Menu Zamknij

18 listopada 2013 roku – o tym się gawędzi

 

 

Ostatnie wydarzenia:

 • „Nieliczni biali będą pokazywani tak jak Indianie w rezerwatach” – rzekł abp Marek Jędraszewski w trakcie spotkania z młodzieżą w Pabianicach (woj. łódzkie).

 • Aż 9 ludzi, w tym trzej policjanci, trafiło wczoraj do szpitala z powodu zatrucia dymem w pociągu warszawskiego metra. Pożar w metrze pojawił się po południu między stacjami Centrum a Politechnika. Świadkowie mówią, iż widzieli również iskry. Za to jeden z pasażerów – Robert Ziółkowski tak mówił w TVP Info: „Gdy ludzie zobaczyli, że awaryjne otwieranie drzwi nie działa, wpadli w panikę”. Ponoć to wtedy zaczęły dziać się dantejskie sceny. „To nie prawda, że skład nie był pełny” – prostuje pan Ziółkowski.

 • W Klimontowie (Świętokrzyskie) uszkodzony został gazociąg. Na szczęście tym razem nie było pożaru. Jednakże z pobliskich domów ewakuowano osiemnaście osób.

 • Wczoraj po godzinie czternastej spadł na ziemię w miejscowości Turbia (koło Stalowej Woli, Podkarpackie) szybowiec. W wyniku tego zdarzenia zginął pilot. Próbowano go reanimować, ale bez skutku. Na razie nie jest jasne, co było przyczyną upadku maszyny.

 • Krystyna Dąbrowska oraz Łukasz Jarosz są ex aequo laureatami 1. edycji Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Nagroda została wręczona w sobotę w czasie gali w Małopolskim Ogrodzie Sztuki w Krakowie. Gratulujemy!

 • Startuje akcja Szlachetna Paczka. Wolontariusza poszukują rodziny potrzebujące pomocy i zapoznają się z ich potrzebami. Natomiast chętni przygotowują konkretną pomoc dla danej familii. Na stronie www.szlachetnapaczka.pl są umieszczane wiadomości o potrzebujących pomocy. Każdy, kto chce pomóc, wystarczy, iż wybierze rodzinę i przygotuje dla niej paczkę.

 

 

Inne informacje:

 • Miał miejsce niesamowity, wręcz baśniowy wybuch wulkanu Etna. Erupcja rozjaśniła firmament nad większą częścią wschodniej Sycylii. Rozpoczęła się w sobotni późny wieczór, a wczoraj stopniowo wygasła. Wszyscy byli bezpieczni, zatem nie było ewakuacji ludności. Nawet lotnisko w Katanii działa jak zawsze. Oczywiście strefa powietrzna nad samym wulkanem została zamknięta.

 • Wszystko wskazuje na to, iż znalezione w gęstwinie koło Miami (Zatoka Biscayne) ciało należy do mężczyzny, który kilka dni temu wypadł z prywatnego samolotu koło Florydy (USA).

 • Pięcioletni chłopiec, ze Stanów Zjednoczonych, walczący z białaczką otrzymał nietypowe wsparcie od samych mieszkańców San Francisco, burmistrza, policji i prezydenta kraju. Wszyscy wymienieni spełnili jego marzenie. Mały pacjent marzył, by zostać Batmanem. Fundacja „Wypowiedz życzenie” urzeczywistniło jego marzenie. Miles nie dość, że poznał dużego Batmana, to jeszcze wspólnie byli w Batmobilu, którym podążali przez kolejne obszary miasta. Tego dnia San Francisco wyglądało inaczej niż zwykle. Wyglądało na Gotham City, które potrzebowało pomocy chłopca. To piękne, że przez chwilę dziecko mogło zapomnieć o zastrzykach, badaniach i innych codziennych, jakże typowych dla niego, obowiązkach.

 • W Watykanie, w czasie spotkania z wiernymi papież Franciszek polecił wszystkim „duchowe lekarstwo” z Polski. Opakowanie tego leku sugeruje, iż to farmaceutyk. Nic jednak mylnego. W pudełeczku znajduje się różaniec i obrazek Jezusa Miłosiernego oraz ulotka. Papież mówił, iż jest to „lekarstwo złożone z 59 granulek dosercowych”.

 • W Trypolisie został porwany szef libijskiego wywiadu – Mustaf Nuh. W stolicy Libii burzliwe protesty przeciwko gwałtowności zbrojnych bojówek. W czasie samego weekendu zginęło 43 ludzi, a 450 zostało rannych.

 • Zmarła Doris Lessing – jedna z trzynastu kobiet, które zostały nagrodzone literacką Nagrodą Nobla. Brytyjka miała 94 lat.

 • Z powodu powodzi w Wietnamie śmierć poniosło co najmniej dwudziestu czterech ludzi, a osiemdziesiąt tysięcy musiało pożegnać się ze swoimi domami. Dziesięć osób jest zaginionych.

 

 

Pogoda: Możliwy deszcz na północy (np. Gdańsk). Może też na chwilę pojawić się na południu. W nocy 3-4 st. C. W najcieplejszym momencie dnia od 6 st. C do 10 st. C. Wiatr południowy i południowo-wschodni. Prędkość wiatru: 7-25 km/h i wilgotność: 77-100%.

Translate »