Menu Zamknij

4 sierpnia 2014 roku – informacje z kraju i ze świata

 

 

Ostatnie wieści z kraju:

 • Poprzez piknik ułański rozpoczęły się krakowskie kilkudniowe obchody setnej rocznicy Legionowego Czynu Niepodległościowego. Od godz. 17 ognisko i opowieści kawalerskie oraz wspólny śpiew. To właśnie sto lat temu z Oleandrów wyruszyła I Kompania Kadrowa Józefa Piłsudskiego. Te kilka dni to także capstrzyk oraz apel pamięci skojarzony ze złożeniem w Kopcu Piłsudskiego ziemi z pól bitewnych i miejsc kaźni, a także otwarcie kilku wystaw.

 • Około dziesięć tysięcy uczestników 12. Pielgrzymki Motocyklistów na Górze Św. Anny. Metropolita katowicki – abp Wiktor Skworc rzekł: „Wiecie, kiedy położyć nogę na gazie i kiedy ją z gazu zdjąć. Pamiętajcie jednak, by nigdy nie jeździć na gazie”.

 • Film izraelskiego reżysera – Noaza Deshe „Biały cień” i otrzymanie przez niego Grand Prix we Wrocławiu w Międzynarodowym Konkursie Nowe Horyzonty.

 • Mężczyzna i samospalenie. Domownicy próbowali ugasić pożar, ale gaszenie kocami nie przyniosło pożądanego efektu. Do tragedii doszło w sobotę w Gorzowie Wielkopolskim przy ulicy Konstytucji 3 Maja. Powody samobójstwa nie są jeszcze znane. Napisała o tym „Gazeta Lubuska”.

 • Jabłka – wg Tadeusza Iwińskiego (SLD), który gościł w programie „Woronicza 17” – symbolem niezgody.

 • Prezydent Polski odwiedził wraz z małżonką południową Wielkopolskę. W Kaliszu głowa państwa odebrała tytuł honorowego obywatela miasta. Pan Bronisław Komorowski brał udział w otwarciu skweru historycznego – Rozmarek.

 • Ksiądz Wojciech Lemański na Przystanku Woodstock. Diecezja warszawsko-praska nie wyłącza możliwości ukarania księdza.Może grozić mu nawet suspensa, czyli kara pozbawiająca duchownego prawa pełnienia funkcji.

 • Nawałnice przeszły w Zachodniopomorskiem i Wielkopolsce. Wiele osób nie ma prądu, są podtopienia i zniszczenia domów. Największy jednak dramat rozegrał się na wielkopolskiej drodze, na której upadający konar przebił przednią szybę samochodu i zabił pasażera, który był z przodu pojazdu. To dwumiesięczna dziecina.

 • Pogotowie miało przywieźć rannego na przyszpitalne lotnisko, aby przekazać go do śmigłowca LPR. Jednakże, gdy dojechali pod bramę, okazało się, iż zastali ją zamkniętą na kłódkę. A ponieważ w takiej sytuacji liczy się każdy moment, trzeba było kłódkę przeciąć, co uczynili strażacy. Teraz kutnowski szpital chce obciążyć ratowników kosztami zakupu nowej kłódki! Według Cezarego Lipińskiego z tegoż szpitala pogotowie zbyt późno powiedziało o potrzebie lądowiska. Pytanie brzmi: Kiedy trzeba zawiadamiać o takiej potrzebie? Może władze szpitala potrzebują dowiedzieć się o tym godzinę, dwie przed zdarzeniem, kiedy jeszcze nie jest wiadome, czy lądowisko będzie niezbędne. Urząd Wojewódzki wystąpił do NFZ z wnioskiem o sprawdzenie, czy w Kutnie nie doszło do nieprawidłowości.

 

 

Ostatnie wieści z zagranicy:

 • Rosyjskie MSZ obarcza winą UE. Mowa o stosowanie „podwójnych standardów” mając na uwadze „ciche” zniesienie zakazu dostarczania na Ukrainę technologii i osprzętu wojskowego. Wg Kremla miało to mieć miejsce w trakcie minionego posiedzenia Rady UE w Brukseli.

 • Kilkuset pikietujących apelowało w stolicy Rosji do prezydenta o „podjęcie działań” na Ukrainie i wysłanie tam sił pokojowych w celu unormowania sytuacji na wschodzie tegoż kraju.

 • Pocisk rakietowy, który został wystrzelony przez izraelski samolot, trafił w ONZ-owską szkołę w Rafah (południe Strefy Gazy). Zabił przez to, co najmniej dziesięć osób.

 • Projekt niemieckiego rządu wprowadzenia od 2016 roku opłat dla kierowców aut osobowych za przejazd autostradami dyskryminuje obcokrajowców i nie jest zgodny z prawem UE. Do takiej konkluzji doszło biuro analiz Bundestagu. Informację podał w niedzielę „Bild am Sonntag”.

 • Niemiecki rząd cofnął pozwolenie na kontrakt zbrojeniowy z Rosją. Według dziennika „Sueddeutsche Zeitung” decyzja jest nieodwołalna.

 • Wypadek polskiego autobusu w Niemczech miał miejsce ok. godz. 5.30 w pobliżu Muenchberg na autostradzie A9. Więcej podaje radio RMF.

 • Minimum sto pięćdziesiąt osób poniosło śmierć, a ponad sto tysięcy ludzi zostało rannych w trzęsieniu ziemi o sile 6,1 w skali Richtera, które miało miejsce wczoraj w prowincji Yunnan (południowo-zachodnie Chiny). Wieści te podała chińska agencja państwowa Xinhua. Podług amerykańskich służb geologicznych ziemia zatrzęsła się na głębokość 10 km.

 

Translate »