Menu Zamknij

17 lipca 2014 roku – o czym mówimy w Polsce i na świecie?

 

 

Ostatnie wieści z kraju:

  • W tym sezonie przybędzie na Mazowszu dwanaście nowych czarnych punktów wodnych (punkty te wskazują na niebezpieczne miejsca, w których to kąpiel może skończyć się tragedią). Powiadomili o tym policjanci oraz władze województwa.

  • W wieku 91 lat odszedł wczoraj w Warszawie Szymon Szurmiej, który był: reżyserem, aktorem, dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru Żydowskiego im. Ester Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie oraz działaczem społeczności żydowskiej.

  • Wykrwawienie było bezpośrednią przyczyną zgonu 56-letniego pacjenta szpitala miejskiego w Rudzie Śląskiej…”. Powiadomił o tym TVP Info prokurator – Michał Szułczyński (Prokuratura Okręgowa w Gliwicach). Na razie jednak jest to opinia wstępna.

  • Podług strażaków prawie całkowicie udało się zatrzymać wyciek mazutu w elektrowni „Kozienice”. Ze zbiornika wyciekło ok. 9 metrów sześciennych tejże substancji ropopochodnej. Mała część dostała się do Wisły. Toteż straż pożarna postawiła na rzece trzy zapory absorpcyjne, pracują tam pompy oraz separatory oleju. Według przedstawiciela elektrowni wyciek został szybko zauważony, dzięki czemu wewnętrzne służby elektrowni szybko ruszyły do pracy.

  • 25 tys. zł zadośćuczynienia oraz odsetki ma zapłacić NFZ rodzinie zmarłej na raka kobiety. Tak zadecydował krakowski sąd, albowiem Narodowy Fundusz Zdrowia odmówił jej leczenia. W tym wypadku mamy do czynienia z nierównym traktowaniem pacjentów w dostępie do świadczeń medycznych.

 

 

Ostatnie wieści z zagranicy:

  • PE popiera przyjęcie przez Litwę wspólnej europejskiej waluty (euro) 1 stycznia 2015 roku. Kraj chciał już euro w 2007 roku, acz to się nie udało z powodu za wysokiej inflacji. Teraz państwo to spełnia wszelkie kryteria (niska stopa inflacji, mały deficyt budżetowy oraz odpowiadający standardom dług publiczny).

  • Sąd w Kairze skazał wczoraj pięciu mężczyzn na karę dożywotniego więzienia za ataki seksualne w trakcie czerwcowych uroczystości objęcia stanowiska prezydenta Egiptu przez Abd el-Fataha es-Sisiego. Dodatkowo 40 i 20 lat więzienia dostali dwaj inni oskarżeni.

  • Prorosyjscy separatyści ogłosili w środę stan wojenny oraz godzinę policyjną (w godz. 23 – 6) w Doniecku (wschód Ukrainy). W ten sposób bronią się przed natarciem ukraińskich sił rządowych.

  • Spamerzy atakują konto kanclerz Angeli Merkel na Facebooku. Pod każdym jej wpisem pojawiają się tysiące opryskliwych komentarzy. Niejednokrotnie pojawia się tekst: „Dziękujemy pani Ribbentrop”. Według gazety, która poruszyła ten temat (niemiecki dziennik „Die Welt”) autorami spamów mogą być Ukraińcy obwiniający Niemcy za dzisiejszą politykę prezydenta Rosji. Dzisiaj pani Angela Merkel ma urodziny. Kobieta należąca do najważniejszych przywódców na światowej arenie politycznej ma dopiero 60 lat i bardzo duże doświadczenie, gdyż do władzy doszła jedynie dzięki samej sobie.

  • Wojsko oraz policja uratowały 458 dzieci ze schroniska dla opuszczonych chłopców i dziewcząt. Miało to miejsce w południowo-zachodniej części Meksyku (zakład „La Gran Familia”, czyli „Wielka Rodzina” w mieście Zamora, w stanie Michoacan). Małe istoty ludzkie przebywały w godnych pożałowania warunkach (szczury, pluskwy itd.), a niektóre z dzieci wykorzystywano seksualnie. Schronisko prowadziła Rosa Verduzco, która już została zatrzymana i przesłuchana. Powiadomiły o tym meksykańskie media.

 

Translate »