Menu Zamknij

14 lipca 2014 roku – tu i tam

 

 

Ostatnie wieści z kraju:

  • Wczorajsze obchody 34. rocznicy strajków (Lubelski Lipiec 1980) i złożenie kwiatów pod Pomnikiem Wdzięczności przez reprezentantów MSZZ „S” oraz mieszkańców, a także msza w kościele w dzielnicy Tatary (parafia Matki Bożej Królowej Polski w Lublinie – ul. Gospodarcza 7). W 1980 roku strajkowało 50 tys. pracowników ze 150 zakładów. Nie wychodzili oni na ulice.

  • Michał Boni w programie „Woronicza 17” w TVP Info zaznaczył, iż sprawa jest naganna nie tylko dlatego, że to jego dotknęła. Przede wszystkim jest to przekroczenie pewnej granicy w polityce. W „Dziś wieczorem” imć Boni zapowiedział, że nie ma zamiaru uciekać przed Januszem Korwin-Mikkem, gdyż się go nie boi. Nawiązał też do roli polityka i obowiązku zachowania przez niego pewnej kultury.Ryszard Czarnecki z PiS w TVP Info dodał, iż w takiej sytuacji oddałby JKM.

  • Jedynie 39% wiernych uczęszcza systematycznie na niedzielne msze. Nasze społeczeństwo się stopniowo laicyzuje. Coraz mniej ludzi „praktykujących wiarę” to niewątpliwie wyzwanie dla Kościoła, który przetrwał niemało, acz nigdy nie wiadomo, czy i tym razem się uda.

  • Oryginalne mundury węgierskich huzarów oraz pamiątki wojskowe, a nawet broń można oglądać od 13 lipca do 17 sierpnia w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie na wystawie „Węgierscy huzarzy z Nyiregyhazy na ziemiach polskich podczas I wojny światowej”. Prezentacja ta została przygotowana z powodu 100. rocznicy wybuchu I wojny światowej i ukazuje losy węgierskich kawalerzystów, którym przyszło służyć w XIV Pułku Huzarów stacjonującym w partnerskim mieście Rzeszowa. Później wystawa będzie jeszcze w innych miejscowościach tego rejonu Polski.

  • Policjanci z woj. zachodniopomorskiego i mundurowi landu Meklemburgii Pomorza Przedniego na skojarzonych patrolach. Celem tak złożonych patroli na terenach przygranicznych i w nadmorskich jest kontrola kierowców i podawanie informacji o zmianach w ruchu drogowym. Takie wspólne międzynarodowe działania, zwłaszcza w sezonie letnim, okazują się niezbędne. Pomagają turystom z Polski czy Niemiec, gdy spotkają ich wypadki losowe czy kryminalne.

  • Wczoraj „piosenkarka wesoła jak swing”, czyli Maria Koterbska skończyła 90 lat. To wykonawczyni takich utworów jak „Złoty pierścionek”, „Parasolki”, „Deszcz”, „Asmodeusz” czy „Karuzela”. W filmach („Skarb” czy „Irena do domu”) pojawiała się w roli piosenkarki. Dla wielu jej muzyka była sposobem na pozbycie się nudy. To była pierwsza wykonawczyni swingująca w języku polskim. Cóż można życzyć takiej wybitnej piosenkarce? Z pewnością nie stu lat.

  • Pożoga dawnej meblarni w Szamotułach (woj. wielkopolskie). Pożar wybuchł wczoraj ok. 8.00. Z przylegającego budynku ewakuowano ludzi (jedna osoba niepełnosprawna). Uczestnikami – 16 zastępów straży pożarnej, w tym 50 strażaków. Pożar opanowany. Sprawą zajmą się biegli.

  • W Gorzowie Wielkopolskim (przy Mieszka I) 48-latek wymachiwał siekierą, niszczył auta (trzynaście, w tym radiowóz), atakował policjantów. Został przez funkcjonariuszy ranny.

  • Jasło uniknęło powodzi. Najtrudniejsza sytuacja była w Osobnicy (koło Jasła). Największym źródłem problemów w tych okolicach są wody gruntowe i przepełnione studzienki. Kanalizacja nie jest w stanie odprowadzić w porę wody.

 

 

Ostatnie wieści z zagranicy:

  • Niemcy mistrzami świata! Gol padł w dogrywce (strzelcem Goetze). Gratulujemy!

  • Mundial: Argentyna cieszy się drugim miejscem.

  • Izrael wzywał S. Gazy do ewakuacji.

  • 29 ludzi, w tym aż 25 kobiet, zastrzelono w sobotni wieczór w dwóch blokach mieszkalnych w Bagdadzie. Ciała zabitych leżały na klatce schodowej oraz mieszkaniu. 12 osób zostało rannych. Nie jest znany motyw tej rzezi. W podobny sposób w maju 2013 roku straciło życie 7 kobiet i 5 mężczyzn.

  • Prezydent Rosji obecny na finałowym meczu. Nie było prezydenta Ukrainy, ponieważ nie pozwoliła mu na to sytuacja jego ojczyzny. Brazylia przekazała pałeczkę Rosji, która to będzie gospodarzem mistrzostw świata w piłce nożnej w 2018 roku.

 

 

Translate »