Menu Zamknij

14 lutego 2014 roku – o tym głośno i u nas, i poza Polską

 

 

Ostatnie wieści z kraju:

 • Aż 116 tysięcy naszych rodaków obchodzi urodziny w walentynki (np. J. Stanicki z Łodzi, z którym udało nam się porozmawiać o tym, jak atmosfera walentynek potrafi przeważyć nad atmosferą urodzin). Najstarsza w Polsce Walentyna ma 104 lata, a najstarszy Walenty jest o rok młodszy. Takie są dane Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Dokładnie rok temu urodziło się w Polsce ponad 1,1 tys. dzieci (539 dziewczynek oraz 560 chłopców). Szkoda jednak, iż w ubiegłym roku imię Walentyna nadano jedynie czterem dziewczynkom, natomiast na Walentego nie zdecydował się żaden z rodziców.

 • Zbigniew Romaszewski, legenda opozycji antykomunistycznej oraz działacz Komitetu Obrony Robotników i Solidarności, a także twórca podziemnego radia „Solidarność”, nie żyje. Miał 74 lata. W wolnej Polsce był senatorem, który często nie mógł się pogodzić z tym, jak wygląda obecna polityka. Namawiał do rozmów, które przecież za czasów komuny, były siłą opozycji. Był zdegustowany tym, iż niektórzy wybierają dobro osobiste nad dobrem ogółu.

 • Sąd Apelacyjny w Łodzi utrzymał wczoraj w mocy wyrok sądu I instancji. Mowa o skazaniu na 25 lat więzienia 41-letniego mężczyznę oskarżonego o brutalne pobicie i zabójstwo 91-latka dla 2 tysięcy złotych. Zresztą Marcin F. po zrabowaniu pieniędzy przeznaczył je m.in. na kupno losów na loterię. Do zabójstwa starszego człowieka doszło pod koniec marca 2012 roku w mieszkaniu na obrzeżach łódzkiej dzielnicy – Widzew.

 • W czwartek rano (ok. 5 rano) zmarła jedna z córek bliźniaczek Bartłomieja Bonka – Julia. Dziewczynka urodziła się z poważnym niedotlenieniem mózgu. Rodzina sztangisty (brązowego medalisty olimpijskiego z Londynu) wytoczyła w minionym roku proces przeciw opolskiemu szpitalowi położniczemu.

 • Kolejna śmierć nienarodzonego dziecka w szpitalu! Początek prokuratorskiego śledztwa, które ma wykazać czy lekarze ze szpitala powiatowego w Końskich w Świętokrzyskiem w istocie popełnili błąd, albowiem przekonani o tym fakcie są rodzice dziecka. Matkę przyjęto na oddział z bólami porodowymi. Wykonano badanie USG. Lekarz twierdził, iż nie ma zagrożenia dla dziecka. Jednakże po 3 godzinach, przy kolejnym badaniu USG, okazało się, niestety, iż dziecko nie żyje. Rodzice ci starali się o dziecko wiele lat. Matki nierzadko zastanawiają się, dlaczego nikt ich nie słucha. Przecież to one noszą dziecko w sobie i czasami wiedzą najlepiej.

 • Urzędowego odwołania fałszywych informacji z raportu w kwestii WSI żąda Jacek Merkel, czyli były opozycjonista i współtwórca Kongresu Liberalno-Demokratycznego, od premiera Donalda Tuska i Bronisława Komorowskiego. Dzisiaj rozpoczyna się proces o sprostowanie w Monitorze Polskim, gdyż to tam w 2007 roku decyzją ówczesnego prezydenta – Lecha Kaczyńskiego oraz za kontrasygnatą(złożenie podpisu na dokumencie już podpisanym przez kogoś innego) premiera Jarosława Kaczyńskiego opublikowany został raport przewodniczącego komisji weryfikacji dotyczący Wojskowych Służb Informacyjnych Antoniego Macierewicza.

 • ABW po raz pierwszy formalnie twierdzi, iż Antoni Macierewicz dopuścił się ujawnienia jej agentów i chce polityka za to ścigać. To plon opublikowanego przez A. Macierewicza raportu w sprawie likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych drugiego miesiąca 2007 roku.

 • Rząd oraz CBA myślą o likwidacji absurdów, których jest multum, i o zniesieniu różnic w sferze oświadczeń osób publicznych. CBA bije na alarm: w celu efektywnego walczenia z korupcją, niezbędna jest nowa ustawa antykorupcyjna. Więcej o tym w „Rzeczpospolitej”.

 • Do 12 lat ograniczenia wolności grozi 37-letniej nauczycielce, która staje przed sądem oskarżona o obcowanie płciowe ze swoim (nieletnim, mającym mniej niż 15 lat) uczniem. Kobieta ma z nim dziecko. Akt oskarżenia w jej sprawie wydała prokuratura w Kaliszu (Wielkopolska).

