Ostatnie wydarzenia:
-
Większego finansowania oświaty, zaprzestania bieżących prac nad Kartą nauczyciela, stop eliminowania szkół i koniec ze zwolnieniami nauczycieli – to dezyderaty oświatowej „Solidarności” przed budynkiem MEN.
-
W Alei Zasłużonych na Cmentarzu Rakowskim w Krakowie spocznie gitarzysta jazzowy – Jarosław Śmietana, a pożegna go rodzina, bliscy oraz muzycy. W jego ostatniej podróży zaśpiewa mu Karen Edward – amerykańska wokalistka i pianistka dotąd współpracująca z Jarosławem Śmietaną. Przypominamy, iż muzyk odszedł 2 września, mając 62 lata. Wykryto u niego guz mózgu, który operowano na początku tegoż roku. Niestety, nie powrócił w pełni do siebie. W jego dorobku jest kilkadziesiąt płyt i przeszło dwieście kompozycji jazzowych. W 1998 roku otrzymał nagrodę Fryderyka. Ostatnia jego płyta została ukończona w 2012 roku.
-
PiS bojkotuje piątkowe obrady.
-
Jednodniowe posiedzenie Sejmu. Odbędzie się także głosowanie nad projektem nowelizacji budżetu.
-
Główna księgowa i dwóch pracowników w dziale ekonomicznym Warszawskiego Metra straciło swoje posady z uwagi na niewystarczalne zachowanie bezpieczeństwa, wskutek którego ucierpiał interes spółki. Mowa o oszustach, którzy wysłali spółce sfałszowany rachunek, przez co pieniądze nie trafiły na konto faktycznie sprzątającej firmy. Prokuratura rozpoczęła dochodzenie.
-
Wrzesień to najgorszy miesiąc dla wszystkich, którzy mają dzieci w wieku szkolnym. Podręczniki są bardzo drogie, przybory szkolne potrafią przewyższać jeszcze cenę książek i jeszcze są inne opłaty wliczone w państwową szkołę. Ubezpieczenie ucznia na rok to co najmniej 50 zł. Komitet to kolejny wydatek i potrafi sięgać od 50zł do nawet 150zł. Niektóre szkoły pobierają opłaty za dostęp do dziennika elektronicznego. Gdy dodamy do tego koszty na samorząd, opłatę za papier na ksero, klasowe (te bywają pobierane miesięcznie), instrumenty muzyczne (choćby flet drewniany czy dzwonki i bywa, iż dziecko w rok zniszczy choć raz instrument), specjalistyczne ołówki do zajęć technicznych i plastycznych, inne rzeczy do plastyki (różne farby, przeróżne pastele, bloki techniczne, różnorodne kleje, papiery kolorowe, nożyczki) i zeszyty, to suma summarum przekraczamy tysiąc złotych. Dochodzą jeszcze składki na remonty odbywające się na terenie szkoły, na sale informatyczne, a nawet na nowe firanki, ławki, tablice i środki czystości. W niektórych szkołach obowiązują mundurki szkolne i odpowiednie stroje na wychowanie fizyczne (w tym obuwie), za które także trzeba zapłacić, gdyż inaczej ocena z zachowania ucznia zostanie obniżona. O późniejszych wydatkach w sprawie wycieczek już nawet rodzice nie myślą. W dodatku w niektórych miejscach oświatowych są wynajmowane szafki, w których uczniowie mogą zostawić obuwie. Zatem pamiętajmy, że w rzeczywistości w Polsce rzadko zdarzają się tanie szkoły.
-
Przestrzegamy rodziców przed ciężkimi plecakami, które noszą dzieci do szkoły. O skrzywienie kręgosłupa jest łatwo. Ciężar torby szkolnej z zawartością może wynosić maksymalnie 13% masy ciała ucznia. Jeżeli waży więcej to prekracza normy i należy bezzwłocznie interweniować, gdyż tu chodzi o zdrowie młodego człowieka! Uczulamy szczególnie rodziców odpowiedzialnych za swoje pociechy.
