Menu Zamknij

18 lutego 2014 roku – informacje słyszane w kraju i na świecie

 

 

Ostatnie wieści z kraju:

  • Trybunał Konstytucyjny i temat koncesji na rozpowszechnianie programów telewizyjnych.

  • Wspólne posiedzenie prezydiów 2 sejmowych komisji, a mianowicie regulaminowej i spraw poselskich oraz do spraw służb specjalnych.

  • Pierwszą w naszym kraju operację w łonie matki u płodu z wrodzoną przepukliną przeponową przeprowadzono w poniedziałek w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Zabieg ten ratował życie dziecka. Matka jego jest w 29. tygodniu ciąży. Do tego typu operacji zespół medyczny przygotowywał się przez 2 lata. Kierował nim prof. Mirosław Wielgoś. Natomiast operujący z nim dr Przemysław Kosiński szkolił się u samego prof. Kyprosa Nikoleidesa.

  • To mankament odbieraka prądu był bezpośrednim powodem zaistnienia pożaru w stołecznym metrze, do którego doszło 17 listopada ubiegłego roku w okolicach stacji Politechnika.

  • Wczoraj od godz. 15.00 w siedmiu gminach powiatu płockiego (Gąbin, Wyszogród, Bodzanów, Mała Wieś, Słupno, Nowy Duninów i Słubice) obowiązuje alert przeciwpowodziowy, a wszystko przez to, iż systematycznie podnosi się poziom wody w Wiśle.

  • Marcin Dorociński – aktor został oficjalnym ambasadorem ogólnopolskiej kampanii WWF na rzecz ochraniania rysiów nizinnych w Polsce. „Ratuj rysie” to akcja, która chce zwrócić naszą uwagę na spadek populacji tychże zwierząt w północno-wschodniej części naszego kraju. Sprawa jest dość poważna, gdyż rysiom tym grozi wyginięcie. Powstające drogi pogarszają sytuację, gdyż przecinają rysiom ich tereny mieszkalne. Mówiąc o tym, M. Dorociński zachęca do wspierania akcji poprzez przekazanie jednego procenta z podatku.

  • Niektórzy w Holandii są zdania, iż ich panczenista za późno usłyszał dźwięk świadczący o starcie (niewłaściwa organizacja) i to było powodem przegranej z Polakiem. Jednakże będąc sportowcem lub obywatelem kraju, który on reprezentuje, warto pamiętać, iż nie tylko należy uczyć się wygrywać, ale również przegrywać. W takich sytuacjach wielu Polaków przypomina sobie znane powiedzonko: Złej baletnicy/tanecznicy zawadza/przeszkadza rąbek u spódnicy.

 

Ostatnie wieści z zagranicy:

  • Wybuch metanu w kopalni węgla w pobliżu Doniecka (zachodnia Ukraina). W kopalni Siewiernaja (w miejscowości Makiejewka) śmierć poniosło siedmiu górników, a dziewięciu zostało rannych.

  • Deputowani ukraińskiej opozycji i blokowana przez nich trybuna parlamentu. Powodem jest domaganie się włączenia do porządku obrad głosowania nad przywróceniem konstytucji z 2004 roku. Taka konstytucja ograniczała uprawnienia prezydenckie.

  • Wczoraj jedna osoba zginęła, a około osiemdziesiąt zostało rannych. To pokłosie zamieszek, które miały miejsce w ośrodku dla nielegalnych imigrantów na terenie Papui-Nowej Gwinei (zarządzanym przez Australię). Podług ugrupowania, które broni praw uchodźców, przyczyną zaistniałej sytuacji był afekt mieszkańców niezadowolonych z istnienia tego obozu. Stan trzynastu ludzi oceniony jest jako ciężki. Jedna osoba jest w stanie krytycznym (po urazie czaszki). Inna zaś ma rany postrzałowe. Obie najciężej ranne istoty ludzkie zostały przewiezione na leczenie do Australii.

 

 

Translate »