Ostatnie wieści z kraju:
-
Przeddzień 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego i uroczystość sesji rady miasta, na której nadano tytuły honorowego obywatela stolicy. Tym razem uhonorowano byłego premiera – Jana Olszewskiego, wybitnego polskiego chirurga naczyniowego – prof. Mieczysława Szostka oraz założyciela Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – Jerzego Owsiaka. Rok w rok, w ostatni dzień siódmego miesiąca (w dzień przed rocznicą wybuchu powstania, w Dniu Pamięci Warszawy) odbywają się uroczystości na Zamku Królewskim i przyznawane są tytuły honorowego obywatela. Tytuł taki to najwyższe wyróżnienie i uszanowanie zasług lub wybitnych osiągnięć obywateli polskich i obcokrajowców.
-
Wczoraj Dzień Pamięci Warszawy. O godz. 18 przy pomniku Powstania Warszawskiego na pl. Krasińskich odbyła się polowa msza. Po niej miał miejsce Apel Poległych. Zakończeniem uroczystości było plenerowe widowisko „Śpiew murów 44”, czyli opowieść o okresie wojennym, heroicznej walce Polaków i dramatu polskiej stolicy w toku Powstania Warszawskiego na podstawie tekstów wybitnych rodaków, np. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Anny Świrszczyńskiej.
-
Podług NIK wszystkie szkoły podstawowe posiadają właściwe wyposażenie w salach lekcyjnych dla 6-latków oraz każda zatrudnia kadrę nauczycielską wykwalifikowaną do kształcenia tak młodych uczniów. Jednakże dostosowania wymagają jeszcze toalety szkolne oraz stołówki. Najwyższa Izba Kontroli wskazuje też na możliwy dla niektórych szkół kłopot związany z przymusem organizacji zajęć dla klas I-III w systemie zmianowym. Atoli nie zmienia to faktu, iż szkoły są teraz lepiej przygotowane niż w trakcie kontroli z 2013 roku.
-
Polska jako jedyny kraj UE, w którym pozwala się dzieciom na korzystanie z solariów bez żadnych zastrzeżeń.Skutkiem tego jest wzrastająca liczba czerniaków u młodych. Wedle Krajowego Rejestru Nowotworów w 2010 roku zachorowało prawie 1200 mężczyzn oraz 1350 kobiet. Oznacza to, iż nieomal trzy razy więcej niż trzy dekady temu. Na domiar tego choruje dwa razy więcej młodych (20-44 lat) niż w 80. latach minionego wieku. Więcej o tym napisała „Rzeczpospolita”. Onkolodzy we współpracy z parlamentarzystami rozpoczęli prace nad przepisami w tej sprawie.
-
Polscy kreatywni internauci i ich błyskawiczna reakcja na rosyjskie embargo na nasze owoce, zwłaszcza jabłka. Głośna jest akcja „Jedz jabłka!” oraz namowa do picia cydru. Warto kupować jabłka o 2 kg tygodniowo więcej niż zwykle i nie zapominać o gruszkach, nektarynach czy wszelkich odmianach kapusty. Nasze owoce i warzywa to samo zdrowie, niech się o tym Rosja dowie! Owoce i warzywa można suszyć (to bardzo dobra przekąska, np. do szkoły), robić z nich soki, zupy, kompoty, dżemy, powidła, konfitury, galaretki, przeciery, a nawet octy smakowe (najprościej wykonać ocet jabłkowy).
-
1 sierpnia 70. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Z tej okazji zorganizowano zjazd harcerski (w tym ZHR i ZHP). Od 31 lipca do 2 sierpnia Zlot Jutro Powstanie. Udział bierze 2 tysiące harcerzy i harcerek. Celem takiej aktywności jest podtrzymanie pamięci o historii oraz inspirowanie innych o myśleniu na temat przyszłości ojczyzny. Zjazd ten organizowany jest przez Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej, Związek Harcerstwa Polskiego oraz Stowarzyszenie Harcerskie i Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego „Zawisza” Federacja Skautingu Europejskiego.
-
W czwartek wystartował XX Przystanek Woodstock. W Kostrzynie nad Odrą w przeciągu trzech dni zaprezentuje się ponad 70 zespołów muzycznych z kraju i zagranicy.
Ostatnie wieści z zagranicy:
-
Europejski Trybunał Praw Człowieka nakazał wypłacenie przez Rosję 1,9 mld euro byłym akcjonariuszom koncernu naftowego Jukos. To odszkodowanie za bezprawne pozbawienie ich majątku poprzez zawyżenie podatków i dokonanie zmanipulowanej aukcji.
-
OBWE na miejscu katastrofy MH17.
-
Dymisja premiera Arsenija Jaceniuka została odrzuconaprzez Radę Najwyższą Ukrainy.
-
W Trypolisie odbywała się wczoraj ewakuacja hiszpańskiej ambasady. Przyczyną pogorszenie się bezpieczeństwa w tym mieście. Ostatnimi czasy trwają tam nieprzejednane walki, których celem jest przejęcie kontroli nad międzynarodowym lotniskiem.
-
Wczoraj minęła 100. rocznica narodzin Louisa de Funesa, okrzykniętego komikiem wszech czasów. Zagrał w co najmniej 130 rolach filmowych i przeszło 100 – w teatrze. Pełen animuszu tryskał energią życiową nie tylko w swoich rolach. Potrafił wykoncypować pewną rzecz, a potem żywiołowo poruszać ciałem (skakać, trzepotać rękami). Zachowywał się niczym w filmie „Oskar”. Grał całym sobą, nie tylko mimiką. Dzięki temu był bardzo wiarygodny i rozśmieszał wszystkich dookoła, w tym ekipy filmowe czy kolegów po fachu, o czym nie zapomniała wspomnieć aktorka – Annie Girardot. Zmarł 27 stycznia 1983 roku w szpitalu Nantes, mając zaledwie 69 lat. Śmierć była efektem trzeciego zawału serca (pierwszy w 1975 roku, drugi w 1980). Pochowany jest na parafialnym cmentarzu w Cellier.