 • W czwartek Justyna Kowalczyk zdobyła złoty medal. To wielki sukces Polki, mimo problemów ze stopą, w biegu narciarskim na 10 km techniką klasyczną. W dodatku miała sporą przewagę (aż 18,4 s) nad uczestniczką, która zajęła drugie miejsce – Szwedką Charlotte Kalla. Trzecia była Norweżka – Therese Johaug ze stratą do Polki 28,3 s. Czwarta była Aino-Kaisa Saarinen z Finlandii. Norweżka – Marit Bjoergen tym razem nie zdobyła medalu (V miejsce). Kasina Wielka (miejscowość, z której pochodzi polska narciarka) dalej trzyma za nią kciuki.

 • Po raz pierwszy w polskiej historii zdobyte zostały dwa złote medale w jednych zimowych igrzyskach(złoty medal Kamila Stocha i złoty medal Justyny Kowalczyk). Sportowcom gratulujemy!

 • Dzisiaj nie tylko walentynki, ale ogólnoświatowa akcja „Nazywam się Miliard”. Mowa o ludziach, którzy nie zgadzają się na przemoc wobec kobiet i dziewcząt i wyrażą to poprzez taniec. Akcja już w kilkudziesięciu miastach w Polsce. Do wspólnego tańca może przyłączyć się każdy! Podług szacunków, nasi rodacy, w Polsce przemocy fizycznej i seksualnej może doświadczać od 700 tys. aż do miliona kobiet i większość ofiar tego nie zgłasza. Może powinniśmy zastanowić się, czy w ogóle jesteśmy zdolni się wiązać i tworzyć nietoksyczny związek, nim pomyślimy, by z kimś być na stałe?

 • Urzędy pracy i zmiana ich strategii wobec… nie każdego obywatela chcącego pracować, ale tylko względem bezrobotnych nauczycieli?Nauczyciele nie są zainteresowani ani przekwalifikowaniem się, ani otworzeniem własnej działalności – wyjaśnia Bogusław Dąbrowski, który jest rzecznikiem łódzkiego WUP. Urzędy, które dotychczas traktowały nauczycieli podobnie do innych bezrobotnych, proponują teraz inne rozwiązania, skierowane bezpośrednio do nich. Więcej o tym w „Gazecie Wyborczej”. Czyżbyśmy mieli w kraju równych i równiejszych? Co z innymi, którzy nie chcą lub najwyraźniej w świecie nie są w stanie się przekwalifikować, a chcieliby mieć pracę? Skoro nauczycielom, ludziom oświaty, ciężko jest zmienić swoją profesję, jak trudno jest to innym ludziom?

 

 

Ostatnie wieści z zagranicy:

 • To pierwszy raz, gdy świętowane są w Watykanie walentynki! Papież Franciszek i jego spotkanie w południe na placu św. Piotra z dwudziestoma tysiącami narzeczonych z 28 krajów. Zamierzają oni niebawem wstąpić w związek małżeński. Głowa Kościoła złoży im życzenia i udzieli cennych porad.

 • Trzy tygodnie próśb i ciągłego apelowania Benedykta Pączki i… wczoraj do polskich zakonników w Republice Środkowoafrykańskiej przybyli żołnierze sił pokojowych.

 • Blisko 2 tys. protestujących starło się wczoraj z policją w Ankarze (Turcja). Chcieli uwolnienie ludzi uwięzionych za rzekomy spisek przeciwko władzom państwa. Policja zastosowała armatki wodne i gaz łzawiący. Sporo ludzi zostało rannych, także dwoje dziennikarzy.

 • W Belgii eutanazja dzieci legalna. Mowa o dzieciach nieuleczalnie chorych, których cierpienia nie sposób uśmierzyć. Taka śmierć będzie dozwolona na ich życzenie, oczywiście za zgodą rodziców.

 • Kolejna żyrafa z zoo, na zachodzie kraju, w Danii może być zabita! Zamierza to tego doprowadzić dyrekcja ogrodu zoologicznego! Żyrafa ta to samiec i także nosi imię Marius (tak jak ta już zabita). Również ma być poćwiartowana na oczach dzieci! Czy jakiś ogród ją odkupi?

 • Kryzys rządowy w Italii! Premier – Enrico Letta zapowiedział, iż dzisiaj złoży rezygnację na ręce szefa państwa. Powodem ma być specyficzny „przewrót pałacowy”, nie zaś żadne spory koalicyjne.

 • Kanclerz Niemiec – Angela Merkel i jej spotkanie w Berlinie z przywódcami ukraińskiej opozycji (Witalijem Kliczką, Arsenijem Jaceniukiem) ma przypaść na 18 lutego. Napisał o tym niemiecki dziennik „Blind”.

 

 

Translate »