-
Być może pokolenie dzisiejszych młodych będzie żyło krócej niż ich rodziców. Czy to naprawdę możliwe? Tak. To pokłosie chorób cywilizacyjnych. Coraz mniej młodych się rusza. Wybierają bardziej osiadły styl bycia (np. przed komputerem). Do takich wyników doszli już nawet naukowcy w Brazylii. Badania ich analizowane są teraz przez polskie Ministerstwo Sportu. Miejmy nadzieję, iż to nie skończy się narzuconą wszystkim skrajnością, ale faktycznie coraz więcej młodych zmaga się z nadwagą i otyłością. Odżywiamy się tym, co słodkie. A na zdrowie może mieć wpływ nie tylko tłuszcz widoczny. Wiele osób szczupłych może mieć zbyt dużą ilość wewnętrznego tłuszczu, a spalić go można jedynie w jeden sposób – wysiłkiem fizycznym. Dlatego tak bardzo niezbędne jest zdrowe odżywianie, ale także chociaż półgodzinny sport dziennie. Jeżeli ktoś ćwiczy i nie chudnie, jakby chciał, to nie powinien rezygnować, gdyż wówczas może spalać tłuszcz niewidoczny, czyli ten wewnątrz, a nie ten podskórny. Brytyjscy naukowcy dowiedli, że tłuszcz wewnętrzny wiąże się z takimi chorobami jak cukrzyca czy cholesterol. Zachęcamy więc do niezwalniania dzieci, gdy nie ma takiej potrzeby, z wychowania fizycznego. Wyniki międzynarodowego testu sprawności fizycznej z minionych właśnie 25 lat nie są optymistyczne, gdyż dowodzą, iż kondycja młodzieży spadła w każdej dyscyplinie.
-
Na festiwalu filmowym w Gdyni i dziennikarze, i widzowie będą mieli możliwość obejrzeć dziś chociażby „Dziewczynę z szafy” reżysera Bodo Koxa. Obsada to także P. Głowacki i M. Różańska. Produkcja ta również walczy o Złote Lwy. Inną jest „W imię…” Małgorzat Szumowskiej, „Papusza” Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego czy „Chce się żyć” Macieja Pieprzycy. Dzisiaj zapoznają się też z odtworzoną komedią Romana Polańskiego „Wenus w futrze”. W tym najnowszym firmie Polaka zagrali M. Amalrik i E. Seigner. Przypominamy, że zakończenie tegorocznego festiwalu nastąpi w sobotę.
Inne informacje:
-
Rosja (Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej) wydłużyła dochodzenie smoleńskie do 10 grudnia.
-
USA twierdzi, iż zastosowanie siły w Syrii może być krokiem koniecznym.
-
Biały Dom nie zgodził się z poniektórymi wypowiedziami prezydenta Rosji, które zostały umieszczone na stronach internetowych „New York Timesa”.
-
Pożar w rosyjskim szpitalu (obwód nowogrodzki na północnym zachodzie kraju). Co najmniej 14 ludzi zmarło.
-
Powódź nawiedziła stan Kolorado.
-
Co 5 sekund umiera dziecko, które mogłoby żyć, gdyby wyciągnięto do niego pomocną rękę. Milion noworodków nie przeżywa drugiego dnia po narodzinach. Takie dane znalazły się w dzisiejszym raporcie Funduszu Narodów Zjednoczonych Pomocy Dzieciom (UNICEF). Najczęstsze przyczyny śmierci to: zapalenie płuc, ciężki przebieg porodu, komplikacje po porodzie, biegunka, malaria i oczywiście głód.
-
Voyager 1 już poza Układem Słonecznym. Taką wiadomość przekazała amerykańska Państwowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej znana wszystkim ze skrótu NASA.
Pogoda: Przelotne deszcze na północy i wschodzie oraz południowym zachodzie kraju. Od godziny 18.00 zwiększy się prawdopodobieństwo opadów w centrum Polski. W pozostałych częściach warunki do jazdy dobre. O 10 rano 13 st. C. Godzinę później o dwa stopnie więcej. W południe 16 st. C. Od 13.00 do około 16.00 17-20 st. C. Najwyższa dzisiaj temp. gruntu nie przekroczy 20 st. C. Później temperatura powietrza zacznie spadać, by o 18.00 było jedynie 15 st. C., a o 20-21.00 około 13 st. C. O północy będzie jedynie 11 st. C. Wiatr zwykle pół.- zach. i zachodni. Prędkość wiatru: 7-15 km/h. Wilgotność: 50-100%. Ciśnienie atmosferyczne: 1002 hPa. Polska pod wpływem niżu. Najbliższy wyż jest jeszcze za daleko. Warunki biometeorologiczne niekorzystne w całej Polsce.