Menu Zamknij

15 kwietnia 2014 roku – w Polsce i na świecie

Ostatnie wieści z kraju:

 • W Pałacu Prezydenckim zostaną wręczone certyfikaty 6. edycji konkursu „Pracodawca Przyjazny Pracownikom”, który organizowany jest przez NSZZ „Solidarność”. Honorowym patronem tegorocznej edycji konkursu był sam prezydent Polski.

 • Rząd zajmie się dzisiaj projektem nowelizacji w sprawie darmowego podręcznika dla uczniów. Główną autorką ma być Maria Lorek (osoba, która już ma za sobą kilkadziesiąt publikacji i podręczników dla dzieci).

 • Prezydent Białegostoku – Tadeusz Truskolaski był przesłuchiwany jako świadek w procesie dotyczącym oskarżonego mężczyzny, który publicznie znieważył parę. W internecie umieszczony został film, w którym 38-letni Adam Cz. w obrażający sposób wypowiada się o polsko-hinduskim małżeństwie. Podług prokuratury nawoływał on też do nienawiści na tle różnic narodowościowych. Sąd odroczył sprawę do drugiej połowy maja.Upokorzone osoby to obywatel Indii i jego żona – Polka. W maju 2013 roku próbowano podpalić ich mieszkanie. Sprawców na razie nie ustalono.

 • Caritas Archidiecezji Przemyskiej prowadzi kampanię „Bilet – Radosne wakacje”. Jej adresatem są ukraińskie dzieci. Dyrektor placówki ks. Artur Janiec oświadczył, iż w związku z trudną sytuacją za wschodnią granicą, zamierzają zaprosić do Polski 500 dzieci na dwutygodniowy wypoczynek wakacyjny,żeby zaznały u nas pokoju, bezpieczeństwa, radości i słońca.W Polsce dzieci będą w ośrodkach Caritasu w Rajskiem w Bieszczadach i Zboiskach blisko Sanoka.

 • Prezydent Wrocławia ranny po wypadku. Jechał służbowym autem i zderzył się z tramwajem. Nikt z wyjątkiem prezydenta nie ucierpiał, a sam prezydent zachował się szlachetnie, gdyż przeprosił wszystkich za to, iż wymusił pierwszeństwo.

Ostatnie wieści z zagranicy:

 • Łotwa otrzymuje sygnały, iż metodą tajną Rosja gromadzi opinie polityczne Łotyszy mieszkających w pobliżu granicy z Rosją. Poinformowała o tym łotewska telewizja komercyjna TV3. Wcześniej Rosja miała poczynić inwestycję w badanie sytuacji politycznej na Łotwie i przygotowań Rygi do przewodnictwa w Unii Europejskiej. Teraz jednak interesuje się zwykłymi obywatelami Łotwy.

 • UE udostępni Ukrainie dodatkowy miliard euro wsparcia, aby sytuacja finansowa i gospodarcza w tym kraju została ustabilizowana. Ma też otworzyć swój rynek na eksport z Ukrainy. Zdecydowali o tym obradujący w Luksemburgu szefowie dyplomacji państw UE.

 • Władimir Putin oznajmił Barackowi Obamie, iż oskarżenia o rosyjską ingerencję na Ukrainie są „bezpodstawne”. Poinformował o tym w poniedziałek wieczorem Kreml po rozmowie telefonicznej obu przywódców.

 • Na wschodniej Ukrainie zaczęła się w nocy operacja antyterrorystyczna (na północy obwodu donieckiego). Prowadzona jest fazami i odpowiedzialnie. Jej cel to obrona obywateli Ukrainy i zachowanie jedności terytorialnej państwa. Poinformował o tym we wtorek p.o. prezydenta tego kraju – Ołeksandr Turczynow.

 • Syria wywiozła w przybliżeniu 2/3 broni chemicznej.

   

 

Translate »