Menu Zamknij

20 sierpnia 2014 roku – zbiór ostatnich informacji z Polski i ze świata

 

 

Ostatnie wieści z kraju:

 • Na polski teren wjechała amerykańska firma Uber, czyli wróg korporacji taxi na całym świecie. Od poniedziałku rozpoczęła działalność w stolicy Polski, a jej celem są inne polskie miasta. Więcej o tym napisała „Rzeczpospolita”. Na razie usługi Uber są tanie, jednakże nie wiadomo jak długo tak pozostanie.

 • Wszystko wskazuje na to, iż Ryszard Czarnecki (PiS) na razie nie wystartuje w wyborach prezydenckich.

 • WSI to handel bronią, nielegalne interesy i korumpowanie dziennikarzy” – tak o WSI wypowiadał się w poniedziałek w programie „Minęła dwudziesta” Mariusz Antoni Kamiński (PiS). Jednakże Krzysztof Gawkowski (SLD) przestrzegł: „Nie rzucajmy takich słów”.

 • Dziewczynka ma zaledwie 7 latek, a mogła zostać wykorzystana seksualnie przez sąsiada. Trafiła do legnickiego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego. Więcej o tym na portalu rmf24.pl.

 • Polscy policjanci nadal mają w swoim wyposażeniu wiele (ok. 5,7 tys.) pistoletów starego typu (są i takie egzemplarze, które liczą ok. 4 dekad). Jednakże wg rzecznika komendanta głównego policji – insp. Mariusza Sokołowskiego pistoletami nowego typu posługuje się teraz przeszło 94% funkcjonariuszy. Policja chciałaby oczywiście, iżby wszyscy dysponowali już nowoczesną bronią, aczkolwiek dotychczas nie jest jasne, kiedy stare modele ostatecznie zostaną wycofane z policyjnych kabur. Wszystko zależne jest od funduszy przeznaczanych na nowoczesne uzbrojenia.

 • Coraz więcej ofiar w tych szkołach, którym zależy na sponsorujących rodzicach. Wynikiem takiej polityki agresywne dzieci sponsorów unikają konsekwencji, a winą za wydarzenia nierzadko obarczani są ci uczniowie, którzy w istocie są ofiarami. Pomaga w tym uznawanie przez pedagogów zeznań tzw. świadków zdarzeń, czyli kolegów agresora i ofiary, które w obawie przed atakującym znajomym wolą przemilczeć wiele kwestii albo wręcz poświadczyć winę niezawinionego druha.

 • Młodzi stykają się z przemocą w internecie. Dorośli nie radzą sobie z tym zjawiskiem. Wynika to chociażby z raportu Najwyższej Izby Kontroli. Formy tej przemocy to np.: nieprzyjemne wiadomości (wysyłane poprzez SMS, MMS, e-mail), happy slapping (zamieszczanie w sieci ośmieszających zdjęć i filmików). To drugie jest jeszcze bardziej niebezpieczne, gdyż może dotyczyć przesyłania fotografii i filmów nagich dzieci, nastolatków. Wkrótce mogą wpaść nawet do pedofilów.Polska kadra pedagogiczna nie jest przygotowana na nowe zagrożenia. Warto obejrzeć film dokumentalny „Przemoc w sieci” (polecała Ewa Ewart), który dotyczy amerykańskiej młodzieży. Jeżeli nie przygotujemy się do walki z tym problemem, niebawem będziemy mieli do czynienia z falą samobójstw wśród młodych. W USA już ma to miejsce. Przypominamy, że w realu zwykle znamy agresora, w internecie zaś najczęściej nie. Toteż istotne jest, by rozmawiać ze swoimi dziećmi i prosić, by zgłaszali wszelkie podjęte przez innych niewłaściwe w stosunku do nich kroki. Nawet jeśli nasza pociecha zrobiła błąd i wysłała komuś zdjęcie z rozbieranej sesji, a ten ktoś wysyła to dalej, to w tym momencie istotne jest podjęcie niezbędnych działań, a nie krytykowanie dziecka, które i tak już cierpi.

