Ostatnie wieści z kraju:
-
Poziom wód błyskawicznie wzrasta. Stany alarmowe w dziesiątkach miejsc. W Skoczowie (nieopodal Bielsko-Białej) zalane domy. Mocarny nurt rzeki Bajerka (dopływ Wisły) przerwał wały.
-
61 tysięcy nabywców w całym kraju nie ma prądu po dżdżystych chwilach.
-
Laureaci Pokojowej Nagrody Nobla – Mohamed ElBaradei i Lech Wałęsa, a także kubańska opozycjonistka (autorka znanego bloga „Pokolenie Y” – Yoani Sanchez biorą udział w warszawskiej konferencji Warsaw Solidarity Forum. Sposobnością jest 25-lecie polskiej transformacji oraz 10-lecie Polski w UE.
-
Sąd Okręgowy w Białymstoku złagodził w czwartek kary w procesie, który dotyczy bezpodstawnego wykorzystania policyjnej prowokacji w stosunku do białostockiego kardiochirurga – Tomasza Hirnlego. Trzy kary są w zawieszeniu, a sprawa tycząca się czwartej osoby – warunkowo umorzona.
-
O sytuacji finansowej szpitali w naszym kraju oraz o przyszłych przekształceniach własnościowych tychże placówek tudzież metodach polepszenia zarządzania szpitalami debatowali eksperci w czasie dysputy zorganizowanej w siedzibie Polskiej Agencji Prasowej.
-
Pacjenci olsztyńskiego szpitala MSW, którzy oczekują na zabieg bądź wizytę u lekarza specjalisty, mogą posłuchać muzyki z głośników. Kompozycje dobrano w taki sposób, aby łagodziły stres oraz poprawiały nastrój. Ciekawe czy jakość dźwięku jest dobra, inaczej może wielu pacjentów drażnić, a także czy nie wchodzą w konflikt ze Stowarzyszeniem Autorów ZAiKS. Pomysł wspierania muzyką leczenia onkologicznego jest wspaniały, byle jeszcze takie samo było wykonanie.
Ostatnie wieści z zagranicy:
-
Sąd w Chartumie (stolica Sudanu) skazał na śmierć 27-letnią sudańską chrześcijankę, którą oskarża się o apostazję. Wyrok został wydany pomimo apeli zachodnich ambasad i obrońców praw człowieka o szanowanie człowieczej woli dotyczącej religii. Młoda kobieta – podług organizacji broniącej praw człowieka Amnesty International – w ósmym miesiącu ciąży przytrzymywana jest w areszcie z 20-miesięcznym synem. Sędzia Abbas Mohammed Al-Chalifa oznajmił, iż miała ona trzy dni na wyrzeczenie się chrześcijaństwa, acz odmówiła powrotu do islamu. Ojciec skazanej to muzułmanin, który wychował ją adekwatnie do wiary matki. Teraz młoda Sudanka ma być powieszona.
-
Ukazała się nowa książka białoruskiego więźnia politycznego (szefa Centrum Praw Człowieka „Wiasna”) – Alesia Bialackiego. Nosi ona tytuł „Rtęciowe srebro życia” i dotyczy wydarzeniom lat 2010-2011 na Białorusi.
-
Papież rzekł, iż „cynizmem” jest to, iż głosi się prawa człowiecze, a tymczasem nie udziela się gościny imigrantom, którzy byli zmuszeni opuścić swoje kraje.
-
W graniczącym z obwodem ługańskim (wschód Ukrainy) obwodzie woroneskim 21-26 maja mają odbyć się ćwiczenia lotnicze. Poinformowało o tym wczoraj Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej.
-
Ukraina nie jest w mocy, by powstrzymać napaść dużego sąsiada bez pomocy Zachodu! Powiedział o tym wczoraj szef ukraińskiego MSZ – Andrij Deszczyca. Czy UE zda jeden z najistotniejszych dotychczasowych egzaminów?
-
W Serbii powodzie, stany wyjątkowe. Jedna osoba zginęła, kilkaset ludzi ewakuowano.
-
Około 190 tysięcy litrów ropy naftowej wyciekło z nadziemnego rurociągu w Glendale (Los Angeles) w USA.
-
Prom z plus minus dwustoma osobami na pokładzie przewrócił się na rzece Meghna (pobliże Dhaki) w stolicy Bangladeszu. Wydarzenie miało miejsce w trakcie sztormowej pogody na wysokości Rasulpur w okręgu Munshiganj (ok. 27 km od Dhaki). Wyłowiono przynajmniej sześć ciał. Wysłane zostały ekipy ratunkowe. Takie informacje podała banglijska policja. Coraz częściej mają tam miejsce takie wydarzenia, albowiem mają one związek z przeładowaniem albo niedoświadczeniem, zaniedbaniem bądź najzwyczajniej w świecie rutyną załogi.