Menu Zamknij

15 maja 2014 roku – tu i tam

 

Ostatnie wieści z kraju:

 • Polacy szykują się na ulewy, służby zaś monitorują poziom wód.

 • Polska (prezydent i premier RP) składali kondolencje władzom Turcji. Katastrofa w kopalni, w której zginęło tylu ludzi, jest niezmiernie smutnym wydarzeniem. W dodatku około 200 górników wciąż jest uwięzionych pod ziemią.

 • Można połączyć myślenie o familii z myśleniem o biznesie. Przynajmniej takiego zdania jest prezydent Polski, który w środę w Opolu wziął udział w inauguracji Opolskiej Karty Rodziny i Seniora.

 • 44-letnią kuratorkę sądową, która najprawdopodobniej przyjmowała łapówki i odstępowała od składania wniosków o wykonywanie kary, zatrzymali w Żarach (Lubuskie) w jej mieszkaniu funkcjonariusze CBA. Poinformował o tym PAP w czwartek rzecznik Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Według Jacka Dobrzyńskiego przewieziona została do prokuratury w Nowej Soli, a tam usłyszała cztery zarzuty korupcyjne.

 • Abiturienci przystąpili dzisiaj do pisemnego egzaminu z języka rosyjskiego. Zamiar zdawania tego języka zadeklarowało ok. 10 tysięcy maturzystów, czyli blisko 3%. Po południu na rozszerzonym chce zdawać niecały tysiąc uczniów.

 • Zatrważający wypadek w Mysłowicach, albowiem z wiaduktu spadła ciężarówka. Sytuacja miała miejsce na ul. Brzezińskiej. Być może kierowca nie zapanował nad pojazdem, który uderzył w barierkę energochłonną, a później spadła z wiaduktu na skarpę. Prowadzącego ciężarówkę przewieziono do szpitala. Wydarzenie spowodowało utrudnienia w ruchu.

Ostatnie wieści z zagranicy:

 • Turcja w żałobie, flagi opuszczone do połowy masztów. Około 750 manifestantów chciało wczoraj przemaszerować od kampusu uniwersyteckiego przed siedzibę ministerstwa energetyki i bogactw naturalnych. Turecka policja użyła gazu łzawiącego przeciw nim, gdyż demonstrowali w Ankarze swoje poglądy. Manifestanci mają za złe konserwatywnemu rządowi, iż doprowadził do wtorkowej katastrofy w kopalni Somie.

 • Władze Ukrainy gotowe do dialogu z oponentami. Jednakże nie mają zamiaru – jak oświadczył wczoraj przy otwarciu obrad okrągłego stołu jedności narodowej pełniący obowiązki prezydenta Ołeksandr Turczynow – rozmawiać pod lufami karabinów.

 • Europa nie będzie bezpieczna – mówił premier Donald Tusk w Bratysławie na szczycie GLOBSEC – jeśli nie wejdziemy na wyższy stopień solidarności energetycznej. Poza tym tłumaczył, iż NATO powinno być gotowe do większej obecności w państwach granicznych Unii Europejskiej.

 • 26-letnia francuska fotoreporterka – Camille Lepage przez wiele miesięcy dokumentowała konflikt panujący w Republice Środkowoafrykańskiej, teraz nie żyje. Camille została zamordowana. Smutnawe informacje przekazało biuro prezydenta Francji – Francois Hollande’a. Kobieta pracowała jako wolny strzelec, a jej prace można było napotkać w dziennikach francuskich i amerykańskich. Camille to pierwszy zachodni dziennikarz, który zginął w Republice Środkowoafrykańskiej od grudnia, czyli od momentu, kiedy to Francja wysłała tam wojsko.

 • W rejonie Sztokholmu zmarł 36-letni Malik Bendjelloul – zdobywca Oscara za film dokumentalny „Sugar Man”. O śmierci powiadomiła szwedzka policja. Policja odmówiła kolejnych wyjaśnień.

 • Wrak statku znaleziony na dnie morza u północnych wybrzeży Haiti to być może „Santa Maria”, czyli największy z trzech statków, które uczestniczyły w sławnej wyprawie Krzysztofa Kolumba. Powiadomił o tym zespół oceanografów w Stanach Zjednoczonych.

 

Translate »