 • Na drodze do Morskiego Oka wczoraj rozpoczęły się testy elektrycznego pojazdy, który być może zastąpi wozy konne przewożące turystów. Fiakrzy zgłaszają zastrzeżenia, a sami turyści w tej sprawie są podzieleni. Pytanie, co się stanie z końmi, gdy stracą taką pracę? I co w czasie innych pór roku jak lato? Wiadomo przecież, że pojazdy bywają wadliwe.

 • Instrukcje postępowania dla lekarzy w przypadku podejrzenia u pacjenta wirusa Ebola są w trakcie opracowywań. Powiadomiono o tym w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego – PZH w Warszawie. Takich wytycznych domagają się polscy lekarze.

 • Justin Timberlake i jego wczorajszy koncert w Gdańsku. Sprzedano 42 tys. biletów na koncert tego amerykańskiego piosenkarza. Niegdyś (dwukrotnie) wystąpił w Polsce (w 1996 i 1997 roku) jako członek zespołu 'N Sync (amerykańskiej grupy popowej założonej w 1995 roku w Orlando przez Louisa Pearlamana, który wypromował również BSB). Wtorkowy występ zorganizowany został w ramach światowej trasy The 20/20 Experience World Tour i jest to pierwszy solowy koncert Justina w Polsce.

 • Brancz” (reż. Juliusz Machulski), „Rewizor” (reż. Jerzy Stuhr) oraz „Sceny niemalże małżeńskie Stefanii Grodzińskiej” (reż. Grażyna Barszczewska) jesiennymi premierami Teatru TV. Poza tymi spektaklami Telewizja Polska ukaże również „(A)pollonia” (reż. Krzysztof Warlikowski). 3 premiery jesienne Teatru TV pokaże stacja TVP1. Nowy sezon startuje już 8 września.

 • Wczoraj odbyły się uroczystości na Górze Grabarce (Podlaskie), gdzie przemawiał zwierzchnik Cerkwi w Polsce – metropolita Sawa: „Takie procesy jak sekularyzacja, laicyzacja przyczyniają się do negatywnego korzystania z wolności”. Głowa państwa polskiego zaakcentowała potrzebę aktywności na rzecz „siły wspólnoty”. Obchody prawosławnego Święta Przemienienia Pańskiego to najważniejsza uroczystość w tym sanktuarium. Prócz pary prezydenckiej przybyło na nią poselstwo greckich mnichów z relikwiami św. Marii Magdaleny. Zaznaczono, iż wzięcie udziału w tych obchodach prezydenta oznacza, iż jest to prezydent wszystkich obywateli Polski, niezależnie od wyznawanej przez nich religii. Serdecznie za to imć. Komorowskiemu podziękował sam hierarcha. Nawiązano również do 25. rocznicy przemian demokratycznych w naszej ojczyźnie. Z tej okazji został zasadzony Dąb Wolności. Prezydent rzekł, iż w takim miejscy jest prościej nie tylko modlić się, ale też działać na rzecz jedności.

 • Platforma Obywatelska odpowiada na plakaty PiS grafiką zamieszczoną w sieci. Mowa o fotografiach polityków Prawa i Sprawiedliwości, podpisane jako np. „Minister zemsty narodowej” czy też „Minister wojny z Rosją i Smoleńska”. Wraz z początkiem sierpnia PiS rozpoczął akcję billboardową w całej Polsce. Na plakatach, przy czołowych polityków rządu, zamieszczał hasło: „By żyło się lepiej. Władzy”. Toteż w odwecie na facebookowym profilu PO pojawił się podpis: „Zemsta, wojna, nienawiść – w takiej Polsce możesz obudzić się już niedługo… Oni tylko czekają, żeby wykorzystać Polaków do realizacji swoich chorych wizji”. Szkoda tylko, iż PO zapomniało, że nie każdy ma konto na Facebooku, gdyż nie każdy pragnie je posiadać. Niektórzy chronią swoje dobra osobiste i zwykle nawet nie wchodzą na żadną stronę „książkowej twarzy”.

