Ostatnie wydarzenia:
-
W książkach, które należały niegdyś do Mikołaja Kopernika, badacze znaleźli sześć głos, inaczej mówiąc zapisków napisanych na marginesie. Wedle naukowców istnieje duże prawdopodobieństwo, iż autorem ich jest Kopernik. Jednakże w celu stwierdzenia tego niezbędne jest przeprowadzenie odpowiednich badań.
-
Niespotykany karabin skonstruowany jeszcze przed wojną przez inżyniera – Józefa Maroszka wczas przybędzie zza Oceanu do stolicy Polski. Pokojowo zakończył się konflikt o tę unikalną na świecie rzecz między amerykańskim kolekcjonerem o polskich korzeniach a naszą ambasadą. Zbieracz otrzymał 25 tysięcy dolarów za „zwrot kosztów nabycia i konserwacji tej broni”. Już niebawem ta wyjątkowa broń znajdzie się w murach Muzeum Powstania Warszawskiego. Więcej o tym w „Rzeczpospolitej”.
-
Warszawskie metro zmagało się wczoraj z awarią. Usterka dotyczyła systemu informującego o przejeździe pociągów. Rano pociągi były opóźnione, później między stacjami Politechnika-Wilanowska wprowadzono ruch wahadłowy.
-
Zarzut umyślnego narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia 4-miesięcznej córki postawiła prokuratura matce z Olecka. Anna K. usłyszała zarzut po tym, jak została zbadana wariografem. Do śmierci niemowlęcia doszło 8 listopada w mieszkaniu A. K. Początkowo matka o śmierć obwiniła nianię, później jednak okazało się, iż zmyśliła historyjkę z opiekunką. Kobiecie przyjdzie odpowiadać za zostawienie na dziesięć godzin dziecka bez żadnego nadzoru, choć taki obowiązek ciąży na prawnych opiekunach.
-
Wczoraj do Warszawy przybył szef ukraińskiej dyplomacji, dzisiejszy opozycjonista deputowany – Borys Tarasiuk. Spotkał się m.in. z marszałkiem Sejmu – Ewą Kopacz.
-
Pociski Iskander są bardzo niebezpieczną bronią, również w wojnie propagandowej – rzekł w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej” gen. Stanisław Koziej – szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Według niego „Bilda” ma na celu wystraszenie obywateli niemieckich i polskich, ażeby możliwe było doprowadzenie do porzucenia planów budowy w Polsce amerykańskiej tarczy antyrakietowej i NATO-wskiego systemu obrony przeciwrakietowej.
-
Znany adwokat – były senator Krzysztof P. wczoraj uniewinniony z zarzutu posiadania narkotyków i nakłaniania innych do ich używania. Ten wyrok jest nieprawomocny.
-
Senat i drugi dzień dwudniowego posiedzenia. W toku tych dwóch dni mowa także o projekcie ustawy wprowadzającej obowiązkowe nagrywanie w sądach rozpraw karnych, jeżeli oczywiście sala posiada właściwy do tego osprzęt. Innym tematem jest ustawa o informatyzacji chociażby urzędów.
-
„Technologie grafenowe to wielkie przedsięwzięcie. Jest wielką satysfakcją, że uczestniczą w nim jako liderzy polscy naukowcy” – oznajmił Donald Tusk podczas uroczystości zapoczątkowującej produkcję wyrobów na bazie grafenu.
-
Marcin Pakulski – obecny wiceprezes Narodowego Funduszu Zdrowia do spraw medycznych ma zastąpić Agnieszkę Pachciarz jako p.o. prezes NFZ – informuje o tym radio RMF FM. Wniosek o jej odwołanie ze stanowiska prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia złożył u premiera minister zdrowia – Bartosz Arłukowicz. Poinformował o tym rzecznik ministra zdrowia – Krzysztof Bąk.
Inne informacje:
-
Minister spraw zagranicznych Rosji – Siergiej Ławrow oskarżył wczoraj zachodni świat, iż w dalszym ciągu wywiera „nieukrywany nacisk” na rząd Ukrainy w sprawie bliższych związków z Unią Europejską, choć Kijów zgodził się już na ofertę pomocy finansowej z Moskwy.
-
„Nikt nie daje takich pieniędzy za darmo” – rzekł lider opozycji partii – Udar Witalij Kliczko, który w taki sposób skomentował rezultat wczorajszych rozmów w Moskwie Janukowycza z Putinem.
-
Według rosyjskich mediów Rosja zamierza udzielać pomocy Ukrainie czynem, nie zaś słowem.
-
Od 1 stycznia 2014 roku nowo przybyli imigranci z UE będą zmuszeni odczekać 3 miesiące, nim będzie im wolno starać się o zasiłek dla bezrobotnych w Wielkiej Brytanii. Taką informację podało biuro brytyjskiego premiera – Davida Camerona.
-
Szok w Italii wywołany amatorskim zapisem wideo, które ukazuje scenę dezynfekcji grupy imigrantów w ośrodku na Lampedusie. Pojawiło się nawet porównanie do obozu koncentracyjnego.
-
Być może termin usunięcia toksycznej broni chemicznej z Syrii się opóźni. Miała być ona wywieziona z Syrii 31 grudnia, a zniszczona do połowy 2014 roku. Czy tak będzie? To się okaże. Przedstawiciel Organizacji do spraw Zakazu Broni Chemicznej (OPCW), pragnący zachować anonimowość, śmie w to powątpiewać.
-
Nie wiadomo co z portugalskim budżetem na przyszły rok. Dziennik „Correio de Manha” napisał, iż dokument oczekuje jedynie na kluczową decyzję prezydenta.
-
Dwaj astronauci dwa lub nawet trzy razy wyjdą w przestrzeń kosmiczną, żeby naprawić awarię jednego z dwóch systemów chłodzenia na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Postanowiła o tym amerykańska agencja kosmiczna NASA. Po raz pierwszy spacer odbędzie się już w sobotę około godz. 13 polskiego czasu. Trwać będzie 6-7 godzin. Następny spacer w poniedziałek o podobnej porze.
-
Coraz więcej słychać o skandalach i przekrętach dotyczących przygotowań do zimowych igrzysk w Soczi. Niektórzy uznają to za przegraną samego prezydenta Rosji – Władimira Putina.
-
Strzelanina na terenie szpitala w Reno w amerykańskim stanie Nevada. Dwie osoby nie żyją i dwie są ranne. Jedną ze śmiertelnych ofiar jest napastnik, który i sobie odebrał życie. Wśród postrzelonych jest lekarka. Przez dwie godziny przeszukiwano budynek.
-
Duma Państwowa i przyjęcie przez nią wczorajszego ranka poprawki do podanego pod rozwagę przez prezydenta Rosji – Władimira Putina projektu uchwały o amnestii. Przewiduje ona także objęcie tym aktem ekologów Greenpeace, którzy jeszcze oczekują na wyrok sądowy.