rzecznik misji – Mychajło Borciukiw. W dodatku, podług mediów na Ukrainie, w Słowiańsku porwano dziennikarzy.