Menu Zamknij

13 czerwca 2014 roku – w Polsce i na świecie

Ostatnie wieści z kraju:

  • W minionym roku budżet Kancelarii Sejmu wydał na przejazdy posłów na terenie Polski prawie 10 milionów złotych!Koszty te wciąż wzrastają! W 2011 roku przejazdy te kosztowały przeszło 7 milionów 991 tys. złotych. W następnym roku przeloty i przejazdy po Polsce kosztowały prawie półtora miliona więcej (9 mln 210 tys. zł), a w ubiegłym roku już powyżej 9 milionów 822 tysięcy złotych.

  • Prezydent RP – Bronisław Komorowski od wczoraj z dwudniową wizytą w woj. śląskim. Wczoraj po południu zasadził „dąb wolności” na obszarze nowej siedziby Muzeum Śląskiego w Katowicach, później zwiedził placówkę, którą wybudowano na terenach minionej kopalni „Katowice”. Dzisiaj w Wiśle prezydent odbiera tytuł honorowego obywatela tego miasta.

  • Szef sił powietrznych NATO gen. pilot Frank Gorenc odwiedził 22. Bazę Lotnictwa Taktycznego w Malborku i pozytywnie ocenił współdziałanie polskich i francuskich pilotów. Dobrze ocenił warunki panujące w malborskiej bazie. Przypomniał też, iż misja Baltic Air Policing ma nade wszystko wzbudzić poczucie bezpieczeństwa na Litwie, Łotwie oraz w Estonii.

  • Rzeczpospolita” o polskich duchownych, którzy w trakcie wyjątkowego nabożeństwa przepraszają za przypadki molestowania seksualnego. To specjalne nabożeństwo z udziałem hierarchów odbędzie się 20 czerwca o godz. 19 w bazylice Najświętszego Serca Jezusa w Krakowie. Poprowadzić nabożeństwo ma biskup płocki – Piotr Libera, natomiast weźmie udział m.in. prymas Polski – abp Wojciech Polak oraz nuncjusz apostolski – abp Celestino Migliore. Obecny będzie też ks. Robert Oliver – watykański promotor sprawiedliwości (to kościelny odpowiednik prokuratora). Zajmuje się on sprawami wykorzystywania seksualnego małoletnich. Czy na nabożeństwie zjawią się ofiary? Więcej na ten temat w gazecie.

  • Wg prymasa abp Wojciecha Polaka Kościół chce zorientować się w przyczynach prowadzących do przestępczości seksualnej w stosunku do nieletnich i poszukiwać rozwiązania.

  • W Andrychowie scysja między Polakami a Romami trwa, przez co mają być „patrole obywatelskie”. Waśń między ludźmi doprowadziła do tego, iż kibice lokalnego klubu są za stworzeniem patrolu obywatelskiego, który miałby chronić mieszkańców miasta przed ludnością romską. Ich zdaniem tak długo, jak będą ni stąd, ni zowąd przybywać cygańskie grupy, tak długo powinny mieć miejsce patrole obywatelskie. Niedawno w Andrychowie miały miejsce łotrowskie wybryki. Tydzień temu miała być tam poturbowana przez zamaskowanych agresorów romska kobieta z dziećmi. Toteż Romowie, nawet ci spoza tego miasta, pobili dwóch gołowąsów. Pobici młodzi mieszkańcy Andrychowa trafili do szpitala. W poniedziałek zaś, podług społeczności romskiej, „nacjonaliści” dokonali inwazji na ich mieszkania.Burmistrz miasta – Tomasz Żak obiecał, iż w najbliższym czasie będzie więcej patroli policji i zostanie rozszerzony monitoring. Dla niego nie będzie miało znaczenia, jakiej narodowości jest napastnik, istotne jest to, że łamie prawo. Apelował o spokój!

  • Na Zakopiance wczoraj ok. 11.30(okolice Myślenic) doszło do zderzenia busa z autem osobowym.Ośmiu ludzi rannych.

