Powieść ta jest o odwiecznej walce dobra ze złem, a także o solidarności pomagającej pokonać to, co złe, a także o bohaterstwie. Skryba ukazał w dziele na czym cały wic polega, a mianowicie nawet niepozorni, niby to nieliczący się w świecie politycznym, mogą mieć wpływ na tworzone przez ludzkość realia. Toteż autor zachęca nas do podejmowania się działań, których celem jest wspólnota ludzi i dobro.
Ponadto powieść mówi o dzieciństwie i dorastaniu. Mimo że świat, w którym żył pisarz jest inny, niż ten obecny, to treść książki wciąż budzi żywe zainteresowanie. Przyczyną jest będąca na czasie tematyka beztroskich dziecięcych lat zapełnionych zabawami i chęcią szybkiego dorastania.
Postacie utworu mają własny, kolorowy świat, w którym raz się jest piratem, drugim razem – zbójcą, a trzecim – poszukiwaczem zaginionego skarbu. I oni nie stają się bohaterami przygód za pomocą konsoli do gier, komputera czy filmów, które zresztą wtedy nie istniały, a wcielają się w nich naprawdę. Mało już kto opuszcza ciepłe domy, by pobawić się na dworze. Na podwórku rzadziej spotyka się młodzież. Dlatego też z jeszcze większym podziwem dla tychże chłopców można czytać o ich sprawności fizycznej czy wytrwałości, jak i ich pomysłowości czy autentycznej odwadze. Obecnie zabawy wymyślają producenci gier, a dokładniej ich pracownicy. To oni dyktują dzieciom, jak się bawić. Szkoda, że sami się wyzbywamy wyobraźni, albowiem nie korzystając z niej, nie poszerzamy jej.
Należy jednak pamiętać, iż świat młodych, zarówno w tamtych czasach, jak i dzisiaj, może zetknąć się ze złem. Niebezpieczne przygody jak zaginięcie na koloniach czy kontakt z przestępcami (przykładowo ze sprzedawcami narkotyków) są nieobce już kilkunastoletnim chłopcom. Na nasze szczęście mamy wspaniałych rodziców, którzy nas ostrzegają przed konsekwencjami i nakierowują na dobry kierunek. Zawsze o zagrożeniach należy w porę zawiadomić dorosłych, inaczej na pomoc może być już za późno.