Menu Zamknij

19 maja 2014 roku – najistotniejsze informacje

Ostatnie wieści z kraju:

  • Na 13 lat więzienia w piątek skazał Sąd Okręgowy w Koszalinie 65-letniego Eugeniusza Pawlika za brutalne zgwałcenie 9-latki. Sąd zezwolił na podanie danych oskarżonego. Mężczyzna ma również zakaz kontaktowania się z pokrzywdzoną przez 10 lat. Musi zapłacić na jej rzecz nawiązkę w wysokości 10 tysięcy złotych. Warunkowe zwolnienie nie może mieć miejsca wcześniej niż po 9 latach odbycia kary. Wyrok nieprawomocny. Nie jest wiadome czy strony będą się odwoływać. Z powodu drastycznych okoliczności tegoż przestępstwa uzasadnienie wyroku było niejawne, podobnie zresztą jak sam proces, który rozpoczął się w połowie kwietnia. Do zgwałcenia dzieciny doszło w czerwcu 2013 roku w Kołobrzegu. Miejmy nadzieję, że to niewinne dziewczę się pozbiera, a takich przypadków już więcej nie będzie.

  • Wielu z nas ciągle nie kontroluje swojego ciśnienia tętniczego. Są tacy, którzy nie mogą sobie przypomnieć, kiedy to ostatni raz widziało ciśnieniomierz. Sondaż PBS nie budzi radości lekarzy. 17 maja obchodzony był Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego i widocznie takie dni są potrzebne, aby więcej naszych rodaków mierzyło systematycznie ciśnienie. Teraz jedynie co trzeci Polak to czyni, a jedynie 17% krajan wykonało takie badanie w przeciągu ostatnich siedmiu dni ( 7 dni przed badaniami sondażowymi). Co dziesiąta osoba przyznaje się, iż nigdy nie mierzyła sobie ciśnienia, ani nikt jej nie zmierzył (nawet w placówce medycznej). Tymczasem nadciśnienie może występować nie tylko u starszych ludzi, ale także u dzieci, szczególnie u ludzi z nadwagą i otyłych.

  • W Narodowym Sanktuarium św. Andrzeja Boboli na stołecznym Mokotowie uroczystość ku jego czci. Andrzej Bobola uroczony 30 listopada 1591 roku w Strachocinie (blisko Sanoka) jako dwudziestolatek wstąpił do jezuitów w Wilnie, potem studiował i pracował jako m.in. kaznodzieja. Jego celem było pogodzenie katolików z prawosławnymi. Końcem jego żywota było męczeństwo za wiarę 16 maja 1657 roku w Janowie Poleskim. Kanonizacja odbyła się 17 kwietnia 1938 roku. Na warszawskim Mokotowie spoczywają relikwie tegoż świętego.

  • Myśl o unii energetycznej i kryzys ukraiński oraz najbliższe wybory do PE to główne tematy piątkowych dyskusji w Warszawie ministrów do spraw europejskich Polski – Piotra Serafina i Francji – Harlema Desira.

  • Tragiczny wypadek w niedzielę nad ranem na rondzie Broniewskiego w Łodzi. Nie jest oczywiste, dlaczego audi A3 uderzyło w słup trakcyjny. Samochodem jechało sześć osób. 53-letni kierowca zginął, a pięciu mężczyzn (w wieku 8-27 lat) zostało rannych.

  • Zbigniew Pietrzykowski (polski pięściarz, trzykrotny medalista olimpijski) zmarł dzisiaj rano po długiej i ciężkiej chorobie w Bielsku-Białej. Miał 79 lat. Boleściwą wiadomość potwierdziła jego żona – Halina.

  • Maturzyści przystąpili dzisiaj do pisemnego egzaminu z języka francuskiego. Chęć zdawania tego języka zadeklarowało ok. 2,3 tysiące abiturientów, czyli mniej niż 1%.

  • Zarządzanie o ewakuacji ludności kilku wsi z powodu zagrożenia powodzią wydał wójt gminy Łaziska (woj. lubelskie). Na szczęście na razie nie jest tragicznie. Natomiast strażakom nie udało się utrzymać wału wewnętrznego na Wiśle w Kępie Gosteckiej (Braciejowice). Zalane łąki, sady, czyli tereny, które w razie problemów mogą być zalane, gdyż nie ma tam mieszkań, domów. Istotny jest kolejny wał.

  • Ekolodzy z Klubu Gaja zachęcają, ażeby 22 maja (w Dzień Praw Zwierząt) Polacy nie jedli mięsa, tylko wegetariańskie potrawy. To będzie „realne działanie na rzecz zwierząt masowo wykorzystywanych przez przemysł. Lepiej w czynach, niż tylko w mowie mówić o pomocy zwierząt, które są w kiepskim stanie. „To, co kupujemy i co jemy ma bezpośredni wpływ na nasze zdrowie, a także na los zwierząt hodowanych” – mówił lider Klubu Gaja – Jacek Bożek.