  • Wyniki sekcji zwłok 3-letniej Oliwii pozostawionej w zamkniętym aucie wskazują jako przyczynę jej śmierci udar cieplny spowodowany przegrzaniem. Zgon nastąpił kilka godzin przed próbą udzielenia jej pomocy. Prokurator rejonowy z Rybnika – Jacek Sławik wyznał, iż są nagrania z monitoringu, które zarejestrowały wjazd ojca dziewczynki na teren pracy o godz. 6.40 i wyjazd o 15.04. Niestety, w okolicach miejsca, w którym stało auto z zamkniętą w środku dzieciną, nie było kamer. Trudno więc powiedzieć, czy ktoś mógł zwrócić uwagę na dziewczynkę. Wczoraj nie przesłuchano rodziców, dziadków Oliwii. Nie pozwala na to ich stan emocjonalny.

  • Zatrzymanie w Szwecji Tomasza S. – podejrzanego o zorganizowanie w Niemczech w 2012 roku kradzieży trzech samochodów, w tym jednego z dwunastoma (niepustymi) trumnami. Mężczyznę poszukiwano Europejskim Nakazem Aresztowania. W areszcie czeka na konwój do Polski.

  • W środę w Centrum Handlowym Riviera w Gdyni mężczyzna (opiekun, nie zaś ojciec) zostawił w samochodzie dwóch chłopców (trzy- oraz czteroletniego), gdyż poszedł na zakupy. Przechodząca kobieta zauważyła dzieci, po czym powiadomiła innych i swoim autem zablokowała możliwość wyjazdu przez kierowcę samochodu z dziećmi. Powiadomiona została policja. Mimo ogłoszeń, które nadawano przez głośniki w centrum handlowym, opiekun dzieci pozostał bierny. Tedy funkcjonariusze wybili szybę w pojeździe i wydostali maleństwa. Na szczęście przybyły lekarz ocenił stan dzieci jako dobry. Kierowca samochodu tłumaczył się później, iż dzieci zostawił „na chwilę”. Jednakże ten moment trwał dość długo, ponieważ od przyjazdu policji do jego pojawienia się minęła cała godzina lekcyjna (45 minut). A jak długo w istocie dzieci czekały na opiekującego się nimi człowieka? To ma wykazać monitoring.

  • Polskie dzieci niewłaściwie żywione! Kilkanaście procent z nich ma nadwagę, trochę mniej jest niedożywionych. Zatem wyniki badania pilotażowego, realizowanego z inicjatywy Stowarzyszenia Promocji Zdrowego Żywienia Dzieci Zdrowe Pokolenia w 51 przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej (woj. śląskie) nie zachwycają. Eksperci apelują, aby pediatrzy w czasie wizyt kontrolnych rozmawiali z rodzicami o żywieniu ich dziecka. Nieodpowiednie żywienie pociech pejoratywnie oddziałuje na ich rozwój i dojrzewanie, a do tego naraża je w przyszłości (być może jeszcze w dziecięctwie) na takie choroby jak otyłość, nadciśnienie, miażdżyca czy cukrzyca. Pamiętajmy, że istota ludzka potrzebuje zróżnicowanej diety. Spójrzmy na piramidę żywności i zobaczmy, czego nasze pociechy jedzą za dużo, a czego za mało. Zrównoważone dostarczenie potrzebnych składników to droga do sukcesu, jakim jest zdrowie. I pamiętajmy, że cukier jest nie tylko w cukrze i cukierkach, batonach czy cieście, ale i w innych produktach, np. w makaronie. Jeżeli sos posolimy, to nie solimy już np. ryżu, albowiem – jak wiadomo – co za dużo, to nie zdrowo.

  • Według podstawy programowej kształcenia ogólnego nauczyciele powinni organizować uczniom wycieczki do miejsc pamięci i od nich zależy, jakie to będą miejsca. Przypomina o tym MEN, komentując apel Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej.

  • Senat i brak zgłoszonych poprawek do nowelizacji ustawy o systemie oświaty. Coraz bliżej realizacji bezpłatnych podręczników szkolnych dla uczniów. Od 2017 roku będą mogli z takich korzystać wszyscy uczniowie podstawówek i gimnazjów. Za przyjęciem nowelizacji bez poprawek było 75 senatorów, 1 był przeciwko. Nikt zaś nie wstrzymał się od głosu.

