Menu Zamknij

16 czerwca 2014 roku – w ostatnim czasie w Polsce i na świecie

 

Ostatnie wieści z kraju:

  • Premier Donald Tusk zadeklarował, iż w poniedziałek o godz. 15 na konferencji prasowej odniesie się do informacji tygodnika „Wprost”, który to poruszył temat kompromitujących rozmów ministrów rządu z np. prezesem NBP – Markiem Belką. M.. Belka zgodził się na to, by NBP pomogło w finansowaniu deficytu budżetowego, ale w zamian chciał dymisji ówczesnego ministra finansów – Jacka Rostowskiego.Według „Wprost” takich nielegalnych nagrań jest więcej.Wymienia również rozmowę szefa NIK – Krzysztofa Kwiatkowskiego z biznesmenem – Janem Kulczykiem. Podług rzecznika NIK – Pawła Biedziaka (jego oświadczenia) w czasie rozmowy z J. Kulczykiem szef NIK powiadomił go, iż powinien udać się do innych organów państwa. „Przykra sprawa. Nie lekceważę jej” – napisał na Twitterze szef rządu. NBP wydało oświadczenie dotyczące dyskusji Bartłomieja Sienkiewicza z Markiem Belką. Narodowy Bank Polski wyjaśnia, iż spotkanie to tyczyło modernizacji zabezpieczeń banknotów i przetargu na produkcję monet 1, 2- i 5- groszowych. Nagranie więc jest zmanipulowane (słowa, zdania wyjęte z kontekstu). Marek Belka przeprosił za język tych, którzy poczuli się urażeni.

  • Za osłonę i ochronę kontrwywiadowczą najistotniejszych ludzi odpowiadają służby specjalne i BOR. Zaznaczył to były szef WSI – gen. Marek Dukaczewski. Wedle oceny byłego szefa MSW – Zbigniewa Siemiątkowskiego BOR nie spełnił powierzonych mu zadań, skoro zdołano nielegalnie nagrać ministra spraw wewnętrznych.

  • Hofman zapewnia, iż jest już składany wniosek przez PiS o odwołanie ministra Henryka Sienkiewicza.

  • Kilka tysięcy ludzi w Marszu dla Jezusa. W Warszawie w pogodnym nastroju wierni różnych wyznań manifestowali swoją wiarę i przywiązanie do tradycyjnej rodziny. Początek marszu to złożenie kwiatów na Grobie Nieznanego Żołnierza i przemówienia Artura Pawłowskiego oraz gościa specjalnego – Samuela Wodi Jimby, czyli ambasadora Nigerii w Polsce. Następnie tysiące osób udało się w trasę: pl. Piłsudskiego, Trakt Królewski i stadion Legii, gdzie odbył się koncert Natalii Niemen.

  • Polska interesuje się podpisaniem umowy o małym ruchu granicznym z Białorusią. Nad dokumentem trwają prace po stronie białoruskiej. Wiceminister finansów (szef Służby Centralnej) przypomina, iż Polska ma pozytywne doświadczenia po wprowadzeniu podobnych rozwiązań na granicach z innymi sąsiadami spoza Unii Europejskiej.

  • Teatr „Zaczarowana szkatułka” ze Lwowa zdobył główne nagrody 23. Międzynarodowego festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży „Baltic-Satelid” w Sejnach (Podlaskie). Festiwal wczoraj dobiegł końca. Wystąpiło w nim 12 teatrów z: Polski, Litwy, Ukrainy i Białorusi. Do Sejn przyjechało trzysta młodych aktorów. Poza konkursem występ dali podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej z Sejn. Organizator to Ośrodek Kultury w Sejnach i Urząd Miejski. Ukraiński teatr otrzymał nagrody Złotego Sejneńskiego Tura i w kategorii dziecięcej (za spektakl pt. „Inna”, i w kategorii młodzieżowej (za przedstawienie pt. „Sześć strun”).

  • Podług informacji o działalności SN w ubiegłym roku: mimo przybywania spraw w Sądzie Najwyższym, nie wydłuża się okres ich rozpoznawania. Jutro wiadomość ta będzie omawiana w trakcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów SN z udziałem reprezentantów najwyższych władz. To 1. zgromadzenie SN, które poprowadzi nowy I prezes – prof. Małgorzata Gersdorf. W styczniu, po śmierci poprzednika – Stanisława Dąbrowskiego, została powołana przez prezydenta Polski – Bronisława Komorowskiego.

  • Policja zatrzymała Roberta N. (pseudonim „Frog”). Wszystko wskazuje na to, iż to on kierował białym BMW w trakcie słynnego nocnego rajdu po warszawskich ulicach. Zatrzymano go w nadmorskim kurorcie (woj. zachodniopomorskie). Został przewieziony do stolicy. Mężczyzna najprawdopodobniej związany jest z kilkoma przestępstwami. Człowiek ten był poszukiwany po tym, jak umieścił w sieci kilkunastominutowe nagranie, na którym chwali się łamaniem przepisów: jazda powyżej 180 (czasami 200) km/h, jazda pod prąd, wyprzedzanie na trzeciego i przejeżdżanie skrzyżowania na czerwonym świetle.

