Ostatnie wieści z kraju:
-
W środę zmarło dziecko, które urodziło się w wyniku wyboru, jakiego dokonał prof. Bogdan Chazan. Żyło 10 dni.
-
„Happy Bus” (czyli „Wesoły autobus”) z salą zabaw i kawiarenką internetową podczas wakacji odwiedzi małe miejscowości na terenach wiejskich w Łódzkiem, w Wielkopolsce oraz w woj. dolnośląskim. Motyw przewodni 4. edycji akcji „Przystanek Happy Bus” (organizowanej przez łódzką Fundację „Happy Kids” we współpracy z MPK Łódź oraz międzynarodową organizację studencką AIESEC i lokalne samorządy) to ekologia i utylizacja „elektrośmieci”. Pojazd (figlobus) łódzkiego MPK wyruszył 10 lipca. Pierwsze na trasie okazały się Sokolniki (nieopodal Wieruszowa).
-
Każda z czterech części darmowego podręcznika przygotowywanego na zlecenie MEN „Naszego elementarza” zostanie zaadaptowana do potrzeb uczniów niepełnosprawnych. Powiadomił o tym wiceminister edukacji – Tadeusz Sławecki. Mają to być adaptacje zarówno dla niewidomych, jak i niesłyszących dzieci, a nawet dla tych z innymi dysfunkcjami (mających problemy z uczeniem się, komunikowaniem, z upośledzeniem umysłowym, autyzmem oraz afazją). Wszelkie adaptacje będą w dwóch wersjach (w formie elektronicznej i wydruku).
-
Ludzie mają gruczoły potowe, dzięki którym możemy utrzymać właściwą temperaturę ciała nawet w czasie kanikuł. Psy zaś nie mają gruczołów potowych na całym ciele, a jedynie w paru miejscach (między palcami). Z tego powodu są zmuszone wystawiać język i niezmiernie usilnie zieją. Nie zapominajmy dostarczać im wody. Potrzebują jej więcej w upalne dni. Nie zostawiajmy zwierząt w samochodzie, na który bezpośrednio padają promienie słoneczne. Nawet jeśli zaparkowaliśmy w cieniu i musimy na chwilę (5-10 minut) wyjść z auta, niech pies chwilę wcześniej napije się wody. Zostawmy minimum 4-5 cm uchylonej szyby, iżby dostarczyć pupilowi świeżego powietrza. Pamiętajmy, że jako właściciele czworonoga, jesteśmy za niego odpowiedzialni.
-
Czołowe zderzenia auta osobowego z ciężarowym w Kostomłotach Pierwszych. Śmierć poniosła jedna osoba, a drugą w stanie ciężkim przetransportowano do szpitala. To z tej przyczyny wczoraj zablokowana była droga krajowa nr 74 Kielce-Łódź.
-
W woj. wielkopolskim patrol policji zatrzymał trzydziestopięcioletniego kierowcę auta – pijanego (blisko 3 promile alkoholu) księdza, który wiózł czteroletnią dziewczynkę. Wyjaśnieniem sprawy zajęła się policja w Turku. Dziecko z komendy odebrała matka. Nie jest ono krewnym kierowcy. Trwają też czynności, których celem jest ustalenie okoliczności przewożenie dziecka przez nietrzeźwego duchownego.
-
W Jedwabnem (Podlaskie) obchody 73. rocznicy tragicznych wydarzeń – mordu Żydów. Ponad sto ludzi spotkało się wczoraj przy pomniku, który odsłonięto trzynaście lat temu (w 60. rocznicę tejże zbrodni). Obchody te upamiętniają ofiary (nie mniej niż 340 obywateli polskiej narodowości żydowskiej), które spłonęły 10 lipca 1941 roku. Za te wydarzenia w 2001 roku przeprosił prezydent Aleksander Kwaśniewski. Wg IPN to polski lud odgrywał w tej zbrodni decydującą rolę, choć można założyć, że jej instygatorami byli Niemcy.
Ostatnie wieści z zagranicy:
-
Podług rzecznika Watykanu (ks. Federico Lombardi) Papież Franciszek i jego poprzednik – Benedykt XVI raczej nie obejrzą wspólnie finałowego meczu mistrzostw świata (Argentyna – Niemcy), chociaż Benedykt XVI jest z Niemiec a jego następca z Argentyny. Mecz odbywa się o godzinie, która jest dość późna dla papieża Franciszka, który wstaje o 5 rano. Poza tym Benedykt XVI nie należy do miłośników sportu.
-
Toaleta moskiewskiego dworca kolejowego wzbogacona o „aleję gwiazd”, czyli w zdjęcia tych, którzy są przeciwni dzisiejszej polityce Władimira Putina i obecnych ukraińskich władz.
-
Pracownicy gałęzi publicznej w Wielkiej Brytanii (administracji rządowej i lokalnej oraz służby zdrowia, londyńskiego metra, a także strażacy i nauczyciele)i ich wczorajszy strajk z powodu „nędznych płac”. Żądają zniesienia restrykcji płacowych, które wprowadzono cztery lata temu, by zawęzić niedobór budżetowy. Premier David Cameron zapowiedział podjęcie czynności, które mają ograniczyć władzę związków zawodowych.
-
Dziesięć lat ograniczenia wolności i ciężkich robót (skazani „na mocy prawa dotyczącego tajemnic państwowych z 1923 r.”) dla pięciu birmańskich dziennikarzy za ujawnienie tajemnicy państwowej w artykule napisanym na temat fabryki broni chemicznej. Skazani to pracownicy oraz sam dyrektor tygodnika „Unity”.
-
Ministerstwo Obrony Ukrainy kupiło wyposażenie wojskowe dla swoich żołnierzy o wartości blisko 13 mln dolarów. Czyli średnia wartość wyposażenia jednego wojskowego to 750 dolarów. Poinformował o tym wczoraj portal „Naszi Hroszi” (czyli „Nasze Pieniądze”). Zakupiono m.in. 17 tys. kamizelek kuloodpornych (za prawie 7 mln dol.), 10 tys. hełmów bojowych (za ok. 2 mln dol.).