Menu Zamknij

11 lipca 2013 roku, czyli 11 dzień wakacji

 

11 lipca imieniny obchodzą: Benedykt, Jan, Kalina, Olga, Pelagia, Pius, Zygbert.

 

Święta 11 lipca: Mamy Światowy Dzień Ludności. Natomiast Mongolia obchodzi Święto Niepodległości, Belgia – Dzień Wspólnoty Flamandzkiej, a Kiribati – Dzień Gospelu (gospels), czyli rodzaju chrześcijańskiej muzyki obrzędowej, inaczej mówiąc muzyki sakralnej.

 

Rocznice związane z 11 lipca:

 • 154 – Urodził się Bardesanes – filozof, syryjski gnostyk i poeta.

 • 2008 – Otwarcie Mostu im. Pawła II w Puławach. W tym samym dniu 6 osób straciło życie, a 60 ludzi zostało rannych w katastrofie polskiego autokaru w północnej Serbii.

 • 2012 – Zmarł Andrzej Krzysztof Waśkiewicz – polski poeta.

 

Ostatnie wydarzenia:

 • Auto wjechało pod pociąg w miejscowości Chodzież, przez co zablokowana była droga kolejowa Kołobrzeg – Poznań. W wyniku tego wypadku życie stracił mężczyzna, natomiast drugi został przetransportowany helikopterem do Poznania. Trasa została odblokowana dość późno.

 • Czworo dorosłych i dwoje dzieci zostało rannych w wypadku, do którego doszło w Poroninie (woj. małopolskie). To tam wczoraj doszło do czołowego zderzenia autokaru, pojazdu przewożącego 44 dzieci, z samochodem osobowym, marki Chrysler, na francuskich numerach rejestracyjnych. Najciężej ranną osobą jest pasażerka auta.

 • Ludzie, zwłaszcza parafianie, bronią księdza Lemańskiego, dziekani zaś abp. Hosera, któremu są podlegli. Arcybiskup Henryk Hoser napisał także to, że głośno szerzone poglądy ks. Lemańskiego „nie spełniają wymogów prawa i przynoszą poważną szkodę i zamieszanie we wspólnocie Kościoła”.

 • Jacky Terrasson Trio w Warszawie? A jednak francuski pianista jazzowy zagra w Polsce ze swoim trio i to już za dwa dni, czyli 13 lipca. Koncert odbędzie się na Rynku Starego Miasta w ramach 29. Międzynarodowego Plenerowego Festiwalu Jazz Na Starówce. Przypominamy, że naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku pięciu lat. Współpracował m.in. z Betty Carter, Jimmym Scottem.

 • Rozpoczyna się już 6. edycja konkursu „Książka Historyczna Roku”, którą ogłosił IPN, Polskie Radio i Telewizja Polska. Organizowanie tegoż konkursu odbywa się w celu siania wiedzy na temat losów Polski w XX wieku jak również przekonanie ludzi do czytania książek związanych z historią.

 

 

Inne:

 • ONZ zaniepokojone pedofilią w Kościele. Komitet Narodów Zjednoczonych do spraw Praw Dziecka chce od Watykanu dokładniejszych informacji na temat pedofilii w Kościele. W całej tej litanii pytań podobno znajduje się także to na temat podjętych działań, dzięki którym żaden ksiądz oskarżony o pedofilię nie powinien mieć kontaktu z dziećmi oraz to, jakiego wsparcia ofiarom udziela Stolica Apostolska. Komitet ten z siedzibą w Genewie oświadczył, że na odpowiedzi oczekuje do 30 listopada.

 • Snowden zaprzeczył, iż zdradził tajne informacje Rosji i Chinom.

 • Katastrofa pociągu w Kanadzie miała miejsce, gdyż nie zaciągnięto ręcznych hamulców. Liczba odnalezionych ofiar, na nieszczęście, wciąż rośnie.

 • W Peru następny autobus spadł w przepaść, zginęło co najmniej 16 ludzi, a 15 osób zostało rannych.

 • Rękopis Becketta za prawie milion funtów? Dokładnie za 962,5 tysięcy funtów szterlingów poszedł rękopis pierwszej powieści irlandzkiego pisarza Samuela Becketta. To 6 zeszytów, które w sumie liczą przeszło 800 stron.

 • Czy w Irlandii już 16-latki będą mogły głosować? W tej sprawie ma odbyć się referendum. Pytanie tylko, czy każdy w tym wieku może świadomie zagłosować?

 

Pogoda: 12 st. C. w nocy, ok. 19 st. C. w dzień. Przeważnie deszcz i burze. Wilgotność względna: ok. 88%. Ciśnienie atmosferyczne 1013hPa. Kierunek wiatru: →. Prędkość wiatru: ok. 10km/h.

Translate »