  • Od 15 czerwca (niedzieli) nowy rozkład jazdy PKP! Wracają pociągi kursujące na Półwysep Helski i do Zakopanego. Utrudnienia wciąż odczują pasażerowie jeżdżący przykładowo między Łodzią a stolicą Polski!Nowy rozkład obowiązuje do 1 września (poniedziałku).

  • W stołecznym Ogrodzie Saskim stanęła instalacja dźwiękowa „Alicja” inspirowana Krainą Czarów z książki Lewisa Carrolla. Ten, kto wejdzie na wyjątkową ścieżkę staje się współtwórcą dzieła muzycznego. Projekt Włodzimierza Jana Zakrzewskiegoz pewnością jest oryginalny i fascynujący. Po wejściu do Ogrodu Saskiego, dokładniej naprzeciwko galerii Zachęta – znajduje się bryła zaprojektowana przez Jakuba Szczęsnego, a wewnątrz niej jest labirynt z… muzyką.

  • Lucyna Ćwierczakiewiczowa – kobieta niekonwencjonalna” – to tytuł biografii pisarki, która stworzyła „365 obiadów za pięć złotych”. Według Izabeli Wodzińskiej (autorki biografii) popularność dzieła Ćwierczakiewiczowej porównywalna jest jedynie z sukcesem „Trylogii” Henryka Sienkiewicza.

  • W okresie letnim (wakacyjnym) musimy w szczególności zważać na uraz ciśnieniowy uszu i zatok (na barotraumę). Latem to najczęstsza przypadłość laryngologiczna!Taka dolegliwość często występuje w trakcie lotu samolotem, nurkowania czy pływania. Specjaliści zauważają, iż lepiej nie nurkować przy stanach zapalnych dróg oddechowych i uszu.

Ostatnie wieści z zagranicy:

  • Pokaz elektroniczny wydania dzieł Józefa Ignacego Kraszewskiego to jedno z głównych wydarzeń festiwalu „Różańska brama” w obszarze dawnego pałacu Sapiehów w Różanie na zachodzie Białorusi (w obwodzie brzeskim). Wieczorem odbyły się koncerty i spektakl teatralny.Po trzech latach skojarzonych prac bibliotekarzy, muzealników oraz uczonych z Białorusi, Ukrainy oraz Polski wydano 2-płytowy album poświęcony Kraszewskiemu. Dotąd na Białorusi raczej się o nim nie słyszało.

  • Izraelska armia powiadomiła wczoraj o zatrzymaniu około osiemdziesięciu Palestyńczyków w ramach poszukiwań trójki nastolatków, którzy zostali uprowadzeni w czwartkowy wieczór na Zachodnim Brzegu Jordanu. Premier Izraela oskarżył Hamas o porwanie. Jeden z nastolatków ma obywatelstwo amerykańskie.

  • 25-lecie odzyskania wolności w Polsce i innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej świętowano w sobotę w największym parku sofijskim. Ambasady Polski, Czech, Węgier i Niemiec oraz Słowacji i Rumunii, a także instytuty kultury tych państw organizowały festiwal, który poświęcony był powrotowi demokracji. Występowały zespoły muzyczne z Polski, Czech, Serbii i Francji. Wiersze przeczytali goście z Bułgarii, Grecji, Macedonii i Stanów Zjednoczonych. Dla dzieci było święto latawców.

  • Iran przeciwko jakiejkolwiek zagranicznej interwencji wojskowej w Iraku. Oświadczyła to rzeczniczka MSZ – Marzije Afcham, którą cytowała wczoraj agencja ISNA. W sobotę USA wysłały do Zatoki Perskiej atomowy lotniskowiec. „Irak jest zdolny i ma niezbędne przygotowanie do walki z terroryzmem i ekstremizmem…” – mówiła rzeczniczka. Przypominamy, iż konflikt rozgrywa się przez podziały etniczne i religijne, co – według analityków – jest złym zwiastunem. To wszystko może spowodować rozłam jedności Iraku, a nawet doprowadzić do rozpadu.

  • Papież Franciszek zaapelował o pokój w Iraku.

  • Niedziela na Ukrainie była dniem żałoby narodowej ogłoszonej przez prezydenta Petra Poroszenkę. Żałoba ta dotyczy śmierci 49 wojskowych, którzy byli w zestrzelonym w sobotę samolocie transportowym. Flagi państwowe zostały opuszczone do połowy masztów, a w południe zapanowała minuta ciszy.

Translate »