Menu Zamknij

16 lipca 2014 roku – film a rzeczywistość

 

 

Ostatnie wieści z kraju:

  • Wczoraj z jednodniową wizytą przybył prezydent Słowacji. Odbyły się spotkania: z prezydentem Polski – Bronisławem Komorowskim, premierem – Donaldem Tuskiem, marszałkiem Senatu – Bogdanem Borusiewiczem.

  • Wg szefa MSW odmowa udzielenia azylu w Polsce 32 uciekinierom z Krymu to dobra decyzja, gdyż walki toczą się tylko na małej części terytorium wielkiego państwa. Minister Bartłomiej Sienkiewicz napomknął również, iż ukraiński rząd powołał do życia specjalne programy dla uciekinierów z terenów zagarniętych przez Rosję.

  • Pod zarzutami korupcji zatrzymany został kierownik Kliniki Endokrynologii Ginekologicznej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie – Józefa K. Informację podała krakowska prokuratura. Został on zawieszony na stanowisku kierownika kliniki i grozi mu do 10 lat więzienia. Usłyszał 19 zarzutów, w tym tylko 2 nie dotyczą korupcji a poświadczania nieprawdy w dokumentach medycznych. Lekarz miał przyjmować kilkadziesiąt razy od pacjentek od parudziesięciu do paruset złotych. Kobiety miały mu płacić „za lepsze” traktowanie.

  • Pionierski krok! Zespół lekarzy z oddziału kardiochirurgii Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach dokonał zabiegu wszczepienia specjalnego implantu bez rozcinania mięśnia sercowego u chorego z niewydolnością serca oraz towarzyszącą wadą zastawki mitralnej. Implant BACE składa się z silikonu medycznego i zakłada się go w trakcie operacji na bijącym sercu wokół podstawy serca, dzięki czemu następuje radykalna redukcja funkcjonalnej niedomykalności zastawki. Silikonowy twór to alternatywa dla operacji na otwartym sercu, w której to celowo dochodzi do zatrzymania pracy serca i używa się krążenie pozaustrojowe.

  • 100 tys. rodzin już złożyło wnioski o wydanie Karty Dużej Rodziny. Poinformował o tym wczoraj resort pracy i polityki społecznej. Ogólnopolski program wystartował 16 czerwca.

 

 

Ostatnie wieści z zagranicy:

  • Minimum 4 osoby straciły życie przez atak samolotowy na opanowane przez separatystów prorosyjskich miasto Sniżne w obwodzie donieckim (wschód Ukrainy). Od tego czasu nie wystartował ani jeden samolot, a Sniżne jest pod kontrolą bojowników.

  • Palestyński Hamas polemizuje o programie rozejmu z Izraelem.

  • 22 ludzi zginęło, a 129 zostało rannych w moskiewskim metrze nieopodal stacji „Sławianski Bulwar” (linia Arbacko-Pokrowska). Pośród rannych jest maszynista pociągu. Tragedia wydarzyła się między stacjami „Park Pobiedy” i „Sławiański Bulwar”. 3 wagony wypadły z torów, kiedy to pociąg gwałtownie hamował z powodu spadku napięcia w trakcji. Niektórym przypomina się rosyjski film „Metro” (reż. Anton Megerdichev) tylko tam dodatkowo metro zostało zalane przez wodę z rzeki. Jego premiera w Polsce odbyła się w grudniu 2013 roku (w mikołajki).

 

 

Translate »