Menu Zamknij

17 stycznia 2014 roku – cóż nowego słychać?

 

 

 

 

Ostatnie wieści z kraju:

 

 • Smoleńsk i brak śladów trotylu w poddanych analizie próbkach pobranych w trakcie sekcji zwłok oraz w kawałkach szczątków Tu-154 wziętych z miejsca katastrofy.

 • Wszczęcie przez krakowską prokuraturę śledztwa dotyczącego tragedii na Broad Peak. Otrzymała bowiem wiadomość o niewłaściwym przygotowaniu wyprawy od osoby, która ani nie jest związana z rodziną zmarłych, ani z Polskim Związkiem Alpinizmu. Takie informacje podało radio RMF FM. Przypominamy, iż w marcu minionego roku w czasie zejścia ze szczytu zginął Maciej Berbeka oraz Tomasz Kowalski.

 • Mariusz Trynkiewicz nie wyrażał skruchy po jego zatrzymaniu przez policjanta – Janusza Sielskiego. A przecież zgwałcił i zamordował czterech chłopców! Funkcjonariusz mówił na antenie TVP Info, iż są podstawy do obaw po jego wyjściu na wolność.

 • Prezes PiS – Jarosław Kaczyński napisał list do naszych rodaków w Wielkiej Brytanii, w którym to mowa o krzywdzących ich stereotypach i braku docenienia. Szef PiS namawia ich do powrotu. List ma być odczytany w piątek w Londynie przez posła – Krzysztofa Szczerskiego na spotkaniu z Polonią. W liście J. Kaczyński dodał: „Wiem też, że często państwa emigracja jest emigracją przymusową, wywołaną brakiem perspektyw godnego życia dla młodych ludzi w dzisiejszej Polsce”.

 • Sprawca wypadku z Kamienia Pomorskiego, przez którego nie żyje sześciu ludzi (w tym dziecko), będzie pod specjalnym nadzorem. Dlaczego? Policja ma obawy, iż Mateusz S. może popełnić samobójstwo. Przyznał się do zarzuconego mu czynu i składał obszerne wyjaśnienia.

 • Jak skrócić oczekiwanie na wizytę u lekarza? Ministerstwo chyba otrzymało już receptę na tę bolączkę. Jednakże eksperci są sceptyczni. Brak optymizmu wiąże się z małymi zmianami: ze zwiększoną liczbą badań od lekarza rodzinnego, elektroniczną weryfikacją zapisów, jak i dodatkowymi ubezpieczeniami zdrowotnymi. Chociaż zmiany może i podążają we właściwym kierunku, to nie uzdrowią systemu. Więcej w „Rzeczpospolita”.

 • To już 10. rocznica śmierci Czesława Niemena. Największe jego przeboje to np. „Pod papugami”, czy „Dziwny jest ten świat”. Przypominamy, iż piosenkarz urodził się jako Czesław Juliusz Wydrzycki 16 lutego 1939 roku w Starych Wasiliszkach. W dniu pogrzebu wokalisty o godzinie 13. polskie rozgłośnie radiowe nadawały jeden utwór, czyli „Dziwny jest ten świat”.

 • Początek ferii zimowych. Dzisiaj ostatni dzień semestru mają uczniowie szkół w województwach: łódzkie, lubelskie, pomorskie oraz śląskiei podkarpackie. Następna przerwa od szkoły to święta wielkanocne trwająca od 17 do 22 kwietnia.

 • Aż trzy osoby, młoda kobieta i dwójka dzieci w wieku 7 i 3 lat, zginęli w pożarze budynku mieszkalnego w Aleksandrowie na Podlasiu. Informację o ogniu otrzymali strażacy po północy od mężczyzny, który był na parterze domu i mówił, iż w budynku jest jego żona z dziećmi. Do walki o życie wyruszyło osiem jednostek straży pożarnej. Ugaszało pożar około sześć zastępów straży. Wciąż trwają poszukiwania jednego dziecka.

 • Dzisiejszymi i jutrzejszymi koncertami Filharmonia Narodowa w Warszawie uczci pamięć Wojciecha Kilara. Zabrzmi też jego dodekafoniczny utwór „Springfield Sonnet”. Autor tegoż dzieła zmarł 29 grudnia w Katowicach. Filharmonia ta wielokrotnie współpracowała z Kilarem.

 

 • Łódź i samochód osobowy staranował budynek. Nadzór budowlany ma ocenić skalę zniszczeń.

 

 

 

 

 

Ostatnie wieści z zagranicy:

 

 • Minister spraw zagranicznych Syrii – Walid el-Mualim rzekł w piątek w stolicy Rosji, iż przekazał Moskwie projekt zawieszenia broni w Aleppo i wymiany więźniów w syryjskim sporze.

 • Aktorka – Julie Gayet, która podług magazynu „Closer” romansuje z prezydentem Francji – Francois Hollande’em, pozwała magazyn o naruszenie jej prywatności. Domaga się 50 tysięcy euro odszkodowania. Takie informacje podali wczoraj oczywiście przedstawiciele „Closer”.

 • W więzieniu w stanie Ohio w Stanach Zjednoczonych wykonano karę śmierci poprzez podanie mieszanki trujących substancji. Według świadków skazany za gwałt i morderstwo, które popełnił w 1989 roku na 22-letniej kobiecie będącej w siódmym miesiącu ciąży, Dennis McGuire umierał, cierpiąc ponad 15 minut.

 

 

Translate »