Prośba musi mieć charakter przekonujący, autor bowiem nastawiony jest na osiągnięcie celu. Atrybutem jej jest krótkość i rzeczowość. Istotny jest zarówno sposób ukazania powodu napisania prośby, jak i sama przyczyna jej powstania. Dobre umotywowanie naszej prośby daje nam szansę na przekonanie adresata. Niekoniecznie musi dotyczyć spraw oficjalnych.
Przykład:
dź, 10.10.2005 r
Szanowna Pani,
Uprzejmie zwracam się do Pani z prośbą o wyjątkowe zainteresowanie się Erykiem Konradem Arkowskim z klasy 3a, gdyż wykazuje on szczególne zdolności muzyczne oraz nadpobudliwość na innych zajęciach szkolnych. Zdaję sobie sprawę z obowiązującego limitu dzieci uczęszczających na Pani zajęcia, aczkolwiek wiem jednocześnie, że talent Eryka należy rozwijać za młodu. Ponadto, dzięki Pani zajęciom, jego zachowanie mogłoby ulec poprawie.
Z racji rozpoczętego już roku szkolnego, proszę o zawiadomienie mnie o Pani decyzji przed pierwszymi zebraniami z rodzicami.
Z wyrazami szacunku,
Melisa Solinik
Słownik – Niezbędnik:
Słownictwo potrzebne do ułożenia prośby
Zwracam się z prośbą[] Uprzejmie proszę o[] Uprzejmie proszę zweryfikować[] Z góry dziękuję za pozytywne rozpatrzenie prośby[] byłabym ci bardzo wdzięczna[] Chciałbym Cię prosić.
Ćwiczenia:
-
Poproś ciocię, by przyjechała do ciebie i twojej chorej mamy.
-
Zwróć się z prośbą do nauczyciela fizyki o stworzenie dla twojej klasy dodatkowych zajęć.
-
W imieniu klasy napisz prośbę do nauczyciela historii o przesunięcie testu o tydzień.