Menu Zamknij

20 maja 2014 roku – u nas i poza nami

Ostatnie wieści z kraju:

 • Polscy strażacy gotowi, by wyjechać do Bośni i Hercegowiny w celu udzielaniu pomocy w walce z żywiołem. Przez powódź w Serbii i BiH zginęły dziesiątki osób, a kilkadziesiąt tysiecy zostało ewakuowanych.

 • Prezydent Słowacji – Ivan Gaszparovicz kończąc swoją drugą kadencję, przybył wieczorem do Polski. To jego pożegnalna wizyta.

 • Wczoraj rano kandydaci SLD w wyborach do PE zaczęli w Warszawie rozdawać kawę mieszkańcom. A to tylko początek ich działań. Tytuł akcji to „SLD budzi Polskę”. Ma być ona prowadzona do piątku we wszystkich miastach wojewódzkich.

 • Obywatele chcą sprawnego i racjonalnego postępowania sądów. Zależy im, aby sądy były „blisko ludzkich spraw” – rzekł przed sądem w Brzezinach (Łódzkie) wicepremier – Janusz Piechociński.

 • Osoby niewidome i niedowidzące w mini ogrodzie zoologicznym w Białymstoku? Czemu nie? Będzie możliwość zwiedzania ogrodu z przewodnikiem, który będzie opowiadał o wyglądzie wybiegów, zwierząt i o tym, co właśnie na nim wyczyniają. Później mają też być interaktywne tablice oraz możliwość spacerowania po zoo z audioprzewodnikiem. Pomysł ten zrodził się w Urzędzie Miejskim w Białymstoku.

 • Na kary aresztu i grzywny skazał wrocławski sąd 19 osób obwinionych o zakłócenie w czerwcu 2013 roku wykładu prof. Zygmunta Baumana na Uniwersytecie Wrocławskim. Wyrok jest nieprawomocny.

 • W referendum lokalnym mieszkańcy gminy Zielona Góra opowiedzieli się za przyłączeniem się do miasta Zielona Góra. Frekwencja to 55,18%, zatem referendum jest ważne. Powiadomił o tym PAP zastępca wójta gminy Zielona Góra – Ireneusz Bogucewicz.

 • Zawiadomienie do prokuratora generalnego – Andrzeja Seremeta, zważywszy na wypowiedź szefa Twojego Ruchu Janusza Palikota o księżach pedofilach, złożone zostało wczoraj przez parlamentarnego zespołu do spraw przeciwdziałania ateizacji Polski.

 

Ostatnie wieści z zagranicy:

 • Corriere della Sera” napisał o uroczystości dotyczącej bitwy pod Monte Cassino (jednej z najbardziej krwawych batalii II wojny światowej) z udziałem premiera Polski – Donalda Tuska oraz księcia Harry’ego. Gazeta opisała niedzielne obchody 70. rocznicy na cmentarzu żołnierzy 2. Korpusu Polskiego, a także przypomniała o dowódcy – generale, którym był Władysław Anders. Przywołała również słowa szefa polskiego rządu, który mówił, iż „to była bitwa o naszą przyszłą wolność”. Autor artykułu zauważył obecność weteranów walk oraz polskich harcerzy. Złożyli oni maki na grobach poległych wówczas żołnierzy.

 • Książę Walii Harry czuł się zaszczycony tym, że mógł uczestniczyć w niezwykle wzruszających obchodach 70. rocznicy bitwy o Monte Cassino. Takie informacje padły w oświadczeniu rzecznika Pałacu Kensington Nicka Loughrana dla PAP.

 • Prezydent Rosji – Władimir Putin rzekomo nakazał (już kolejny raz) wycofanie wojsk (tych na granicy z Ukrainą) do punktów stałej dyslokacji. Wiadomości o takiej decyzji prezydenta podała wczoraj służba prasowa Kremla.

 • Brak dla NATO jakichkolwiek dowodów potwierdzających wycofanie rosyjskich wojsk znad granicy z Ukrainą. Poinformował o tym wczoraj w Brukseli sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego – Anders Fogh Rasmussen.

 • NATO nie byłoby w stanie obronić za pomocą konwencjonalnych sposobów wszystkich państw bałtyckich przed rosyjską agresją? Według niemieckiego tygodnika „Der Spiegel”, który podobno powołuje się na wewnętrzne dokumenty Sojuszu, NATO mogłoby nie dać rady, gdyż zdolność Rosji do podejmowania szybkich i bez uprzedzenia znaczących operacji wojskowych jest wielkim zagrożeniem dla bezpieczeństwa i stabilności strefy euroatlantyckiej.

 • Przynajmniej 32 dzieci spłonęło w płonącym autobusie w mieście Fundacion (północna Kolumbia). Takie informacje podały lokalne władze. Podług policji 18 ludziom, w tym kilkoro dorosłym, udało się przeżyć. Autobus po zapaleniu się wniwecz spłonął.

 • Co najmniej 162 tysiące ludzi straciło życie przez trwający przeszło 3 lata spór w Syrii. Takie smutnawe wieści podało opozycyjne Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Tysiące istot ludzkich zostało pojmanych przez siły Baszara al-Asada bądź przystających z nimi bojowników. Według nich wszystkie strony syryjskiego konfliktu zaniżają liczbę utraconych ludzi w swoich szeregach.

 • Pekin wspomaga się „różnymi kanałami dyplomatycznymi”, aby przestrzec Koreę Północną przed wprowadzeniem w życie kolejnej próby nuklearnej. Informuje o tym Reuters, który powołuje się na źródła dyplomatyczne w Chinach. Korea Północna przeprowadziła już 3 takie próby i, mimo sankcji ONZ, nie chce zrezygnować ze swojego programu rakietowego i nuklearnego.

 • Dwa chińskie statki zawinęły wczoraj do wietnamskiego portu Vung Ang, ażeby ewakuować chińskich robotników ze względu na antychińskie zamieszki, które miały miejsce w Wietnamie w przeszłym tygodniu.

 • 35 tysięcy turystów nie dotarło na włoską wyspę Giglio, a przyczyną była katastrofa statki Costa Concordia (miała miejsce na początku 2012 roku). To straty turystyczne, które ujawnił kapitanat portu na podstawie precyzyjnych wyliczeń. Przed wypadkiem wyspa była uznawana za turystyczną perłę Morza Tyrreńskiego. Dzisiaj branża turystyczna na wyspie, która ma niecałe półtora tysiąca stałych mieszkańców przechodzi kryzys, a wszystko przez specjalistów ze świata wciąż pracujących przy wraku. Turystyce nie sprzyja zapowiadanie wielkiej operacji wywożenia statku. Wydarzenie to miałoby mieć miejsce latem.

 • Były szef Międzynarodowego Funduszu Walutowego – Dominique Strauss-Kahn miał polecić swoim prawnikom pozwanie twórców filmu „Welcome to New York”, albowiem to w nim Gerard Depardieu zagrał maniaka seksualnego, który prześladuje hotelową pokojówkę. Pozew ten miałby mieć miejsce mimo tego, iż film jest anonsowany jako fikcja i opatrzony został właściwą formułą prawną. Jednakże D. Strauss-Kahn oznajmił, iż film ten to oszczerstwo, gdyż jego tematyka przypomina oskarżenia wysunięte przeciwko byłemu szefowi MFW. Przypomnijmy, iż nie jest już na tym stanowisku od 2011 roku, kiedy to oskarżono go o napaść seksualną.

 

Translate »