  • Wszczęto śledztwa w sprawie kwietniowych i majowych uprowadzeń dwóch obywateli Polski na Ukrainie. Porwano wówczas księdza Pawła Witka i obserwatora OBWE.

  • Służba funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu musi być profesjonalna, lojalna oraz zdolna do znacznego poświęcenia. Przypomniał o tym w stolicy Polski prezydent Bronisław Komorowski w trakcie uroczystych obchodów 90. rocznicy powstania BOR. Uroczystości miały miejsce przed Pałacem na Wyspie w Łazienkach Królewskich. W ceremonii uczestniczyło 60 funkcjonariuszy BOR, którzy złożyli uroczyste ślubowanie (tym oto sposobem zaczęli służbę) oraz marszałek Sejmu – Ewa Kopacz, były prezydent Polski – Lech Wałęsa, szef MSW – Bartłomiej Sienkiewicz, a także rodziny funkcjonariuszy plus kombatanci.

Ostatnie wieści z zagranicy:

  • Działalność konsulatu generalnego RP w Doniecku czasowo zawieszona. Informację podało wczoraj Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Jego obowiązki przejął polski konsulat w Charkowie. Obywatele polscy są wzywani do natychmiastowego opuszczenia niebezpiecznych ukraińskich miejsc (obwody.: Doniecki, Zaporoski, Ługański).

  • Egipski sąd skazał popularnego działacza prodemokratycznego i blogera Alaa Abdel Fattaha na 15 lat więzienia za m.in. złamanie przepisów dotyczących demonstracji. O tym fakcie poinformował jego obrońca.

  • Wybuch w nocy z soboty na niedzielę w kopalni „Grand Invest Plus” w mieście Kirowskoje (na głębokości 300 metrów).

  • Prezydent Federacji Rosyjskiej – Władimir Putin uznał, iż przyłączenie Krymu przyczyniło się, iż najważniejsze święto państwowe FR (mowa o Dniu Rosji) obchodzone jest przez Rosjan „w szczególnym duchowym uniesieniu”.

  • Rzecznik operacji antyterrorystycznej na wschodzie kraju – Władysław Selezniow zapewnia, iż ukraińskie siły antyterrorystyczne nie stosują w walce z prorosyjskimi separatystami bomb zapalających ani systemów „Grad”. Takie jednak informacje podała stacja telewizyjna sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej „Zwiezda”. Nagrania, które ona ukazała, mają pochodzić z 2004 roku.

  • Brazylijskie służby bezpieczeństwa gotowe na różne możliwe ataki terrorystyczne w trakcie mistrzostw świata w piłce nożnej. Władze zapewniają, iż służby są przygotowane nawet na aktywność „samotnego wilka”.

  • W poniektórych państwach ZSRR w dziedzinie demokracji i praw człowieka panuje regres. Wykazuje to raport amerykańskiej organizacji Freedom House (zwanej głosem na rzecz demokracji i wolności na naszym globie). Tutaj decydującą funkcję pełni Rosja.

  • Edward Snowden ma zwolenników, którzy zorganizowali się, ażeby bronić i jego, i przyszłych informatyków ukazujących wielorakie działania, które władze wolałyby ukryć przed swoimi obywatelami. Cała działalność sympatyków Snowdena nazywana jest „Courage” (czyli odwaga).

  • Kurdyjscy rebelianci sprawują całkowitą kontrolę nad Kirkukiem (północny Irak). Uprzednio iracka armia opuściła swoje posterunki. Kirkuk to miasto leżące na bogatych w ropę naftową obszarach. To z niego prowadzi ropociąg do tureckiego miasta Ceyhan.

  • Czy burmistrz miasta, podczas obejmowania urzędu po wyborach, złożyła przysięgę na tablet, zapewniając, iż jest w nim konstytucja?Właśnie tak było we Włoszech (Toskania), apani burmistrz to Sara Biagiotti. Nie spodobało się to jednak wielu ludziom.

  • Hiszpańska policja powiadomiło o likwidacji na Ibizie gangu, który wystawiał imigrantom fałszywe zaświadczenia o pracy, które umożliwiałyby uzyskanie zezwoleń na pobyt oraz korzystanie ze świadczeń socjalnych. Zatrzymanych jest 109 ludzi.

Translate »