Menu Zamknij

15 lipca 2014 roku – piętnasty dzień sezonu letniego

 

 

Ostatnie wieści z kraju:

 • Nocą 56-letni pacjent zaatakował personel miejskiego szpitala w Rudzie Śląskiej. Padły strzały, gdy policjanci chcieli obezwładnić agresywnego mężczyznę. Postrzelony zmarł na stole operacyjnym (niekoniecznie przez ranę postrzałową).

 • Byliście światłem w mrocznych czasach, którzy ratowali Żydów w czasie okupacji niemieckiej. Stephen Mull – ambasador USA w Polsce mówił o tym na spotkaniu z Polakami.

 • Dramat w Stargardzie Szczecińskim, albowiem policjant zastrzelił 13-letniego syna w trakcie czyszczenia broni w domu. Chłopiec z raną głowy trafił do szpitala, acz nie udało się go uratować. Ojciec zastrzelonego trzynastolatka znajduje się teraz pod opieką lekarzy. Na miejsce tragedii udał się prokurator oraz funkcjonariusze, którzy zajęli się wyjaśnieniem tragicznej sprawy.

 • Brak odpowiedniej higieny to najczęstsze (choć nie jedyne) źródło zakażeń jelitowych. Przybywa i tych, którzy mają zakażenie jelit o podłożu bakteryjnym i tych z zakażeniem jelitowym o podłożu wirusowym. Pamiętajmy, aby myć ręce przed każdym posiłkiem, po posiłku, przed i po skorzystaniu z toalety, przed wyjściem z domu i po przybyciu z zewnątrz. Nauczmy się poprawnie myć ręce, w tym paznokcie. Warto też myć warzywa, a nawet skórki owoców, nim je obierzemy. Więcej danych o zachorowaniach w „Rzeczpospolitej”.

 • Czy to możliwe, by w Polsce ktoś otrzymał 8 mies. więzienia za próbę zabicia psa? Przecież my to nie Szwecja. A jednak w poniedziałek świdnicki sąd na taką karę skazał Krystynę B. – właścicielkę przyjaciela człowieka. Dodatkowo ma uiścić 2,5 tys. zł nawiązki na bezdomne zwierzęta.Kobieta skłaniała sąsiada – Jana S. do zabicia zwierzęcia. Miała mu dać za to butelkę wódki. Mężczyzna już został prawomocnie skazany na pół roku więzienia. Na razie wyrok dotyczący właścicielki nie jest prawomocny.

 

 

Ostatnie wieści z zagranicy:

 • Niemiecka komisja parlamentarna (badająca inwigilację elektroniczną przez amerykańską Agencję Bezpieczeństwa Narodowego, czyli NSA) myśli o powrocie do mechanicznych maszyn do pisania, albowiem tylko tak można tworzyć tajne dokumenty w sposób bezpieczny. To nie pierwszy kraj, który chce podjąć takie kroki. Maszyny do pisania wybrała już Rosja.

 • Siły izraelskie powiadomiły wczoraj o zestrzeleniu samolotu bezzałogowego, inaczej ujmując drona u południowych wybrzeży Izraela. Samolot przyleciał z Gazy, a zastrzelony został w okolicach izraelskiego miasta Aszdod (nad Morzem Śródziemnym). Od 8 lipca Hamas wystrzelił już ok. tysiąca pocisków rakietowych w kierunku Izraela. Wiele pocisków przechwycono.

 • Czy Zachód walczy z dyskryminacją? Widocznie tylko pobieżnie, albowiem Scotland Yard uznał, iż od 1 sierpnia będzie zatrudniać wyłącznie mieszkańców Londynu. Wg niego przyczyni się to do lepszej reprezentacji ludzi, którym służy. Czy faktycznie zacznie szybciej osiągać cele, to się dopiero okaże. Na razie funkcjonariusz będzie musiał mieszkać w stolicy przez minimum 3 lata z ostatnio minionych 6 lat.

 • 14 lipca (w rocznicę zdobycia Bastylii) żołnierze nieśli sztandary 76 państw i maszerowali w dniu francuskiego święta narodowego Polami Elizejskimi w Paryżu w defiladzie upamiętniającej setną rocznicę wybuchu I wojny światowej. Francja zaprosiła wszystkie kraje, których żołnierze walczyli w tej wojnie. Udział brało 3,7 tys. żołnierzy, 50 samolotów oraz prawie 300 pojazdów wojskowych. Wieczorem odbył się pokaz sztucznych ogni, odpalanych z wieży Eiffla.

 • Przeszło 5 tys. Białorusinów żyje ponad stan. Wykryła to w minionym roku białoruska inspekcja podatkowa. Przyszło im zapłacić do kasy państwa 10 mld rubli białoruskich (prawie 3 mln zł). Powiadomiła o tym wczoraj agencja Interfax-Zapad.

 • Wrak statku Costa Concordia ustawiony na wodzie. Zniszczony wycieczkowiec przygotowany do transportu do portu Genui. Nie odnotowano żadnej aberracji podczas robót.

 • Na wschodzie Ukrainy (u prorosyjskich separatystów) aktywni są rosyjscy oficerowie, a ponadto stosowany jest tam najnowszy sprzęt wojskowy z Rosji. Oznajmił to ukraiński prezydent – Petro Poroszenko. Dodał, iż potwierdzają się wieści o tym, iż po stronie rebeliantów są zawodowi oficerowie armii federacji Rosyjskiej. Samolot wojskowy An-26 został zastrzelony pociskiem rakietowym odpalonym prawdopodobnie z ziemi FR. Powiadomił o tym w raporcie do prezydenta minister obrony Ukrainy – Wałerij Hełtej. Wtrącić, iż załoga zastrzelonego samolotu nawiązała kontakt ze sztabem generalnym Ukrainy. Kraj imć. Poroszenki odzyskuje kontrolę nad lotniskiem w Ługańsku.

 

 

 

Translate »