 

 

Ostatnie wieści z zagranicy:

 • Litwa przyzna Ukrainie pomoc, którą mają być paczki żywnościowe oraz osprzęt medyczny. To odzew Ministerstwa Obrony na apel Kijowa. Ukraina wystosowała go do wszystkich państw członkowskich NATO. Prosi o pomoc medyczną i żywnościową. Minister obrony Litwy – Juozas Olekas rzekł, iż wsparcie to jest głównie demonstracją solidarności z sąsiadem. Fundusze na to pochodzą ze środków zaoszczędzonych w ministerstwie w bieżącym roku.

 • Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża (MKCK) zakomunikował wczoraj, iż wszelkie aspekty wiążące się z bezpieczeństwem konwoju z pomocą humanitarną dla wschodniej części Ukrainy i personelu MKCK ze strony Rosji i buntowników zostały całkowicie zapewnione.

 • Ukraina wschodnia potrzebuje pomocy! W przypadku bombardowania, pracujący w szpitalach ludzie (np. w szpitalu z niedawno co urodzonymi wcześniakami) nie będą wiedzieć, co mają robić.

 • Kanclerz Angela Merkel odwiedzi w sobotę Kijów. Powiadomił o tym niemiecki rząd. Pani Merkel będzie rozmawiała o sporze na wschodzie Ukrainy.

 • Ukraińskie wojska zatrzymały obywatela UE, który walczył po stronie separatystów! To pierwszy taki przypadek w trakcie trwającego konfliktu ukraińsko-rosyjskiego. Zatrzymany w Iłowajsku mężczyzna był moździerzystą, a jego ojczyzną jest Słowacja. Na Ukrainę przybył w lipcu. Przekonywał, że nie był najemnikiem, a walczył z powodu swoich przekonań.

 • Prezydenci Rosji i Ukrainy – Władimir Putin i Petro Poroszenko za tydzień spotkają się w Mińsku – stolicy Białorusi. Wezmą udział w spotkaniu liderów państw Unii Celnej. Na spotkaniu obecni będą też delegaci Komisji Europejskiej. Tematem rozmów mają być pewnie przyszłe relacje gospodarcze Ukrainy z Unią celną (Rosją, Białorusią i Kazachstanem).

 • Do szpitala w Ostendzie trafił 13-letni chłopiec z podejrzeniem zarażania śmiertelnym wirusem – Ebola. Powiadomiła o tym belgijska agencja prasowa – Belga. Chłopiec pochodzący z Gwinei (zach. Afryki) został umieszczony w izolatce.

 • Hedy Epstein – 90-latka, która przeżyła Holokaust, została aresztowana w toku demonstracji po śmierci czarnoskórego chłopaka z Ferguson w Stanach Zjednoczonych. Powiadomiło o tym „The Washington Post”. Zatrzymano ją wespół z 8 innymi osobami. Pospołu manifestowali pod siedzibą władz miejskich w St. Louis. Kobiecina wyznała: „Czyniłam to gdy byłam nastolatką. Nie sądziłam, iż przyjdzie mi protestować w wieku 90 lat”. Datę rozprawy wyznaczono na październik.

 • Siły irackie przystąpiły do operacji (zbliżają się od południa), której celem jest wyparcie bojowników Państwa Islamskiego z Tikritu – rodzinnego miasta Saddama Husajna (północ Iraku). Zakomunikował Reuters, który powołał się na oficerów w ośrodku dowodzenia. Ofensywę spowalniają bomby przydrożne, miny i snajperzy.

 • Krewni papieża zginęli w wypadku. Żona papieskiego bratanka i ich dwóch synów zginęło w środkowej Argentynie. Takie smutnawe wieści przekazały lokalne media. Bratanek w ciężkim stanie przebywa w szpitalu. Familia wracała z Cordoby. Wypadek miał miejsce w nocy z poniedziałku na wtorek.

 • Grad i podtopienia nawiedziły Meksyk. Zablokowane ulice, zalane tunele.

 

 

Translate »