Ostatnie wieści z zagranicy:

  • Obserwatorzy ONZ mówią o pogarszaniu się sytuacji w zakresie praw człowieka na wschodzie Ukrainy i istotne kłopoty na Krymie. Oznajmiła wysoka komisarz do spraw praw człowieka – Navi Pillay w czasie przedstawiania wniosków raportu. Rosyjskie MSZ oskarżyło autorów tego raportu o aktywność na „zlecenie polityczne”, której celem jest „wybielenie” tymczasowego rządu w Kijowie.

  • Władze okupowanego Krymu wydały zakaz demonstracji i innych imprez masowych, który ma obowiązywać do 6 czerwca. Krymscy Tatarzy nie mogli przeprowadzić zaplanowanych na niedzielę uroczystości żałobnych z okazji 70. rocznicy ich deportacji z półwyspu. Z powodu tegoż zakazu w piątek parlament tatarski – Mendżlis zwołał w piątek pilne posiedzenie, ażeby omówić trudną sytuację.

  • Do połowy 2015 roku Ukraińcy mogą podpisać umowę o ruchu bezwizowym z Unią Europejską. Przekonywał o tym w piątek w Kijowie szef dyplomacji – Radosław Sikorski po spotkaniu z kierownictwem MSZ Ukrainy. Wystarczy, ażeby nasz sąsiad spełnił parę wymogów, w tym przyjął ustawę antydyskryminacyjną, o uchodźcach czy danych osobowych. Do tego należy wprowadzić paszporty biometryczne. Radosław Sikorski zaznaczył m.in., iż dostał zapewnienie od ukraińskich władz o szybkim zniesieniu embargo na polskie mięso. 27 maja ma odbyć się spotkanie służb weterynaryjnych Polski i Ukrainy.

  • W poniedziałkowy ranek premier Polski – Donald Tusk na audiencji u papieża Franciszka. Dzisiaj spotka się również z szefem włoskiego rządu – Matteo Renzim.

  • W katastrofie samolotu w Laosie zginęły przynajmniej 22 osoby, w tym wicepremier i minister obrony – gen. Douangchay Phichit, a także minister bezpieczeństwa publicznego – Thongbanh Sengaphone. Poinformowały o tym tajlandzkie media. Delegacja leciała na uroczystości wojskowe, które z powodu katastrofy odłożono.

  • Czy postacie Hitlera i Stalina mogą się wiązać z Parlamentem Europejskim? Znalazły się w centrum kampanii przed wyborami w… Italii. Ich nazwiska padają przez przywódcę populistycznego Ruchu Pięciu Gwiazd – Beppe Grillo oraz byłego premiera – Silvio Berlusconiego. Porównują oni swoich przeciwników właśnie do tych dwóch osób.

  • Papież Franciszek rzekł wczoraj, iż konflikty w Kościele rozwiązuje się poprzez szczerą konfrontację, dyskusję i modlitwę. Mówił na spotkaniu z wiernymi na modlitwie w Watykanie „żadnych plotek, zawiści i zazdrości”.

  • Dziesiątki ofiar powodzi w Serbii oraz Bośni i Hercegowinie. Kilkadziesiąt tysięcy ludzi zostało ewakuowanych. To największe od 120 lat powodzie na Bałkanach. Sytuacja ciągle krytyczna.

  • Ponad 100 tys. ludzi wzięło udział w wydarzeniach w Nocy Muzeów w Rzymie.

  • Niesprzyjanie wspólnej walucie oraz Unii Europejskiej słychać w czeskiej kampanii przed wyborami, które odbędą się 25 maja. To zwykle najmniejsze ugrupowania są antyunijne oraz nacjonalistyczne. Podług politologów Czesi nie są przeciwko UE, a nawet ich nie interesują unijne kwestie.

  • W Odessie przygotowywane są sprawy dotyczące wyborów prezydenta Ukrainy. Władze zabiegają o ustabilizowanie sytuacji po dramacie z 2 maja, kiedy to w starciach i pożodze siedziby związków zawodowych życie utraciło 48 osób, a 250 zostało zranionych.

  • 122 ludzi jest przetrzymywanych przez buntowniczych więźniów w zakładzie karnym w Aracaju (w stanie Sergipe – na północnym zachodzie Brazylii). Takie informacje podały w nocy z soboty na niedzielę same władze.

  • Prezydent Rosji jedzie do Chin, aby sprzedać gaz.

Translate »