Menu Zamknij

3 lipca 2014 roku – w pierwszych dniach wakacji mowa o Wigilii

 

Ostatnie wieści z kraju:

  • Wczoraj zmarł w Warszawie Janusz Kondratowicz – 74-letni poeta, satyryk oraz dziennikarz i autor tekstów takich przebojów jak „Tyle słońca w całym mieście”, „Zaopiekuj się mną”, „Trzynastego”, „Biały krzyż”, „Jaka jesteś”, „Powrócisz tu”. Tworzył teksty piosenek dla m.in.: Czerwonych Gitar, Czerwono-Czarnych, Anny Jantar, Ireny Santor, Krzysztofa Krawczyka, Shazzy. Współpracował z Polskim Radiem i był kierownikiem lit. festiwalu piosenki w Opolu.O jego śmierci poinformował PAP Rafał Podraza – autor książki o tym wybitnym twórcy.

  • Dolnośląscy parlamentarzyści, władze samorządowe oraz wojewódzkie, reprezentanci policji i przedstawiciele wojska, a także paruset mieszkańców dawnych Kresów i familie pomordowanych brali udział w środowych obchodach 71. rocznicy mordów na Kresach II RP dokonanych przez ukraińskich nacjonalistów. Obchody organizowało Stowarzyszenie Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów we Wrocławiu pod pomnikiem-mauzoleum ofiar. Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski rzekł w homilii, iż „nie o zemstę chodzi kresowianom, ale o pamięć i prawdę na temat tego ludobójstwa”.

  • Blisko 8 tys. par w toku leczenia, a przeszło 2,5 rys. ciąż oraz 214 urodzonych dzieci – wynik pierwszego roku rządowego programu refundacji procedury in vitro, który podaje Ministerstwo Zdrowia. Pierwszego dnia lipca minął rok od wystartowania programu „Leczenie Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego”, który jest przewidziany na lata 2013-2016. W przeciągu tego okresu ma z niego skorzystać około 15 tys. par. W pierwszym roku zakwalifikowano przeszło 8,5 tys. par (dokładnie 8685), a 7939 jest w trakcie leczenia. Liczba ciąż to 2559. A urodziło się 214 maleństw. Pamiętajmy jednak o dzieciach, które już się narodziły i brakuje im prawdziwej, odpowiedzialnej rodziny.

  • Boże Narodzenie oraz Wigilia w darmowym elementarzu. Według MEN (rzeczniczki – Joanny Dębek) resort widzi błąd. Boże Narodzenie jest na stałe zapisane w kulturze polskiej i dlatego znalazło się w podręczniku. Przeciwko tej nazwie w podręczniku jest Instytut Na Rzecz Kultury Prawnej. Pod petycją podpisało się 50 tys. ludzi. Jeszcze przez 5 dni MEN oczekuje na uwagi do 2. części darmowego podręcznika. Każdy, kto widzi błędy, może je skierować za sprawą strony www.naszelementarz.men.gov.pl

  • Blisko 7,7 mln zł utracili klienci parabanku działającego w Gdańsku. Sprawą zajmuje się od lutego zeszłego roku Prokuratura Okręgowa w Gdańsku, która zawiadomiła Komisję Nadzoru Finansowego. Śledczy oskarżyli Sławomira W. o prowadzenie w zakresie spółki Orcan Software Investment S.A. z siedzibą w Gdańsku działalności parabankowej. Brał od klientów pieniądze, zapewniając przy tym comiesięczny zysk od 1,5 do 2m5 % wpłaconej kwoty.

  • Początek wakacji bądź chwila ich nadejściem to moment, kiedy najwięcej Polaków przypomina sobie o złożeniu wniosków o wyrobienie paszportu. W minionym miesiącu wydano ich ponad 140 tysięcy. W lipcu liczba ta ma wzrosnąć. MSW przypomina, iż na wydanie tego dokumentu czeka się do 30 dni!

  • Mężczyzna podpalił się w zakładzie kosmetycznym w Szprotawie (woj. lubuskie). Rozpaczliwy krok doprowadził do jego śmierci. 61-letni mieszkaniec tej miejscowości zmarł na miejscu. Poinformowała o tym straż pożarna.

  • Być może na kresach Częstochowy wałęsa się wielka puma, która ma apetyt na hodowane zwierzęta. Zamieszkujący ulicę Warzywną są pewni, iż dzikie stworzenie przyczyniło się do padnięcia trzech danieli i kilkudziesięciu kur. Obojętnie o jakim zwierzęciu się mówi, władze miasta są zdania, iż należy chronić mieszkańców.

Ostatnie wieści z zagranicy:

  • Były polski konsul honorowy w Monako – Wojciech J. wycofał swoje zeznania, w których przyznał się do zlecenia zabójstwa swojej teściowej, czyli monakijskiej miliarderki – Helene Pastor. Powodem ma być omyłka językowa.

  • Konsensus szefów MSZ: Rosji, Ukrainy, Niemiec i Francji w kwestii dalszych działań, które mają doprowadzić do wznowienia rozejmu na ukraińskim wschodzie. Powiadomił o tym szef dyplomacji Niemiec – Frank-Walter Steinmeier po rozmowach mających miejsce w Berlinie.

  • Zaostrzone środki bezpieczeństwa z uwagi na strach przed terrorystami, którzy udoskonalają bomby służące do samobójczych zamachów na samoloty. Ogłosił to Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego USA. Kontrolę bagażu podręcznego oraz osobistą wzmocniono również na brytyjskich lotniskach.

  • Od wtorkowego wieczoru trwa strajk pracowników londyńskiego metra. Ma on w sumie trwać osiem dni i wymierzony jest przeciwko zmianom w układzie zbiorowym mającym – według nich – wpływ na uprawnienia emerytalne. Jeśli strona dyrekcji TfL ustąpi, strajk zostanie skrócony.

  • Rafy koralowe naokoło Karaibów zagrożone. Mogą zniknąć w przeciągu najbliższych 20 lat! Powodami są: wzrost ludności, obniżenie się populacji jeżowców, spadek osobników niektórych gatunków ryb. Takie dane przedstawia opublikowany wczoraj raport. Eksperci z Programu środowiska Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNEP) oraz Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody i Jej Zasobów (IUCN) biją na alarm, gdyż znikają one w zadziwiająco prędkim tempie od lat 80. XX wieku.

 

Translate »