Ostatnie wieści z kraju:
-
Zakończył się montaż 90 granitowych płyt, które symbolizują granice getta utworzonego w Łodzi przez Niemców w czasie II wojny światowej. Pojawiły się na łódzkich ulicach i w parkach (dzielnica Bałuty). Są z napisem „Litzmannstadt Getto 1940-1944”. Na terenie Bałut ma również stanąć 7 tablic informacyjnych o tym getcie. Realizatorem projektu jest Centrum Dialogu im. Marka Edelmana oraz Zarząd Dróg i Transportu w Łodzi. Wszystko to odbywa się w zakresie przypadającej w sierpniu 70 rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto. Za datę likwidacji łódzkiego getta przyjmuje się 29 sierpnia 1944 roku, tego dnia bowiem z Łodzi odszedł ostatni transport do niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau.
-
Zbiórka past i szczoteczek do zębów rozpoczęta przez poznańską fundację – Redemptoris Missio. Zebrane w ramach akcji „Kup Pan szczotkę!” rzeczy otrzymają najmłodsi mieszkańcy Kamerunu. Przedmioty te zabierze na początku listopada wolontariusz – lekarz dentysta. Część zostanie wysłana pocztą. Powiadomiła o tym wczoraj wiceprezes Fundacji Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio – Justyna Janiec-Palczewska.
-
Osiem ton polskiej pomocy humanitarnej (w tym żywność, koce, łóżka polowe, namioty, śpiwory oraz artykuły pierwszej pomocy) trafiło w niedzielę na północ Iraku (pomoc była na pokładzie wojskowego samolotu transportowego C-130 Hercules). Takie informacje podały o tym w poniedziałek MON i MSZ.
-
Powstające Europejskie Centrum Solidarności (ECS) w Gdańsku to istotne miejsce nie tylko dla polskiej kultury, ale i europejskiej. Wyznała to minister kultury i dziedzictwa narodowego – prof. Małgorzata Omilanowska, która na początku tygodnia odwiedziła placówkę. ECS ma zostać otwarte w weekend 30-31 sierpnia 2014 roku. Podług pani minister wystawa nie tylko porusza tematykę zmian w Polsce, Czechach, Niemczech i na Węgrzech, ale również opowiada o Albanii czy Estonii, ergo o dużym rejonie Europy Środkowo-Wschodniej, na którym dzięki Polakom zmieniła się sytuacja polityczna. W dzień otwarcia przyjmowane będą pamiątki i poszukiwani uczestnicy, świadkowie wydarzeń z lat 1970-1989.
-
Ujawnienie tajnych informacji to następne zgorszenie w „sprawie raportu WSI”. Pani Joanna Trzaska-Wieczorek jest zdania, iż prokuratura tym razem powinna podjąć odpowiednie działania. Szefowa prezydenckiego biura prasowego w taki sposób odniosła się do publikacji „Wprost”. Materiały wyciekły z kierowanej przez Antoniego Macierewicza komisji Weryfikacyjnej WSI i po 7 latach pierwszy raz je ujawniono.
-
Obchody 94. rocznicy bohaterskiej obrony miasta przed armią bolszewicką w Płocku (Mazowieckie). W miejscach walk – złożenie kwiatów, na Cmentarzu Garnizonowym – apel poległych, w amfiteatrze nad Wisłą – wystąpienie Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Płock to drugie miasto po Lwowie, które za bohaterską postawę w wojnie obronnej 1920 r. otrzymało od marszałka Józefa Piłsudskiego odznaczenie wojskowe – Krzyż Waleczny. Armia bolszewicka chciała przedostać się na tyły wojsk polskich, przeto 18 sierpnia 1920 roku zaatakowała Płock.
-
Na Zalewie Wiślanym zginęło dwóch żeglarzy płynących z Suchacza do Krynicy Morskiej. Odnaleziono ciało jednego z nich, to nastolatek. Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa poszukuje jeszcze drugiej osoby. Poszukiwania rozpoczęto o godz. 23.00, kiedy okazało się, iż jacht nie dotarł do Krynicy Morskiej. Akcja trwała do godz. 3.18 w nocy. Nad ranem akcję wznowiono. Temp. Wody to 18 st. C., acz należy pamiętać, iż wieje sztormowy wiatr. Jacht odnaleziono wywrócony do góry dnem.
-
Wszystko zaczyna przypominać metody z historii. Jakieś dwa czy trzy mocarstwa w Europie negocjują z Rosją i dogadują się za plecami innych. Podobną opinię ma wielu Polaków, nawet Paweł Kowal, który był „Gościem poranka” (TVP Info).
-
Drugi polski satelita badawczy jest już w kosmosie! Heweliusza wyniosła na orbitę 47-metrowa rakieta Długi Marsz-48. Następnie czekają teraz naukowców próby skontaktowania się z nim.
Ostatnie wieści z zagranicy:
-
Pod Ługańskiem ostrzelano konwój (z cywilami – uciekinierami) z wyrzutni Grad. Zastosowano też moździerze. Podług ukraińskiej armii jest wiele ofiar śmiertelnych. Konwojem przemieszczali się mieszkańcy Ługańska (w tym dzieci) oraz okolic, którzy uciekali przed tamtejszymi walkami. Do ostrzału doszło przed godz. 10 lokalnego czasu. Mówił o tym m.in. rzecznik ukraińskiej Rady Bezpieczeństw Narodowego i Obrony – Andrij Łysenko.
-
Piłkarze Neymar i Cristiano Ronaldo oraz tenisistki, np. Caroline Wozniacki to część sportowców, którzy biorą udział w akcji „Ice Bucket Challenge”. Na czym polega ta akcja? Na oblewaniu się zimną wodą, nagrywaniu tego i zamieszczaniu filmiku w sieci, po czym wskazuje się kolejne 3 osoby, które mają zrobić to samo w ciągu doby. Jeżeli wyznaczonej osobie uda się to zrobić w czasie, wysyła do organizacji charytatywnej lub stowarzyszenia minimum 10 dolarów. Jeśli jednak nie zdąży nagrać tegoż filmiku i umieścić w internecie – kwotę 10 razy większą.
-
Szef MSW Ukrainy – Arsen Awakow złożył wniosek o odwołanie swojego zastępcy – Wołodymyra Jewdokymowa, który krytykowany jest przez radykalną organizację – Prawy Sektor. Powiadomił o tym w poniedziałek doradca szefa MSW. Na dymisję zgodę musi wyrazić jeszcze rząd.
-
Brak postępu w kwestii przerwania walk na Ukrainie. Poinformował o tym wczoraj w Berlinie szef MSZ Rosji – Siergiej Ławrow.
-
Założyciel demaskatorskiego portalu internetowego WikiLeaks – Julian Assange ma zamiar opuścić ambasadę Ekwadoru w Londynie, o czym mówił wczoraj. Przebywa tam już 2 lata, gdyż chroni się przed wymiarem sprawiedliwości. Australijczyk nie sprecyzował terminu opuszczenia budynku, ale chęć wyjścia z tejże ambasady nie wynika z konieczności poddania się leczeniu. Tym samym zaprzeczył doniesieniom brytyjskiej prasy. Przypominamy, iż grozi mu ekstradycja do Szwecji, gdzie ma odpowiadać za rzekome dopuszczenie się gwałtu.