Menu Zamknij

11 lutego 2014 roku – w Polsce i poza nią

 

 

Ostatnie wieści z kraju:

 • Dwie osoby (kierowca autobusu i kierowca auta osobowego) zginęły, a około 10 ludzi (w tym 3 ciężko) zostało rannych we wczorajszym wypadku w Woli Duckiej (woj. mazowieckie). Mowa o zderzeniu samochodu osobowego z autobusem.

 • Wczoraj policjanci spotkali się na jednym z warszawskich przystanków. Co roku spotykają się na nim, gdyż 4 lata temu został tam śmiertelnie ugodzony nożem ich kolega z pracy – Andrzej Struj.

 • Według szefa MSZ – Radosława Sikorskiego w stosunkach Polski z Litwą miało miejsce już sporo rozmów, a teraz nadszedł czas na działania, albowiem należy rozwiązać chociaż jeden z problemów. Możliwe, że dotychczasowe nadwyrężone relacje chciałby zmienić sam premier Litwy – Butkeviczius.

 • Służba więzienna znalazła w celi Mariusza T. pornografię dziecięcą. Zawiadomił o tym fakcie szef zakładu karnego w Rzeszowie. Toteż skierowano następny wniosek o jego izolację. Według karnisty – Piotra Kruszyńskiego umieszczenie na terapii w Gostyninie nie byłoby pozbawieniem wolności, więc nie można tu mówić o podwójnym karaniu. Sąd ma dzisiaj rozpoznać zażalenie na decyzję z ubiegłego czwartku dotyczącą możliwości wyjścia T. na wolność pod warunkiem objęcia go m.in. dozorem policyjnym.

 • Modlitwa, składanie kwiatów i wspólne śpiewanie hymnu w 10. rocznicę śmierci pułkownika. W taki sposób warszawska Izba Pamięci Ryszarda Kuklińskiego uczci obecny dzień. Początek spotkania o godz. 14 przy grobie Ryszarda Kuklińskiego na Powązkach. Modlitwę prowadzi ksiądz prałat Józef Maj. Coraz więcej Polaków, ku radości, wie, kim był Ryszard Kukliński.

 • Tylko co piąty Polak byłby dzisiaj gotów na poświęcenie swojego życia lub zdrowia dla dobra ojczyzny. Takie dane podaje „Rzeczpospolita” (sondaż IBRiS Homo Homini przeprowadzony w przededniu 10. rocznicy śmierci płk. Ryszarda Kuklińskiego). Negatywnie zaskakuje 41% naszych rodaków, którzy nie poświęciliby nic dla dobra Polski. Odważnych, którzy mogliby poświęcić swoje życie lub zdrowie dla kraju, jest jedynie 19%. A tylko 17% Polaków mogłoby, gdyby była taka potrzeba, poświęcić swój majątek. W niechlubnych wynikach przodują… kobiety.

 • Były minister sprawiedliwości – Zbigniew Ziobro domaga się ujawnienia skazanych za pedofilię. Zarzuca także rządowi opieszałość w sprawie Mariusza T., który, choć został skazany za cztery okrutne zabójstwa dzieci, dzisiaj kończy odsiadywanie wyroku. Notabene samo PO rządzi już drugą kadencję.

 • Mariusz T. kończy odbywanie kary 25 lat więzienia za zabójstwo czterech chłopców.

 

 

Ostatnie wieści z zagranicy:

 • Szefowie dyplomacji państw UE i podjęta przez nich wczoraj decyzja o unijnej misji wojskowej w Republice Środkowoafrykańskiej. Oszacowane przez EUFOR RCA koszta to 25,9 mln euro. Żołnierze Unii Europejskiej mają pozostać w Bangi do pół roku, oprócz czasu niezbędnego na przygotowanie operacji.

 • Mediacje między Serbią a Kosowem i porozumienie z Iranem dotyczące programu nuklearnego są efektywne i świadczą o sukcesach polityki, także zagranicznej UE w 2013 roku. Eksperci Europejskiej Rady Stosunków Międzynarodowych (ECFR) uznali Polskę za jednego z liderów tej polityki.

 • Aż 61 uczestników zamieszek w Kijowie oraz w innych ukraińskich miastach wciąż przebywa za kratami. Opozycja, na podstawie amnestii, apeluje o szybkie ich uwolnienie. MSW zaś chce, aby opuszczono budynki użyteczności publicznej.

 • Polacy najzdrowsi pośród wszystkich cudzoziemców z krajów UE we Włoszech? Takie dane podaje sondaż opublikowany w raporcie Instytutu Statystycznego Istat. Ponad 88% naszych rodaków w Italii twierdzi, iż jest zdrowa. Dobrym zdrowiem cieszą się także imigranci spoza wspólnoty, chociażby Filipińczycy i Chińczycy.

 • Rok od abdykacji papieża Benedykta XVI.

 

 

Translate »