Menu Zamknij

10 lipca 2013 roku – w kraju i poza krajem

 

10 lipca imieniny obchodzą: Aleksander, Aniela, Antoni, Daniel, Emanuel, Engelbert, Filip, Maurycja i Maurycy.

 

Święta 10 lipca: Mauretania ma dzisiaj Święto Sił Zbrojnych, Bahamy zaś – Święto Niepodległości.

 

  • Jedwabne: Uroczystości w 72. rocznicę mordu Żydów, dokonanego 10 lipca 1941 roku przez Polaków kierowanych przez Niemcy, mają dziś miejsce, jak co roku, przy pomniku upamiętniającym tragiczne wydarzenia, a także na cmentarzu żydowskim.

  • Zmarł dyrektor Filharmonii Opolskiej i były rektor Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Człowiek ten był też pierwszym dyrygentem i kierownikiem muzycznym Opery Wrocławskiej. Marek Tracz miał 77 lat.

  • Nie ma ugody między Stowarzyszeniem Twórców Ludowych a Amerykańską Akademią Sztuki i Wiedzy Filmowej w wątku nazwy nagrody „Ludowe Oskary”. Sprawa została odroczona do października tego roku. Powstają dwa kolejne pytania: Skoro akademia w Ameryce zastrzegła sobie nazwę Oskar także przez „k”, to może złożymy się i zastrzeżemy wszystkie wyrazy występujące w słownikach amerykańskich, które można jeszcze zastrzec? O co w istocie chodzi Amerykanom, którzy walczą z nazwą nagrody rozdawanej jedynie w Polsce, w kraju wybitnego etnografa – Oskara Kolberga.

 

Inne:

  • Petycja od grupy broniącej praw prywatności (EPIC), w której żąda się od Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) zaprzestania gromadzenia danych o rozmowach telefonicznych milionów Amerykanów. To następna próba prawnego rozwiązania problemu inwigilacji. Tym razem sprawa trafiła od razu do Sądu Najwyższego USA.

  • W Egipcie tymczasowy premier.

  • Papież nakazał usunięcie swojego pomnika, którego postawiono zaledwie 10 dni temu w ogrodzie, obok katedry metropolitalnej w Buenos Aires.

 

Pogoda: Lokalne burze. Od ok. 11 st. C. w nocy, do ok. 25 st. C. w dzień. Wilgotność względna: ok. 65%. Ciśnienie atmosferyczne: 1015hPa. Kierunek wiatru: →. Prędkość wiatru: ok. 11km/h.

Translate »