Ostatnie wydarzenia:
-
Przyjęcie przez rząd propozycji resortu gospodarki, która dotyczy regulacji renty dożywotniej. Osoby starsze otrzymywałyby rentę dożywotnią w zamian za oddanie swojego mieszkania instytucjom oferującym takie świadczenie. Mogłyby oczywiście żyć w mieszkaniu do końca życia.
-
Czy Piotr Ikonowicz, który broni najbiedniejszych i najbardziej poszkodowanych przez los trafi do aresztu? „To nie moja fanaberia, że odwlekam moment, kiedy mnie skują w kajdany, bo za kratami będę bezużyteczny” – mówił w rozmowie z TVP Info Piotr Ikonowicz. To były poseł, dziś działacz społeczny, który ma odbyć karę 90 dni aresztu za blokowanie eksmisji. Pomagając tym, którzy znaleźli się w dramatycznej sytuacji, został skazany przez polski sąd. Już trzynaście lat temu blokował eksmisję pary starszych ludzi z ich lokalu na Mokotowie. Takich dramatów od tamtego czasu przybyło. Były poseł, opozycjonista i dziennikarz oraz twórca Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej mocno krytykuje biznesmenów, którzy kupują budynki z mieszkańcami. Mówi: „Można powiedzieć, że taki człowiek od początku ma złe intencje i jest potencjalnym przestępcą”. Ludzie, którzy stworzyli takie prawo, są bezlitośni. Takiego zdania są również komornicy. Mówi się głośno, że w Polsce nie ma eksmisji na bruk, ale to nie jest prawda. Temat jest o wiele głębszy. Obywatele niektórych innych krajów w UE potrafią otrzymywać po stracie pracy nie z ich winy pomoc od państwa, które nie dość, iż opłaca za nich podstawowe świadczenia (także opłaty za lokum), to szybko stara się znaleźć pracę, ażeby człowiek stanął na nogi.
-
Wspólnota Litwinów w Polsce i domaganie się przez nią innowacyjnego podejścia do oświaty mniejszości litewskiej zapewniającej utrzymanie szkół pozostałych na Podlasiu. Przy okazji zachęcamy do zainteresowania się sprawą edukacji Polaków na Litwie.
-
„Nie bój się Zemsty” to tytuł cyklu wydarzeń, który rozpoczął się wczoraj w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich we Wrocławiu i poświęcony jest autorowi „Zemsty”. W planach umieszczony został także wykład o twórczości Aleksandra Fredry i pokaz filmu „Zemsta” z 1957 roku. Pamiętajmy, iż to już 220-lecie urodzin tegoż skryby i 180-lecie powstania „Zemsty”. Uczestnicy mogli podziwiać rękopisy dzieł twórcy „Ślubów panieńskich”.
-
Pożar przy drzwiach do meczetu przy ulicy Polanki. Ogień uszkodził drzwi boczne, elewację budynku oraz elementy wyposażenia. Policja bada sprawę. Imam Gminy Muzułmańskiej w Gdańsku sądzi, iż przyczyną było podpalenie. Sprawę pożaru łączy ze wczorajszym muzułmańskim Świętem Ofiarowania w Bohonikach (Podlaskie) i sporną kwestią przeprowadzania uboju rytualnego.
-
Trener Waldemar Fornalik już nie prowadzi piłkarskiej reprezentacji, choć do wygaśnięcia kontraktu będzie otrzymywał wynagrodzenie? Takie nieoficjalne wieści dotarły do TVP Info.
-
Kolejna specjalna komisja? Tym razem nadzorująca materiały gromadzone m.in. przez CBA i ABW. Więcej o tym w „Rzeczypospolitej”.
-
Nadzór elektroniczny w Polsce objął dotąd 25 tysięcy ludzi. Takie dane podał wczoraj dyrektor Biura Dozoru Elektronicznego Centralnego Zarządu Służby Więziennej – gen. Paweł Nasiłowski.
Inne informacje:
-
Trzęsienie ziemi o sile 7,1 w skali Richtera nawiedziło środkowe Filipiny. Dużo ofiar śmiertelnych! Wiele budynków zostało zniszczonych, a także kościoły, które miały już kilkaset lat.
-
Syryjscy duchowni zezwolili głodującym mieszkańcom zjadanie niedozwolonych dotąd typów mięsa, w tym kotów, osłów i psów. Przestrzegają jednak przed kanibalizmem.
-
Czy Litwa zalegalizuje ubój rytualny? Wszystko na to wskazuje. Wczoraj, gdy w Polsce było głośno o pewnych praktykach religijnych, litewski parlament zrobił krok ku legalizacji takiego uboju. Ma to pobudzić eksport mięsa do krajów arabskich i Izraela. Dotychczas prawo litewskie nakazuje ogłuszyć zwierzęta przed ich zabiciem.
-
Berlińczyk – Raphael Fellmer od 4 lat nie stosuje żadnych środków płatniczych. Spisał on swoje doświadczenia w książce „Gluecklich ohne Geld”, czyli „Szczęśliwy bez pieniędzy” i chce przynajmniej lwią część nakładu rozdać innym za darmo. Wraz z żoną i dzieckiem prowadzi on dość niespotykany „protest pieniężny”. W dodatku stara się żyć ekologicznie.
-
Tajfun Wipha zaatakował Tokio, co najmniej 13 osób zginęło, a ponad 50 zaginęło.
-
Dreamliner należący do Air India odpadła część kadłuba? Firma Boeing potwierdziła, iż faktycznie, takie zdarzenie miało miejsce w sobotę podczas rejsu z Delhi do Bangalore. Według „The Times od India” na pokładzie było 148 ludzi. Ani pasażerowie, ani piloci nie wiedzieli o zgubieniu panelu aż do wylądowania. Sprawa jest badana.
-
Kangur, którego potrącił samochód nieopodal lotniska w Melbourne, dostał się o własnych siłach do terminalu linii Qantas Airlines i mijając zdziwionych ludzi, wszedł do apteki. Za torbaczem udali się i policjanci, i pracownicy lotniska. Kiedy jednak otoczyli zwierzę w aptece, przez dwie godziny trwał pat, który przerwali miłośnicy dzikich zwierząt z organizacji Wildlife Victoria. Rannego kangura uśpiono i zawieziono do weterynarza, by móc mu pomóc. To nie pierwszy kangur, który dostał się na teren tegoż lotniska.
-
Minimum 21 ludzi zginęło dziś rano w dość silnej eksplozji w mieście Nawa na południu Syrii. Wśród ofiar jest czworo dzieci i sześć kobiet. Do tego wydarzenia doszło w czasie przejazdu ciężarówki, którą jechali Syryjczycy.
Pogoda: Wolne od deszczu są miasta i ich okolice:Olsztyn, Bydgoszcz, Białystok, Suwałki. O 10.00 godziny 8-9 st. C. Od południa do 17.00 temp. 10-12 st. C. O 20.00 około 9 st. C. O północy 6 st. C. Wiatr północno-wschodni i północny. Prędkość wiatru: 7-11 km/h. Wilgotność: 65-100%. Mamy niż. Warunki biometeorologiczne niekorzystne. Ciśnienie atmosferyczne: ok. 1010 hPa.