Menu Zamknij

15 stycznia 2014 roku – najistotniejsze informacje z kraju i ze świata

 

 

Ostatnie wieści z kraju:

 • Prace Platformy Obywatelskiej nad listami do Parlamentu Europejskiego.

 • Nie było osoby, która wytłumaczyłaby chłopcu stan rzeczy. Dochodziły do niego szczątkowe informacje” rzekł w TVP Info Rzecznik Prawa Dziecka – Marek Michalak. Mowa o nastolatku, który popełnił samobójstwo po odebraniu go biednej matce i umieszczeniu w placówce opiekuńczej. Stwierdził także, że rodzinie nie udzielono wszelkiej możliwej pomocy, chociażby brakowało pomocy psychologa.

 • Kierowca BMW i 3,5 promila alkoholu we krwi! Grzegorz K. spowodował śmiertelny wypadek drogowy koło Olecka na Mazurach (na drodze wojewódzkiej z Olecka do Giżycka). Mężczyzna niemający prawa jazdy zjechał na przeciwległy pas jezdni i zderzył się z autobusem PKS relacji Olsztyn-Suwałki. Niegdyś był karany za jazdę pod wpływem alkoholu (ponoć zatrzymywany trzykrotnie za jazdę w takim stanie).

 • W sumie około trzysta rodzin z Oświęcimia, Brzezinki i okolic, którym Niemcy odebrali domy i ziemię pod budowę obozu Auschwitz-Birkenau, wręcz domaga się od polskiego rządu pieniędzy za utracone mienie. Informuje o tym „Gazeta Wyborcza”. 280 rodzin już otrzymało zadośćuczynienie od niemieckiego rządu. Następne 300 – nie. Polski rząd odmawia wypłacenia odszkodowań, gdyż nie ma takiej prawnej możliwości. Zatem rodziny żądają odszkodowania od Skarbu Państwa, ponieważ do niego należy muzeum.

 • Pomoc małżeństwom bez ślubu kościelnego? Komunia dla rozwiedzionych ludzi? Takie propozycje zmian w Kościele proponują sami wierni. Więcej w „Dzienniku Polskim”.

 • Paweł Wąsek ma 15 lat i jest (przed)skoczkiem narciarskim. Niestety, uległ wypadkowi na skoczni w Wiśle. Przetransportowano go do szpitala w Cieszynie.

 • 25-letni sprawca śmiertelnego wypadku w Siemianowicach Śląskich został zatrzymany w Anglii. Ścigano go Europejskim Nakazem Aresztowania. Brytyjska policja przekazała poszukiwanego stronie polskiej. W 2012 roku motocyklista potrącił 19-latkę i uciekł z miejsca wypadku.

 • NFZ i wycofanie z sądu skargi na ministra zdrowia. Skargę taką złożyła dawna szefowa Funduszu – Agnieszka Pachciarz. Chciała ona zapłaty przez ministra zdrowia świadczeń ludzi nieubezpieczonych, acz przecież uprawnionych do takiego leczenia. Powód wycofania to powołanie w ministerstwie zespołu, którego zadaniem jest rozwiązać ten problem. Toteż taka skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego staje się bezzasadna.

 • Zmniejszenie zaangażowania Polski w misję w Afganistanie – to cel, o którym mówił szef MON – Tomasz Siemoniak. Na konferencji prasowej rzekł, iż już od maja (w ramach XV zmiany) będzie tam przebywać jedynie pięćset żołnierzy oraz sto pięćdziesiąt żołnierzy w obwodzie.

 

 

Ostatnie wieści z zagranicy:

 • W NRD więźniowie musieli oddawać swoją krew, którą później za dewizy odsprzedawano na Zachodzie. Krew miał kupować Czerwony Krzyż w Bawarii. Pośrednikiem była szwajcarska firma. Takie informacje podała wczorajszego wieczoru niemiecka telewizja publiczna ARD.

 • Indie i kolejny gwałt zbiorowy. Turystka zgwałcona w Delhi! Kobieta została napadnięta, gdy zgubiła się i zapytała o drogę do hotelu. 51-latkę również obrabowano i pobito. Zdarzenie miało miejsce wczorajszego wieczoru w pobliżu placu Connaught. Zastanówmy się więc, czy czasem nie warto wybrać inne miejsca na urlop. Między styczniem a październikiem ubiegłego roku w Delphi i przedmieściach zgłoszono aż 1330 gwałtów. A ile gwałtów nie zostało zgłoszonych?

 • Japoński dreamliner ponownie uziemiony.

 • Tajlandia i ostrzelani demonstranci antyrządowi. Co najmniej dwóch ludzi rannych rano w Bangkoku.

 • Wielki rów (głębszy od Wielkiego Kaniona Kolorado) odkryty pod loden Antarktydy. Więcej na ten temat w „Gological Society of America Bulletin”.

 

 

Translate »